Gündem

FED Kararının Açıklanmasına Saatler Kala, BIST 100’de Yaşanan Hareketlilik Ters Köşe Yaptı!

BIST 100 Dünkü Düşüşün Ardından Güne Pozitif Başladı!

BIST 100, dünkü düşüş sonrasında güne (%2’lik tepki alımlarıyla), 0,67’lik artışla 3.211,08 puanla başladı. Pazartesi BIST 100, %5,26 kayıp yaşamış ve günü 3199,54’ten kapatmıştı. Bankacılık endeksinde ise 17:23’ten sonra %9’luk bir düşüş yaşanmıştı.

BIST 100 Neden Düştü? 

Dün yaşanan bu düşüşün nedeni hakkında KAP’ın (Kamuoyu Aydınlatma Platformunun) yaptığı açıklamada; dün saat 17:07’u gösterdiğinde, Endekse Bağlı Devre Kesicilerin tetiklenmesinden dolayı sistemin devreye girdiği söylenmişti. Bunun sonucu olarak da, BAP Pay senedi Repo Pazarı, VİOP ve Pay endekslerine dayalı sözleşmelerde yapılacak işlemlerin geçici olarka durdurulduğu açıklaması yapılmıştı. Ayrıca bugün için de, BAP Pay Repo Pazarındaki işlemlerin başlatılmayacağı bilgisi geçilmişti.

FED Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Piyasalarda, FED’in faiz kararının izlendiğini anımsatan uzmanlar, karar sonrasında tahvil piyasasındaki hareketliliğin takip edilmesi tavsiyesinde bulundu. Bilindiği gibi FED (ABD Merkez Bankası) toplantısı bugün başlayacak ve yarın FED Başkanı Jerome Powell‘ın açıklaması olacak.

FED Faiz Artıracak Mı?

FED toplantısından 75 baz puan faiz artırımı çıkacağı ihtimalinin yüksek olduğunu belirten uzmanlar, açıklama sonrası güncellenecek faiz ile birlikte ekonomik gösterge ve tahvil piyasasındaki hareketliliklerin takip edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu