Gündem

Başkan Erdoğan’dan ABD’ye FETÖ ve PKK Mesajı!

BM 77. Genel Kurul toplantısı için gittiği ABD'de, iki ülke arasındaki ilişkiler, FETÖ ve PKK konularında Türk ve yabancı sektör temsilcilerine konuşma yaptı

Genel Kurul Görüşmeleri için gittiği ABD’de Türk ve yabancı temsilcileriyle buluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York’ta Amerikan Yönlendirme Komitesi yemeğinde iki ülke ilişkileri hakkında konuştu.

Başkan Erdoğan, Rockefeller Plaza’daki yemek davetinde yapmış olduğu konuşmasında; “Önümüzdeki süreçte, Amerika ile iş birliğimizi ortak çıkarlar temelinde geliştirirken aramızdaki sorunları çözebilmeyi ümit ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Milletimiz hakkındaki gerçeklerin tüm ABD’de daha iyi anlaşılabilmesi için herkese görev düştüğünü hatırlatan Başkan, görüş ayrılıklarının bir kenera bırakılması ve Vatan söz konusu olduğunda ortak bir paydada buluşmamız gerektiğine dikkat çekti.

Terörden en fazla etkilenen ülkelerden biri olmasına rağmen, yine terörle mücadelede en ön safta olduğunu vurguladı.

ABD yetkililerine de çağrı yapan Başkan Erdoğan; “Amerikalı dostlarımızın PKK-YPG ve FETÖ’yle mücadelemizde müttefiklik ruhuna yakışır şekilde iş birliği içinde hareket etmesini bekliyoruz. FETÖ elebaşının ve örgüt mensuplarının Türk adaletine teslim edilmesi için Amerikan makamları nezdindeki girişimlerimizi titizlikle yürütüyoruz. 15 Temmuz gecesi 252 insanımızı alçakça katleden, Meclisimize bomba atan, demokrasimize kasteden bu yapının maşeri vicdanla birlikte hukuk önünde de mahkum olması gerekiyor. Sizlerin de bu terör örgütlerinin gerçek yüzlerini mümkün olan her platformda anlatmayı sürdüreceğinize inanıyorum. Nefret söylemlerinin, özellikle de İslam düşmanlığı ve Müslümanlara yönelik önyargıların, dünya genelinde arttığını müşahede ediyoruz. Ne yazık ki, Türk-Amerikan toplumu ve Amerikalı Müslümanlar da zaman zaman bu yönde saldırılara maruz kalıyor. Amerikalı dostlarımızdan beklentimiz, dinimizi terörle aynı paranteze alan çarpık zihniyete ve Müslümanlara yönelik nefret eylemlerine karşı güçlü tedbirler almalarıdır.” şeklinde konuştu.

NATO’da bereber olduğumuz ABD ile 70 yıllık müttefiklik geçmişimiz olduğunu hatırlattan Erdoğan, Joe Biden ile yaptığı görüşmelerde, iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını aktardı.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu