Gündem

İyidere Lojistik Limanı Rize’yi Şahlandıracak!

Rize, yeni Lojistik Limanı'na kavuşuyor! Altyapı inşaatı Yüzde 30'a ulaştı. Limanın 2023 yılı sonunda açılması bekleniyor. Liman tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde hem istihdam hemde ekonomiye katkısı anlamında oldukça etkili olacak..

Kanalahaber.com – Rize ilinin İyidere ilçesinde Ekim 2020’den beri yapımı devam eden İyidere Lojistik Limanında deniz dolgu işleminde %30 seviyesine ulaşıldığı bildirildi. Yeni yapılacak limanla ilgili bilgi veren Rize Valisi Kemal Çeber, ‘Lojistik merkezimiz bittiği zaman Türkiye’yi Orta Asya’ya bağlayan en önemli ticaret merkezlerinden biri olacak. İlk açıldığında 2 bin, tam faaliyete geçtiğinde de bileşenleriyle ve çarpanlarıyla 20 bin kişinin istihdam edildiği çok ciddi bir ticaret ve sanayi faaliyetinin yürütüldüğü bir merkez olacak. Gümrük Müdürlüğü başta olmak üzere Rize içerisindeki bazı kurumları da oraya taşıyacağız. Lojistik merkezine entegre olarak Güneyce’de tespiti yapılmış olan endüstriyel alanda faaliyetler buranın doğasına ve hassasiyetlerine uygun olarak devam ettirilecek.‘ ifadesini kullandı.

İyidere Lojistik Limanı Bölge Ekonomisine Büyük Katkı Sağlayacak

Limanın inşaasının Türkiye’nin Orta Asya ile ticaretinde en önemli merkezlerinin başında geleceği vurgulandı. Ayrıca, 2024 yılı gelmeden tamamlanması planlanan liman tam faliyete girdiğinde, binlerce kişiye istihdam sağlayacak olmasının yanında; kargo, konteyner, dökme yük gibi taşımacılık sektörlerinde oldukça ekonomik girdi sağlayacağı belirtildi. Bu bağlamda;

  • Dökme Yük: Yılda 8 milyon ton
  • Ekonomiye Katkı: Yılda 450 milyon dolar
  • Konteyner Taşımacılığı: Yılda 100 bin ton katkı sağlaması hedeflenmektedir.

Liman inşaatının yanında Kalkandere’deki Organize Sanayi Bölgesi 2. etabı hakkında da bilgi veren Çeber, 2. etap için sürdürülen kamulaştırmada sona gelindiğini de söyledi.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu