Gündem

Avrupa’nın gaz sorununa Putin’den “Türkiye” çözümü! Enerji Bakanından cevap gecikmedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Putin'in gaz sorununa karşı Türkiye çözümü ile ilgili açıklamada bulundu.

Avrupa Birliği ile arası iyice açılan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Eylül ayında Avrupa’ya doğalgaz akışını durdurma kararı almıştı. Yapılan açıklamada AB’nin Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar kaldırılmadığı müddetçe Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden doğalgaz akışına izin verilmeyeceği ifade edilmişti.

Bu karardan etkilenen Almanya’da bazı eyaletlerin meclisinde milletvekilleri battaniye ile ısınmak zorunda kalmışlardı. Şimdi ise Putin, AB’ye yeniden doğalgaz sağlamak için yeşil ışık yaktı.

Rusya Devlet Başkanı Putin yaptığı açıklamada Avrupa’ya yeniden enerji sevkiyatına hazır olduklarını belirtti ve bunun için Kuzey Akım 2 boru hattını işaret etti. “Top onların sahasında” diyen Rus lider, sözlerine olumlu yanıt geldiği takdirde Avrupa’ya doğalgaz akışı için Türkiye’ye büyük bir merkez kurulabileceğini açıklayarak “Baltık Denizi’nde Kuzey Akım hatlarında kaybedilen hacimleri Karadeniz’e yönlendirebiliriz. Böylece, Avrupa’ya yönelik yakıt ve doğal gaz kaynaklarımız için ana rotayı Türkiye üzerinden sağlayarak, Türkiye’de doğal gaz merkezi kurulabilir” dedi.

Bakanlıktan Putin’in çağrısına olumlu yanıt

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vladimir Putin’in bu çağrısına yanıt verdi. Bakan bunun teknik olarak mümkün olduğunu, ancak bu konu üzerinde konuşmak için henüz çok erken olduğunu dile getirdi.

Putin’in alternatif rotalardan doğalgaz sevkiyatı ihtimalini ilk kez dile getirdiğini söyleyen Bakan Fatih Dönmez, “Doğal gaz merkezi teknik açıdan mümkün. Putin’in alternatif rotalardan gaz sevkiyatı konusundaki ifadelerini biz de ilk defa duyduk. Bunu konuşmak için henüz erken.” ifadelerini kullandı.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu