Gündem

İran peçe takmayan kadınları yüz tanıma sistemiyle tespit edecek!

İran hükümeti peçe takma kuralını ihlal eden kadınları yüz tanıma sistemi ile bulup evlerine para cezası gönderecekleri bir sistem geliştiriyor.

İran geçtiğimiz günlerde flaş bir haberle gündeme gelmişti! Peçesini yanlış taktığı için tutuklanan genç kadının öldürülmesi, tüm dünyada büyük feminist protestolara meydan açtı. Küresel olarak gelen eleştirilere karşı tutumunda herhangi bir değişiklik göstermeyen İran hükümeti, bu konuda teknolojik bir yönteme başvurdu. Kadınların peçe takmasını yaygınlaştırmak ve bu yasal kuralın ihlal edilmemesi amacıyla yeni bir yöntem geliştirilmeye başlandı.

İran peçe takmayan kadınları kameralarla takip edecek

İran medyasında yer alan haberlere göre, peçe takmayan kadınların ülkedeki ahlak polisleri tarafından kolay bir şekilde tespit edilmesi adına yeni bir yüz tanıma projesi geliştiriliyor. ‘Erdemlerin desteklenmesi ve ahlaksızlığın reddedilmesi’ iddiasıyla başlatılan bu proje, ülkenin farklı noktalarına yerleştirilmiş olan kameralar ile insanları tanıyabilecek. Özellikle de metro gibi kalabalık noktalarda, kadınların fotoğrafları çekilecek ve peçe takma kuralına uymadığı görüldüğü takdirde evlerine para cezası gönderilecek.

İran peçe takmayan kadınları kameralarla takip edecek

Ortaya çıkan bilgilere göre İran, yeni yüz tanıma teknolojisini yalnızca peçe takmayan kadınlar için uygulamayacak. Bunun yanı sıra ‘çok ağır makyaj’ ya da ‘çok kısa giysiler’ giyen kadınlara karşı da para cezası uygulanacak.

İran hükümeti tarafından başlatılan yeni yüz tanıma projesinin şu anda geliştirilme aşamasında olduğu biliniyor. Açıklanan bilgilere göre bu teknoloji, şimdiden Tahran’ın metro kameralarında uygulanmaya başladı. Ancak henüz yetersiz bir aşamada olduğu, insanların yüzlerini tanımlayabilecek kadar gelişmiş olmadıkları kayıtlara geçti. Fakat hükümet bu projeyi hayata geçirmekte kararlı ve ısrarcı görünüyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu