Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni müjde geldi! Çocuklu ailelere 3300 TL destek

Çocuklu ailelere müjde gibi bir açıklama geldi. İlk ve orta öğretimde çocuğu olan ailelere 3300 TL, üniversite öğrencilerine ise 5500 TL destek ödemesi için başvurular başladı. İşte 7-17 yaş arasında çocuğu olan ebeveynlerin başvuru için yapması gerekenler...

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir yardım duyurusunda bulundu. Erdoğan açıklamasında ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine burs verileceğini belirterek başlangıç şartlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından toplantı ve alınan kararlara ilişkin bir açıklama yaptı. Erdoğan açıklamasında ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine verilmesi öngörülen destek programına değindi. İşte Erdoğan’ın açıklaması:

Sosyal yardım desteği alan öğrencilerin puanlarına göre ilkokul ve ortaokul öğrencilerine 3300 TL, üniversite öğrencilerine ise 5500 TL ödenecek.

Öğrencilere başarı desteği

“Sosyal yardım hakkı olan ailelere mensup olan ve devlet okullarının ortaokul kademesinde okuyan öğrencilerin sınıflarında dereceye girmesi halinde net asgari ücret tutarının yüzde 60’ına kadar, yükseköğretimde eğitim alan öğrencilerine de net asgari ücret tutarı kadar dönem arası verilecek bir biçimde başarı desteği sağlayacağız. Aynı zamanda 4 yıllık yükseköğretim örgün öğretimde okuyan aynı kapsam içinde olan öğrencilere de aylık olarak 100 lira destek ödemesi vereceğiz.

YÖK tarafından belirlenen ve dünya genelinde ilk 500 üniversiteye girme hakkını alan aynı kapsam içindeki öğrencilere de devletinin her zaman yanında olduğunu hissettirmesi için onlara bir başarı desteği sağlayacağız. Sosyal yardım desteği alan hanelerin meslek lisesinden mezun olan öğrencilerinin lise eğitimini tamamladıktan sonra devletin meslek edindirme kurslarına alarak iş hayatına atılmasına destek olacak şekilde net asgari ücrete orantılı olarak belirlenen bir destek olacak. Yine aynı durumda olan ailelerin çocuklarının işe girmeleri için gerekli olan merkezi sınavlar ile birlikte bilim, spor ve sanat alanında düzenlenen yarışmalara katılanların da tüm ihtiyaçları tarafımızdan karşılanacaktır.”

Başvuru şartları neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamarına bakıldığında başvuru yapacak öğrencilerin ailelerinin devlet yardımından yararlanıyor olması gerekiyor. Sosyal yardım desteği alan öğrencilerin puanlarına göre ilkokul ve ortaokul öğrencilerine 3300 TL, üniversite öğrencilerine ise 5500 TL ödenecek.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu