Gündem

Donetsk, Herson ve Luhansk Rusya’ya Katılım İçin Referandum Yapacak!

23-27 tarihleri arasında referanduma gidip Rusya'ya katılım konusunu oylayacak Donetsk, Herson ve Luhansk bölgeleri için Rusya'dan açıklama gecikmedi.

Aylardır Rus işgali altındaki Donetsk, Herson ve Luhansk bölgeleri Rusya’ya katılmak için referandum yapmaya hazırlanıyor. 23-27 Eylül’de yapılacak halk oylamasıyla bu bölgelerin geleceği şekillenecek. Referandum sonnuçları Rusya lehine olursa, Rusya bu bölgeleri ilhak edebilir.

Referandum Hakkında Rusya’dan Açıklama!

Bu karar üzerine Rusya’dan hızlı bir açıklama geldi. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘Başından beri bölgede yaşayan halkın kendi kaderini tayin etmesi gerektiğini savunuyoruz. Donbass halkları kendi kaderlerinin efendisi olmak istiyorlar‘ ifadelerini kullandı. Rus Dışişlerinden yapılan bu açıklamayla, Rusya’nın da bu referanduma sıcak baktığı ortaya çıkmış oldu.

Referandum gelişmesini bir kenara koyup savaş bölgesine uzandığımızda; Ukrayna, Oskil Nehri‘nin doğu bölgelerini kontrol alına aldıklarını iddia etti. Sıradaki mücadelenin ise Luhansk bögesi için verileceğini söyleyen şehrin yerel yöneticinin hayali Rusya’nın müdehalesiyle sekteye uğrarmı bekleyip göreceğiz. Ama Rusya’nın referanduma giden bir bölgeyi bırakma ihtimali düşük görünüyor.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu