Gündem

İMECE’ye Bu Defa Rüzgar Engel Oldu

Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü metre altı uydusu olan İMECE, yine fırlatılamadı.

Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü metre altı uydusu olan İMECE, yine fırlatılamadı. Fırlatmaya 27 saniye kala operasyon rüzgar nedeniyle ertelendi. SpaceX’ten yapılan açıklamaya göre fırlatma bir gün sonra gerçekleşecek.

Türkiye’nin tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirmiş olduğu İMECE isimi yüksek çözünürlüklü metre altı uydusu yine fırlatılamadı. Daha önce açıklanan fırlatma tarihi ertelenmişti. Fırlatmanın yapılacağı Falcon 9 roketinin operasyonundan sorumlu olan SpaceX firması, yoğun rüzgar nedeniyle fırlatmayı, 27 saniye gibi çok kısa bir süre kala erteledi.

SpaceX, ertelemenin nedeni olarak olumsuz hava koşullarını gösterdi. Olumsuz hava koşullarından kasıt ise yüksek hızdaki yoğun rüzgar olarak gösterildi.

Fırlatmanın daha önce Salı günü yapılacağı açıklanmış, ancak yine çıkan sorunlar nedeniyle fırlatma Cuma gününe ertelenmişti. Salı günü yapılan erteleme sonrasında fırlatmanın bir sonra yapılacağı açıklansa da, şartlar nedeniyle Cuma gününe kalmıştı. Yine fırlatmanın bir gün içinde yapılacağı açıklandı.

Hava şartlarının düzelmesi durumunda fırlatmanın bugün (Cumartesi) yapılması bekleniyor. Ancak hava şartları düzelmezse ileri bir tarihe ertelenebilir.

İMECE 5 Yıl Boyunca Görev Yapacak

İMECE, yaklaşık 680 km yükseklikte güneşle eş zamanlı olarak yörüngeye konumlanacak. Tam 5 yıl boyunca görev yapması beklenen uydunun hedef tespit, doğal afet ve tarımsal uygulamalar gibi farklı alanlarda kullanılması bekleniyor.

Fırlatma ile sadece İMECE değil, bunun yanında TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilen AKUP, GÜMÜŞ firması ile ASELSAN’ın ortaklaşa geliştirdiği KILIÇSAT ve PLAN-S firmasınca geliştirilen CONNECTA T2.1 uyduları da fırlatılacak.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu