Gündem

Milli Güvenlik Kurulunda Neler Konuşuldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında topanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından, kurulda konuşulan konularla ilgili yapılan açıklamalardan satır başlarını haberimizde

Başkan Erdoğan‘ın başkanlık etiiği 4 saat süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında; Yunanistan krizi, Ermenistan’daki son durum, terörle mücadele, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunun kaldırılması konularında yapılan toplantıdan satır başları.

Yunanistan Adalar Krizi!

Gayriaskeri statüde olması gereken Ege adaları konusunda net duruş bir kez daha vurgulandı. Uluslararası hukuk ve antlaşmalardan doğan hakların kullanılması konusunda (gerektiğinde) tüm imkanlar seferber edilebileceği konusunda kararlı duruş duyuruldu. Ayrıca, ABD’nin Yunanistan’a silah göndermesinin de müttefiklik ruhuna aykırı olduğu vurgulandı. Bu bağlamda da “Müttefiklik ruhuna aykırı olan bu karardan geri dönülmesi çağrısında bulunulmuştur.” ifadesi kullanılmıştır.

Terörle Mücadele!

PKK/KCK-PYD/YPG-SDG, FETÖ VE DEAŞ ve diğer tüm terör örgütleriyle mücadele etmeye devam edileceği belirtilen toplantıda ayrıca, yapılan operasyonlarla ilgili kurula bilgi de verildi.

Ermenistan Kınandı!

Azerbaycan’a yapılan desdeğin devam edeceği belirtilmiş ve Ermenistan’ın tekrardan kışkırtıcı davranışları kınanmıştır. Ermenistan-Azerbaycan arasındaki krezin nihayete erdirilip kalıcı olarak çözüme kavuşması için Ermenistan tarafının azami gayret göstermesi ve kendisine sunulan barış şansı adına üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiği vurgulandı.

GKRY’nin Silah Ambargosunun Kaldırılması!

ABD’nin GKRY’nin silah ambargosunu kaldırmasına tepki gösterilmiş ve “Doğu Akdeniz’de barış ve dengeyi menfi yönde etkileyecek ve müttefiklik ruhuna da aykırı olan bu karardan geri dönülmesi çağrısında bulunulmuştur. Türkiye’nin, Kıbrıs Türklerinin haklarının savunulması için yürüttüğü çok boyutlu faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceği vurgulanarak tüm ülkeler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımaya davet edilmiştir.” ifadesi kamuoyuna duyurulmuştur.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu