Gündem

Başkan Erdoğan ve Putin Astana Zirvesinde Buluştu!

Stratejik işbirliği konseyi ve CICA'nın her yıl düzenlenen konferansına katılmak için Kazakistan'a hareket eden Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada Putin ile de görüştü. Görüşmede, ikilinin ele aldıkları konularla birlikte, toplantı öncesi yaptıkları açıklamaları haberimizin detaylarında bulabilirsiniz

Başkan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin, Kazakistan’ın Başkenti Astana’da buluştular. İkilinin konuşmasında, Rusya- Ukrayna şavaşı hariç, TürkAkım Projesi, Akkuyu Nükleer Santrali ve Türkiye’nin gaz dağıtım üssü olması konularında fikir teatisinde bulundukları açıklandı. Liderlerin yaptıkları açıklamalarla birlikte görüşmenin detaylarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin dördüncü kez gerçekleştirilen olağan toplantısına katıldı. Toplantıda, Asya nezdinde güvenin daha da artırılması ve bunun için gerekli önlemler hakkında sunumlar yapıldı.

Erdoğan-Putin’in Toplantı Öncesi Açıklamaları

Toplantı öncesinde Putin ve Erdoğan kameralar karşısına geçerek soruları yanıtladılar. Putin’in konuşmasında, ‘Diğer konularda çalışmalar devam ediyor. Ticaret hacmimiz (Türkiye ile) artıyor. Türkiye’yi büyük gaz merkezi yapma niyetimizi bildirdik… TürkAkım’a planlanan sabotajı önledik…‘ şeklinde kısa ve öz ifadeler kullandı.

Başkan Erdoğan’ın ise konuşmasına, ‘Akkuyu’nun birinci türbininin önümüzdeki yılın ilk yarısında açılması Dünyada farklı bir ses getirecektir. Sinop ili ilgili bir adım atılabilirse bu tabii çok daha farklı bir çarpan etkisi yapacaktır… İstanbul Mutabakatını güçlendirerek devam ettirmemiz, Rusya tahıl ve gübresinin Türkiye üzerinden az gelişmiş ülkelere naklini yapma konusunda kararlıyız‘ ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan ayrıca, Rusya-Ukrayna savaşı konusunda; arabuluculuk ve barış konusunda çözüme kavuşturulabilmesi için, Türkiye’nin arabuluculuk görevini yapmaya devam edeceklerini de vurguladı.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu