Gündem

89 sanatçını yayınlanmayan şarkılarını çalan hacker’a hapis cezası!

Adrian Kwiatkowski adlı genç bir hacker, 89 sanatçının yayınlanmayan şarkılarını çalarak kripto parayla sattı. Yakalanan bilgisayar korsanına 18 ay hapis cezası verildi.

Adrian Kwiatkowski adlı 23 yaşındaki bir hacker, sanat camiasını adeta birbirine düşürdü! İngiliz şarkıcı Ed Sheeran, rapçi Lil Uzi Vert, Frank Ocean, Post Malone, Kanye West başta olmak üzere toplamda 89 sanatçının henüz yayınlanmayan şarkılarını çalmakla suçlanan bilgisayar korsanı, bu isimlerin çevrim içi bulut hesaplarına yasa dışı bir şekilde erişerek o dosyaları elde etti.

Genç hacker kısa bir süre önce Ed Sheeran’ın Give Me That ve Butterfly adlı henüz piyasaya çıkmamış olan şarkılarını elektronik ortamda kopyaladı. Amacı ise o parçaları çevrim içi olarak Bitcoin gibi kripto para birimlerine çevirip satmak olacaktı. Ancak hacker’ın planları uzun sürmedi!

Ünlü şarkıcı Frank Ocean’ın yayınlanmayan şarkısını çalarken yakalandı!

Bilgisayar korsanı Adrian Kwiatkowski, son olarak Frank Ocean’ın yeni şarkısını çalmaya çalışırken yakalandı. Ocean’ın menajerleri, ABD’li şarkıcının Dropbox hesabının saldırıya uğradığını ve orada mevcut olan parçaların Spirdark takma isimli bir internet kullanıcısı tarafından satışa çıkarıldığını fark etti. Bunun üzerine New York Bölge Savcıları harekete geçti.

Adrian Kwiatkowski hack yöntemiyle 150 bin Euro para kazandı

Savcılar, Spirdark takma isimli kişinin kripto para hesabını yapılandırmak ve çeşitli sanatçıları hacklemek için kullandığı e-posta adresinin Adrian Kwiatkowski’nin hesaplarıyla ve İngiltere’deki evinin IP adresiyle bağlantılı olduğunu anladı. Bunun üzerine Kwiatkowski yakalandı.

Adrian Kwiatkowski hack yöntemiyle 150 bin Euro para kazandı

Adrian Kwiatkowski’nin 2019 yılından beridir bu hack yöntemi ile yaklaşık 150 bin Euro para kazandığını tespit etti. Öte taraftan ortaya çıkan bilgilere göre Kwiatkowski’nin bilgisayarında 89 sanatçıya ait 1.263 korsan ses dosyası bulundu. Bu dosyaların 7 farklı sabit diskte saklandığı eklendi. Hakknıda bulunan 19 suçlamayı kabul eden Kwiatkowski’ye 18 ay hapis cezası verildi.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu