Gündem

‘Katılım Bankası’ İsmini Mi Değiştiriyor?

Enflasyonun üstesinde de geleceklerini ifade eden Başkan Erdoğan, 'Türkiye Yüzyılı'nı hep birlikte inşaa edeceğiz dedi

Dolmabahçe Ofisinde, Katılım Finans Strateji Belgesi Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmasında önemli noktalara değindi. TÜİK’in enflasyon verillerini açıklamasının ardından yaptığı konuşmadan satırbaşlarını sizlere aktaralım. Erdoğan ayrıca, Katılım Bankası‘ın isminin değişebileceğini söyledi.

Başkan Erdoğan, Ekonomi ve Katılım Finans Sistemi Hakkında Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Covid-19 sebebiyle tüm Dünya’da yaşanan ekonomik krizin Türkiye’yi de etkilediğini ifade etti.

Türkye’yi ekonomi alanında da hak ettiği en üst düzeylere çıkartmak için gecesini gündüzüne katan tüm çalışanlara ve Finans Ofisine teşekkürlerini ileterek başladığı konuşmasından bazı anektodlar.

  • Gelişen Türkiye’yi yönetilebilir olmaktan çıkartmak için 8-9 yıldır her yolun denendiğini,
  • Verilen son mücadelenin de Ekonomide olduğunu,
  • Finans sisteminin ekonomiyi desteklemesi gerekirken, ekonominin finans sektörünü destekler hale gelindiğini,
  • 2021 yılında dünyanın küresel borçluluğunun, küresel millli gelirin 3,5 katı düzeyindeki 303 trilyona çıktığını,
  • …Küresel finansal mimarinin insanı, ahlakı, üretimi ve paylaşımı temel aldığı yeni bir model önerisi geliştirilmesi şarttır.‘ ifadesini,
  • …Katılım Finans Sistemi’nin önümüzdeki dönemde ekonomide hedeflerimize ulaşmamıza çok daha etkin katkıda bulunacağına inanıyorum. Buna rağmen üzüntüyle belirtmek isterim ki katılım finans, finansal sistem içerisinde hak ettiği yerin ve potansiyelin hala çok gerisindedir.‘ sözlerini,
  • …insanların dini hassasiyetlerinin yüksek olduğu bir ülkede katılım finans sisteminin potansiyelinin gerisinde kalmasının sebeplerini doğru tespit etmeli, çözüm yollarını da ona göre belirlemeliyiz. Anlaşıldığı kadarıyla katılım finans kuruluşlarının bankalardan bir farkı olmadığına ilişkin genel bir algı toplumumuzda yer etmiş durumdadır. Bu algıyı dönüştürmenin ilk adımı, halen kullanılan, bunun altını çiziyorum, ‘Katılım bankası‘ isminin ‘Katılım finans kurumu‘ şeklinde değiştirilmesi olabilir. Sadece bu isim değişikliği bile, katılım finans kurumlarıyla bankaları toplum nezdinde ayrıştırmaya başlayacaktır. Bu adımı katılım finans araçlarıyla bankacılık sistemi araçları arasındaki amaç ve yöntem farklarının sade ve etkili bir şekilde anlatılması izleyebilir. Önümüzdeki dönemde inşallah bu meselenin de çözülmesiyle katılım bankalarının hızlı bir büyüme sürecine gireceğine inanıyorum.‘ açıklamalarını yaptı.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu