Genel

Birisi Instagram Hesabınıza Giriş Yaptığı Zaman Bildirim Alır Mıyız?

Instagram, başka biri (isinli/izinsiz) sizin hesabınıza giriş yaptığında size haber veriyor mu?

Instagram şu anda (tartışmasız) en popüler ilk 3 sosyal medya platformundan biri. Facebook modası geçmiş hissettiriyor.

Instagram’da bir hesap güvenliği sorunu var ki bu birçok kullanıcıyı endişelendiriyor.  Bu sorun da akıllara, “Instagram yeterince güvenli mi” sorusunu getiriyor. Mesela size bir soru; Instagram, başka biri (isinli/izinsiz) sizin hesabınıza giriş yaptığında size haber veriyor mu? Gelin bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim..

 

Instagram E-Posta İle Bildirimde Bulunuyor

Birçok kullanıcı daha önce Instagram’ın, başka biri hesabına giriş yaptığında olağandışı oturum açma girişimlerini kendilerine bildirdiğini bildirdi. Normal oturum açma işlemlerinizden farklı olarak, birisi farklı bir konumdan farklı bir cihaz kullanırsa Instagram bunu alıp size bildirebilir. Instagram’a erişmek için bir akıllı telefon, tablet veya bilgisayar kullandığınızda ve bunu aynı Wi-Fi ağından yaptığınızda, Instagram bu verileri hatırlayacak ve bunu standart giriş bilgileriniz olarak atayacaktır. Birisi hesabınıza başka bir yerden giriş yapmaya çalışırsa, kalıbı bozar ve bir bildirim alırsınız.
Ancak bu sistem kusursuz değildir. Telefonunuzu değiştirebilir veya giriş yapmak için arkadaşlarınızın bilgisayarını kullanabilirsiniz. Instagram size böyle bir olay bildirdiğinde, e-postayı dikkate almayabilirsiniz. Bildirimde rastgele oturum açma konumu ve cihazı varsa, harekete geçmelisiniz.

Instagram E-Postaları Kontrol Etme Olanağı Sağlıyor

Neyse ki Instagram, tüm iletişimlerini Instagram platformunun içinde sunuyor. Bu, bir e-postanın silindiğinden endişelenseniz bile, size herhangi bir giriş mesajı gönderilip gönderilmediğini görmek için Instagram’daki Güvenlik Ayarlarınıza gidebileceğiniz anlamına gelir.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Özelliği

Bu güvenlik önlemi ile ilgili biraz bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorum. Diğer kullanıcıların çevrimiçi hesaplarınıza ve verilerinize erişmesini engellemek için kullanabilirsiniz. Birçok program ve hizmet 2FA kullanır ve aynı zamanda Instagram için de mevcuttur. Bu özelliği aktifleştirmek için ise;
-Cihazınızda Instagram’ı açın.
-Profil simgesine dokunun ve hamburger menüsünü seçin.
-Dişli simgesini seçin.
-Güvenlik’i seçin.
-Ardından, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ya dokunun.
-Başlayın düğmesine dokunun.
-Tercihinize bağlı olarak kaydırıcıyı Metin mesajı seçeneğinin yanına veya Kimlik Doğrulama Uygulaması seçeneğinin yanına getirin. SMS seçeneğinin işlenmesini daha kolay buluyoruz, ancak her ikisi de eşit derecede etkili ve güvenlidir.
-Kimlik Doğrulama Uygulamasını seçtiyseniz, sonraki pencerede Manuel Olarak Ayarla’ya dokunun.
-Bundan sonra, Anahtarı Kopyala’yı seçin ve Google Authenticator uygulamasına yapıştırın.
-Son olarak, kodu Google Authenticator’dan kopyalayıp Instagram uygulamasına yapıştırmanız gerekir.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu