Gündem

Avrupa Birliği’nden ChatGPT Adımı Geliyor

Avrupa Veri Koruma Kurulu tarafından yapay zeka sohbet botu olan ChatGPT incelenecek.

AB’nin ChatGPT görev gücü kuracağı açıklandı. Avrupa Veri Koruma Kurulu tarafından yapay zeka sohbet botu olan ChatGPT incelenecek. Yapılacak olan incelemenin temelinde kişisel verilerin gizliliği ve güvenliği bulunuyor.

ChatGPT’nin yapabildikleri her ne kadar insanları şaşırtsa da, uzmanlar veri gizliliği ve güvenliği için açık bir tehdit olduğunu dile getiriyor. Bu konuda çok hassas olan Avrupa Birliği, konuya dair hızlı adımlar atmaya devam ediyor.

AB ülkelerinin ulusal veri koruma kurumlarını bir araya getiren Avrupa Veri Koruma Kurulu, ChatGPT’ye yönelik olarak yürütülen soruşturmalarda bilgi paylaşımı ve işbirliğini artırmak için özel bir görev gücü kuracağını duyurdu.

avrupa birliği chatgpt

Bilindiği gibi İtalya, kısa bir süre önce veri gizliliği ve güvenliğini ihlal ettiği gerekçesi ile ChatGPT’yi ülke genelinde yasaklamış ve erişime kapatmıştı. Avrupa Veri Koruma Kurulu tarafından İtalya’nın almış olduğu bu kararın değerlendirildiği bildirildi.

ChatGPT’ye Yönelik Şüpheler Artmaya Başladı

ChatGPT, her ne kadar üstün yeteneklere sahip bir yapay zeka modeli olarak kabul edilse de, kişisel verilerin gizliliği ve güvenliği konusunda tehdit olabilir. İlk olarak İtalya’dan bu alanda gelen adımın ardından şimdi de Almanya’dan bir adımın gelebileceği ifade edildi.

Almanya’nın kişisel verilerin gizliliği ve güvenliğinden sorumlu olan kurumu, gerekirse İtalya gibi bir adımın atılabileceğini ifade etti. Yaşanan bu durumlar nedeniyle Avrupa Veri Koruma Kurumu tarafından görev gücü kurulmasına ve bu tür soruşturmaları desteklemesine karar verildi.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu