Gündem

Başkan Erdoğan, Azerbaycan’da Zengilan Havalimanı’nın Açılışını Gerçekleştirdi

Zengilan Havalimanı nerede ve Özellikleri nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Zengilan Uluslararası Havaalanı açılışı için bugün gittiği Azerbaycan’da Aliyev tarafından uçak inişi karşılandı. Cumhurbaşkanı’nın uçağı açılışı yapılacak havalimanına indi. Başkana ziyaretinde, Bakanlar, üst düzey bürokratlar ve gazeteciler de eşlik etti. Açılış sonrası sembolik olarak havalimanının anahtarı da kendisine takrim edildi. Ardından havalimanını gezerek yetkililerden bilgi alan Erdoğan, Tarım Köyü Projesi açılışı için havalimanından ayrıldı.

Havalimanının açılışında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile aralarında geçen, “Erdoğan:Altın değil mi?Aliyev:Altına benziyor ama siz keseceğiniz için altından da kıymetli‘” bu diyalog ise çevredekileri gülümsetti.

Başkan Erdoğan, “Zengilan Havalimanı Azerbaycan ve tüm Dünya’ya hayırlı olsun” mesajı verdi. Erdoğan ardından, Dost Agropark Zengilan Akıllı Tarım Köyü Projesi’nin de açılışına katıldı.

Zengilan Havalimanı’nın önemli bir özelliği de; Ermenistan 1983’te işgal ettiği ve 2020’de işgalinden kurtarılan toprak alanı içerisindeki 2. Havalimanı ( 1.’si Fuzuli Havalimanı) olması.

Türk müteahhitlerinin katkılarıyla Azerbaycan’da yapılan 2. havalimanı olması hasebiyle de Türkiye için ayrı bir öneme sahip.

Zengilan Havalimanı Nerede?

Azerbaycan’ın 20 Ekim 2020’de Ermeni işgalinden kurtardığı bölge içerisinde bulunuyor. Ermenisten – azerbaycan savaşında Türk insansız hava araçları da kullanılmış ve savaşın kazanılmasında büyük rol uynamışlardı.

26 Nisan 2021’de temeli atılan havalimanı toplam 1,5 yıl gibi kısa bir sürede Türk müteahhitler tarafından inşaa edilmiştir. Saatte 200 yolcu kapasiteli terminali, 8 uçak kapasiteli terminali ve 3 km uzunluğuyla zengilan ve çevresine hayat verecek. Zengilan Havalimanı ZZE koduyla uluslararası statü de kazanmıştır.

 

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu