Gündem

İklim değişikliği uçak yolculuğunu daha zorlu hale getirebilir

Reading Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre iklim değişikliği ilerleyen yıllarda uçuş yolculuklarını daha zorlu bir hale getirecek.

Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, hava yolculuğu sırasında en sık görülen türbülans nedeni olan iklim değişikliğinin ilerleyen süreçte daha da kötüleşmesinin beklendiğine işaret ediyor. Bilim insanları, bu atmosfer olayının en kötü olduğu mevsim kış olmasına rağmen, 2050 yazlarının 50’li yılların kışlarından daha güçlü türbülansa sahip olacağını tahmin ediyor.

Araştırma, bulutsuz ortamlarda meydana geldiği ve herhangi bir görsel kanıt sunmadığı veya radarlarda görünmediği için havayolu pilotları için görünmez bir tehdit olan açık hava türbülansını (TAC) analiz etti. Yolcular için rahatsızlık ve yük ve bagaj hareketinin yanı sıra uzun süre türbülansa maruz kalması uçağın kullanım ömrünü kısaltır.

1997’de United Airlines tarafından Tokyo’dan Hawaii’ye yapılan bir uçuşta, TAC bir yolcunun ölümüne neden oldu ve birkaç mürettebat üyesini yaraladı. O sırada Boeing 747, 1.8’lik bir g-kuvveti ile yukarı doğru hareket etti, ancak hemen ardından -0.8’lik bir g-kuvveti ile hızla düştü.

İngiliz araştırmacılar, 2050 yılına kadar TAC’lerin olası oluşum sayısını tahmin etmek için üç tür bilgisayar simülasyonu kullandılar. Sonuçlar, yüzeye yakın küresel sıcaklıktaki her 1 ºC’lik artış için orta TAC’lerin 14’e kadar artacağını gösteriyor. Yaz ve sonbaharda %9, ilkbahar ve kış aylarında ise %9 artacak.

Bu olaylardan kaçınmak için havayolları için bir alternatif, sık oldukları bilinen alanları tercih etmektir. Ancak bu, okyanusları aşan yolculukları daha da uzun hale getirebilir. Öte yandan, güvenlik adına bunu yapmaya değerse, zaten en büyük sera gazı yayıcılarından biri olan bir sektörde daha fazla yakıt israf edilmiş olur. Emniyet kemerleri, yolcuları TAC’lerden korumak için yeterlidir ve bu talimatı gösteren ışıklar açık olsun ya da olmasın, onları bağlı tutmak en iyi çıkış yoludur.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu