Genel

Jandarma Genel Komutanlığının Hava Gücü Artıyor!

Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2022 faaliyet raporu, teknoloji ve havacılık alanındaki gelişmelere odaklandığını gösteriyor. Raporda helikopter elektronik harp sistemleri, modernizasyon projeleri ve simülatör kullanımı gibi konular ön plana çıkıyor. Ayrıca, araç takip sistemleri ve yapay zeka destekli projelerin geliştirildiği belirtiliyor

Jandarma Genel Komutanlığı, 2022 yılı faaliyet raporunda Teknoloji ve Bilişim Altyapısı ile Havacılık alanındaki gelişmelere öncelik verdiğini belirten bir rapor yayınladı. Rapor, havacılık başlığı altında gerçekleştirilen çalışmalara odaklandı. Bunlardan biri, helikopterlerin güdümlü füzelere karşı korunması amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Helikopter Elektronik Harp Sistemleri Projesi oldu. Diğer bir proje ise jandarma helikopterlerinin daha hassas ve güvenli seyrüsefer yapabilmesi, diğer kuvvetlerle koordinasyonun sağlanması ve kriptolu muhabere yapılabilmesi amacıyla yürütülen Jandarma Helikopter Modernizasyon Projesi oldu.

Jandarma Genel Komutanlığı, havacılık alanında yapılan çalışmaların yanı sıra insansız hava araçları ve sistemlerinin tedarikleri, revizyonları ve modernizasyonlarının da bütçe imkanları dahilinde gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca, yakın/uzak hava keşif ve gözetleme ihtiyacının giderilmesi amacıyla Hava Platformlarından Elde Edilen Görüntülerin İstihbarat Amaçlı Kullanılması ve İnsansız Hava Aracı (İHA) Sisteminin Tesisi Projesi üzerinde çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Rapor ayrıca, pilot ve seyrüsefer subayı kurslarında eğitimin daha etkin, verimli ve düşük maliyetli yapılması amacıyla simülatörlerin kullanıldığını ortaya koydu. Mi-17 Helikopteri Eğitim Simülatörü ve S-70 Helikopteri Eğitim Simülatörü gibi simülatörlerin kullanımıyla uçuş eğitimlerinin yanı sıra acil durum eğitimlerinin de gerçekleştirildiği belirtildi. Jandarma Genel Komutanlığı, teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde, hukuk sistemi, insan hakları ve teknoloji entegrasyonu konularına da dikkat çekti. Araç takip sistemleri, yapay zeka destekli projeler ve sorgulama uygulamaları gibi konularda da gelişmelerin yapıldığı raporda vurgulandı.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu