Gündem

Joe Biden’ın Baby Shark deepfake videosu tartışma yarattı

ABD Başkanı Joe Biden'ın deepfake teknolojisiyle yapılan Baby Shark videosu sosyal medyada viral haline geldi.

Deepfake teknolojisi her geçen gün yeni örnekleri ile bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Tüm dünyada gitgide daha yaygın bir kullanıma ulaşmaya başlayan bu teknoloji, bilindiği üzere daha önce ülkemizde de kullanılmıştı. Hatta rahmetli oyuncu Kemal Sunal, bu teknolojiyle bir reklam filminde karşımıza çıkmıştı. Fakat ne yazık ki deepfake’in her zaman iyi niyetli çalışmalar için kullanıldığını söylemek oldukça güç. Kimileri elbette ki bu teknolojiyi suiistimal ediyor.

Deepfake teknolojisinin etik olup olmadığı halen daha dünya kamuoyunda tartışılmaya devam ederken, ortaya çıkan son örneği ise herkesi şaşkına çevirdi! Amerika Birleşik Devletleri’nde ara seçimlerin yaklaşması ile beraber tansiyon gittikçe yükselirken; ABD Başkanı Joe Biden’ın Baby Shark adlı çocuk şarkısını söylediği deepfake videosu viral haline geldi.

ABD lideri Joe Biden’ın Kaliforniya’daki bir üniversitede enflasyon ile ilgili konuşmasını deepfake teknolojisiyle düzenleyen bir internet kullanıcısı, bu görüntüyü sosyal medyada paylaştı. İlk olarak Instagram’da yayınlanan bu video, kısa sürede milyonlarca kişi tarafından seyredildi. Fakat platform videoyu yayından kaldırdı. Bunun üzerine görüntüler TikTok’ta dolaşmaya başladı ve sosyal medyada oldukça tartışılan bir konu haline geldi.

Gazeteci Arwa Mahdawi, The Guardian’da yayımlanan bir köşe yazısında deepfake teknolojisinin siyaset dünyasında bir dezenformasyon aracı olarak yayıldığını ifade etti. Bu teknolojinin tehlikelerine karşı uyarıda bulunan gazeteci, “Deepfake teknolojisi daha erişilebilir ve sofistike bir hale geldikçe, giderek kötü şöhretli şekillerde karşımıza çıkmaya başlıyor,” dedi.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu