Gündem

Interpol’den ‘Nijeryalı Prens’ operasyonu! 75 kişi tutuklandı

Interpol, internetin yaygın dolandırıcılık yöntemi olan 'Nijeryalı Prens' taktiğini çökertti.

İnternet ortamının yıllardan beri devam eden meşhur dolandırıcılık yöntemine karşı harekete geçildi! Neredeyse her insan hayatı boyunca mail kutusunda en az bir kez, ‘Nijeryalı Prensten’ bir e-posta almıştır. Bu iletilerin içeriği genelde değişmez. Sözde prens, karşısındaki kişiden büyük servetini paylaşmak için avans ister ve bu yöntemle insanları tuzağına düşürür.

Yıllardır eskimeyen ve belki de internetin ilk dolandırıcılık yöntemlerinden biri olan bu tuzağa karşı Interpol’den önemli bir adım geldi. Farklı ülkelerde bu suç ağını çökertmek için harekete geçildi ve çok sayıda kişi yakalandı. İşte ayrıntılar…

Nijeryalı Prens operasyonundan 1,2 milyon Euro ele geçirildi

Interpol’ün Çakal Operasyonu adını verdiği bu operasyon, ay başından bu yana yoğun bir çalışma ile devam ediyor. Uluslararası polis iş birliği sayesinde Batı Afrika ve Güney Afrika başta olmak üzere İrlanda ve İtalya gibi toplamda 14 ülkede 75 kişinin tutuklandığı kayıtlara geçti. Polis ekipleri, suçluların banka hesaplarındaki 1,2 milyon Euro paraya el koydu ve 49 mülkte arama gerçekleştirildi. Öte taraftan bu aramalar sırasında 12 bin SIM kart ele geçirildi.

Nijeryalı Prens operasyonundan 1,2 milyon Euro ele geçirildi

Interpol tarafından açıklanan bilgilere göre failler, büyük bir serveti paylaşmak için avans arayan sözde Nijeryalı prensler olarak rol yaptı. Dolandırıcılar, kurbanlarını bulmak için sosyal medya platformlarını ve tanışma sitelerini kullandı. Tutuklanan şahısların son derece lüks bir hayat sürdüğü belirtilirken, paraları aklamak için ise her türlü yola başvurdukları belirtildi.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu