Gündem

Marge Simpson, İran eylemlerine dayanışma için ikonik mavi saçlarını kesiyor!

AleXandro Palombo isimli aktivist ve sanatçı, Marge Simpson karakterini ele alarak Mahsa Amani protestolarına destek verdi.

İtalyan sanatçı ve aktivist AleXandro Palombo, Matt Groening tarafından 1980’li yılların sonlarında tasarlanan The Simpsons adlı meşhur yetişkin animasyonu dizisindeki Marge Simpson karakterini yeniden ele aldı. İran’da haftalardır devam eden Masha Amani protestolarına dayanışma amacıyla Palombo, Simpson’ın ikonik mavi saçlarını kestiği bir duvar resmi çizdi. Ortaya çıkan eser kısa sürede sosyal medya platformlarında bir viral haline geldi.

AleXandro Palombo’nun çizmiş olduğu Marge Simpson duvar resminin bulunduğu yer de ayrıca ironikti. Başarılı sanatçı, eserini İtalya’nın Milano kentinde yer alan İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nun üzerine çizdi.

AleXandro Palombo silinen duvar resmini aynı yere tekrar çizdi

Sosyal medya platformları üzerinde kısa süre içinde büyük bir etki gösteren bu eser, tartışmalara neden olduktan sonra duvardan silindi. Sanatçı Palombo, bunu ‘korkaklık eylemi’ olarak adlandırdı ve yapılan bu hareketi kınadı. Bunun üzerine AleXandro Palombo, aynı yerde yeni bir duvar resmi daha yaparak eserini tekrarladı. Öte yandan yeni resimde, Marge Simpson’ın yüzünde meydan okuyan bir ifade yer alması dikkatlerden kaçmadı.

AleXandro Palombo tarafından yapılan ve Marge Simpson yorumu bulunan bu duvar resimleri O Corte ve O Corte 2 olarak isimlendiriliyor. Sanatçı bu resimlerde 22 yaşında polis güçlerinin uyguladığı şiddet nedeniyle hayatını kaybeden Mahsa Amin için dayanışma göstermeyi amaçlıyor. Amani’nin ölümü dünyanın farklı noktalarında milyonlarca insan tarafından dikkat çekti. Halen daha birçok ülkede çeşitli protesto eylemleri yapılmaya devam ediliyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu