Genel

Excel Programında Y Ekseni Değiştirme

Excel’in çalışma bilgisi, günümüzde her profesyonelin sahip olması gereken becerilerden biridir. Herhangi bir çalışma ortamında verileri görme ve anlama şeklinizi dönüştürebilen güçlü bir araçtır. Hemen hemen herkesin bilmesi gerekir. Hayatımızın birçok alanında işe yarayan bir araçtır.

Y Ekseni Ölçeğini Değiştirme

Dikey değer eksenini (Y ekseni) değiştirmek istediğinizi varsayarsak, değerlerini geniş bir aralığı kapsayacak şekilde özelleştirebilir veya bunu bir logaritmik ölçeğe dönüştürebilirsiniz. Bazen, y eksenindeki ölçeklendirmeyi değiştirdikten sonra, ekrandaki tüm eksenleri de yeniden düzenlemeniz gerekir.

Eksenleri Nasıl Gizleyip Gösteririz?

Farklı türdeki projelerle çalışırken, grafiklerinizi daha okunaklı hale getirmek veya önemli sayıları vurgulamak için bazı eksenleri gizlemek kullanışlı olabilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:


-İmleci, eksenlerin görünümünü değiştirmek istediğiniz grafiğe getirin.
-“Tasarım” a gidin, ardından “Grafik Öğeleri Ekle” ve “Eksenler” e gidin.
-İki seçeneğiniz olacak: “Birincil Yatay” dikey ekseni gizleyecektir ve “Birincil Dikey” i seçerseniz, yatay olanı gizleyecektir.
-İhtiyacınız olan seçeneğe tıklayın. Hepsi bu kadar.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu