Gündem

Bartın – Amasra Maden Ocağındaki Patlamada Son Durum!

Dün akşam saat 18:15'te meydana gelen patlamadan son dakika bilgileri

15.10.2022 Cumartesi/17:02 – TTK Genel Müdürlüğüne bağlı Bartın/Amasra maden ocağında 14 Ekim 2022 18:15 sularında gerçekleşen patlama sonucu gece vardiyasında çalışan madencilerden madende mahsur kalanları kurtarma çalışmaları hızla sürüyor. En son alınan haberde vefat edenlerin sayısı 41’e yükselmiş durumda. Türkiye’deki herkesin canını dağlayan haberde yaralıların sayısı 11 olarak belirtildi. 

Yerden 350 m derinlikte meydana gelden patlamanın bir grizu patlaması olduğu yönünde tahminler var. Olaydan sonra hemen Bartın’a hareket eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yetkililerden bilgi aldılar. Süleyman Soylu, gece vardiyasında madende toplam 110 işçinin olduğu ve riskli bölgede 49 işçinin bulunduğunu aktardı. Patlama sonrasında bir kısmının kendi imkanlarıyla çıktığını söyleyen Soylu açıklamasını Akşam saatlerinde yapmıştı.

Bartın Maden Ocağı Patlaması: Son Dakika!

  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 41 işçinin şehit olduğunu duyurdu
  • Toplam 11 yaralı var
  • 6 işçi İstanbul’a yanık tedavisi için İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Yanık Hastanesine sevk edildi. (2 sine acil cerrahi müdahale de bulunuldu ve toplam 5 yaralının durumunun ciddi olduğu açıklandı)
  • Kızılay, UMKE, AFAT ekipleri çalışmalarını son hızla sürdürüyor.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Bartın’a gidecek.
  • Olayın soruşturması için 3 savcı görevlendirildi.
  • Patlamanın ve 15 mahsur kalan işçinin de nerede olduğu belirlendi.

Ailelerin endişeli bekleyişi de sürüyor. Tüm Türkiye’nin duası, daha başka can kaybının olmaması yönünde. Ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarının ve tüm Türkiye’nin de başı sağolsun!

Grizu patlaması nasıl oluşur?

Havada normal şartlarda %5 civarında bulunan metan gazı seviyesinin %8-10 oranlarına çıkması ve sıkışmasıyla patlama tehlikesi ortaya çıkmaktadır. Patlamaya, sürtünme, kıvılcım, aşırı sıcaklık gibi etkenler sebep olur.

Daha önce 13 Mayıs 2014’te Manisa/Soma’da yaşanan grizu patlamasında ne yazık ki 301 vatandaşımızı kaybetmiştik.

İddia ve Spekülasyonlara itibar edilmemesi gerektiği konusunda uyarı yapıldı. 

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu