Genel

Facebook Arkadaş Listemizi Nasıl Sıralıyor?

Facebook, başlangıcından bu yana arkadaş sıralama algoritmasını değiştirmesinden sonra yeni sisteme alışamayanlar olmuştur. Bugün, Facebook profilinizde her zaman listenin başında olan kişilerin resimlerini gösterdiğini biliyorsunuz. Arkadaş listenize girmeden önce gördüğünüz kısıtlı arkadaş listesinin oluşturduğu kafa karışıklığından bahsedeceğiz. Bu kişiden bazıları, uzun süredir etkileşimde bulunmadığınız kullanıcılar da olabilir. Veya başka bir sebepten dolayı da olabilir. Bu duruma neden olan etkenleri sıraladık.

İletişim

Facebook, belirli kişilerle ne sıklıkla sohbet ettiğinizi veya mesaj alışverişi yaptığınızı izler. Etkileşimler hem bireysel hem de grup sohbetlerini içerir. Son zamanlarda kişiyle etkileşime girdiyseniz, arkadaşlarınızın listesinde görünme şansı daha yüksektir.

Profilin Görüntülenme Sayısı

Algoritma, belirli profilleri ne sıklıkla görüntülediğiniz hakkında veri toplar. Profil görünümleri karşılıklı ise, yani profilini sık sık ziyaret ettiğiniz kişi de profilinizi düzenli olarak kontrol ediyorsa, listede görünme olasılıkları yüksektir.

Profil Etkileşimleri

Profil etkileşimleri iletişimle aynı şey değildir. Bunlar duvar yazıları, gönderi beğenileri ve yorum gönderileridir. Gönderilerinizde birini etiketlerseniz, algoritma değerini de artırabilirsiniz.

Karşılıklı Arkadaş Etkileşimleri

Siz ve başka bir kişinin ortak arkadaşları varsa ve onlarla özel olarak etkileşime girerseniz, birbirinizin arkadaş listelerinde ilk sırada görünürsünüz. Facebook, algoritmalarının çoğunu ortak arkadaşlara dayandırır, bu nedenle bu parametre önemlidir.

Aktif Kullanıcılar
Arkadaşlarınız Facebook’ta sık sık oturum açmışsa ve farklı sayfalar ve profillerle etkileşime giriyorlarsa, listenizde yukarı çıkabilirler.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu