Gündem

28. Dönem Seçim Sonuçları: Parti Dağılımı Resmi Gazete’de!

YSK Başkanı Ahmet Yener, kesin sonuçların bugün Resmi Gazete'ye gönderileceğini duyurdu

14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kesin sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu iken bugün Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener tarafından açıklama geldi. Açıklamada kesin sonuçların açıklanacağı tarih belli oldu.

YSK Başkanlığı’nın önünde açıklamalarda bulunan Yener, bugün yaptığı açıklamada 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kesin sonuçlarının bugün Resmi Gazete’ye gönderileceği ifade edildi.

28 Mayıs tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin kesin sonuçlarının ise yakın zamanda açıklanmasının beklendiği öğrenildi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener tarafından bugün yapılan son dakika açıklaması ile birlikte seçim sonuçlarının Resmi Gazete’ye gönderileceği açıklandı. Cumhurbaşkanı kesin seçim sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu gündemde yer almaya devam ediyor.

Hangi Parti Kaç Milletvekili Çıkarttı?

Partilerin 28’inci dönemde çıkardığı milletvekili sayılarını açıklayan YSK Başkanı Yener, “Yapılan seçimler sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 268, Yeniden Refah Partisi’nin 5, Milliyetçi Hareket Partisi’nin 50, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin 61, Türkiye İşçi Partisi’nin 4, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 169, İYİ Parti’nin 43 milletvekili kazandığı anlaşılmış olup, sonuçların siyasi partilerimize ve Türk demokrasisine hayırlı olmasını diler, kamuoyuna saygıyla sunarız” diye konuştu.

Yener, milletvekili seçimlerine ilişkin itiraz sürecinin sona erdiğini belirterek, “Kurulumuz 29 Mayıs 2023 tarihindeki toplantısında olağanüstü itirazları değerlendirmiş ve sonuçlandırmıştır. Bugünkü yapmış olduğumuz toplantı sonucunda 28’inci dönem milletvekili kesin sonuçları ilan edilmek üzere Resmi Gazete’ye gönderilmiştir. Yapılan seçimler sonucunda yurt içinde yüzde 88.92, yurt dışında yüzde 53.80 oranında katılım olduğu görülmüştür. Yurt içi, yurt dışı ve gümrükler dahil olmak üzere Türk halkının toplam yüzde 87.05 oranında seçimlere katılım sağladığı görülmüştür” dedi.

Öte yandan, 28 Mayıs’ta gerçekleşen 2. tur cumhurbaşkanı kesin seçim sonuçlarının ise 1 Haziran’da açıklanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı seçiminde birinci turda 53 milyon 993 bin 714 seçmen, ikinci turda ise 52 milyon 89 bin 286 seçmen oy kullandı.

Seçim Kesin Sonuçlar Ne Zaman Yayınlanacak?

Bu açıklama ile birlikte Türkiye’de seçim süreci resmen sona erdi ve kesin sonuçlar Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Haziranda kamuoyuna duyurulacak. Siyasi partiler ve Türk demokrasisi adına hayırlı olması temenni edilen sonuçlar, ülkenin siyasi geleceğini belirlemekte önemli bir rol oynayacaktır. Seçim sonuçlarına ilişkin detaylı bilgilere Resmi Gazete’den ulaşabilirsiniz.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu