GenelGündem

Azerbaycan’ın haklı konumu diplomatik başarılarımızda açıkça ifade edilmektedir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile 14 Mayıs'ta Brüksel'de yaptığı beşinci görüşme, bölgede barışın sağlanması yönünde atılan bir sonraki adım oldu

“Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile 14 Mayıs’ta Brüksel’de yaptığı beşinci görüşme, bölgede barışın sağlanması yönünde atılan bir sonraki adım oldu. Brüksel formatının yeniden tesis edilmesi taraflar nezdinde büyük bir memnuniyet duygusu yarattı. Azerbaycan’ın bölgede istikrarlı barış ve güvenliği sağlamak, tarihi zaferimizin hemen ardından Ermenistan ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmak ve bunun için çaba sarf etmek amacıyla karşı tarafa barış antlaşması imzalama önerisi çoğu kişi tarafından desteklenmektedir. bugün dünya güçlerinin başında geliyor ve bunun için ellerinden geleni yapacaklarını söylüyorlar. Brüksel toplantısına ilişkin yapılan açıklama ve açıklamalarda bu açıkça ifade ediliyor. Böylece, ABD Dışişleri Bakanlığı, üçlü toplantıyı ileriye doğru atılmış bir adım olarak değerlendiriyor. Aynı zamanda Azerbaycan ile Ermenistan arasında kalıcı barışın mümkün olduğuna da dikkat çekiliyor.

Azerbaycan, Ermenistan ile barış anlaşması imzalanmasından, sınırların belirlenmesinden, bölgede iletişim hatlarının açılmasından ve Zangezur koridorundan yana olduğunu somut adımlarıyla teyit etmektedir. Görüşmelerde ve sonrasında karşı tarafın bambaşka bir yaklaşım sergilemesi, barış anlaşmasının imzalanma sürecini uzatıyor. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın Brüksel toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, Azerbaycan tarafının bölgede barış ve istikrarın sağlanması konusundaki ilkeli duruşunun bir kez daha tarafların dikkatine sunulduğuna ilişkin önemli husus yer almaktadır. Özellikle devletlerin toprak bütünlüğüne saygının bir kez daha tesis edilmesi ve bu bağlamda Azerbaycan’ın uluslararası kabul görmüş toprak bütünlüğünün Ermenistan tarafından da kabul edilmesi son derece önemlidir.”

Bu görüşler Milli Meclis üyesi Malik Hasanov tarafından dile getirildi.

Milletvekiline göre, ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde yapılan her toplantı, hedefe ulaşmak için önemli bir adımdır: “Azerbaycan, 30 yıllık işgal döneminde bile attığı adımlarla barış politikasından yana tercihini her zaman teyit etmiştir. Ermenistan’a sağlanan destek, yeni topraklar için savaş planlarına yol açtı ve bu da 44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı’na yol açtı. Her zaman belirtildiği gibi, uluslararası hukuka aykırı eylemlerinden dolayı işgalci devlete zamanında yaptırım uygulansaydı, çatışma barış müzakereleri temelinde çoktan çözülecekti. Çatışma sonrası dönemde de bazı güçler aynı yaklaşımla gündemde. Açıklamada barış anlaşmasının imzalanmasından yana olduklarını söylüyorlar ama gerçekte bu sürecin uzamasında Ermenistan’ı destekliyorlar.”

Malik Hasanov, barış anlaşmasının imzalanmasının Ermenistan için daha gerekli olduğunu belirterek, “İletişimin açılması, yeni işbirliği formatlarının oluşturulması Ermenistan’ı içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtaracaktır. Azerbaycan da barış teklifini sunarken, masada uzun süre kalmayacağının açıklamasını yaptı. Bu adım Ermenistan için son şanstır. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel görüşmesini samimi, açık ve sonuç odaklı olarak değerlendirerek yaptığı basın açıklamasında, son dönemde ABD’de gerçekleştirilen barış anlaşmasına ilişkin olumlu müzakerelerin ardından bu ivmenin devam etmesi gerektiğini söyledi. sürdürülmeli ve Azerbaycan ile Ermenistan arasında kapsamlı bir barış anlaşmasının imzalanması için kararlı adımlar atılmalıdır.

Milletvekili, tabii ki Ermenistan’ın somut adımlar atmasından bahsettiğini de sözlerine ekledi: “Barış anlaşmasının imzalanması için teklifin üzerinden iki yıldan fazla zaman geçmesine rağmen karşı taraf hala bekliyor. Yapılan her görüşme ve elde edilen sonuçlar, Azerbaycan’ın adalet ve uluslararası hukuka dayalı konumunun bir teyidi ve diplomatik başarılarının bir devamıdır.”

Malik Hasanov, tarihi zaferimizin gerçekleri karşısında Azerbaycan’ın uluslararası dünyada artan konumuna dikkat çekti: “Devlet Başkanı İlham Aliyev, Milli Mücadele’nin 100. doğum yıldönümü münasebetiyle bu gerçekleri Şuşa’nın dikkatine sundu. Lider Haydar Aliyev. Şu anda özgür Karabağ ve özgür Doğu Zengezur canlanma dönemini başarıyla sürdürüyor. Üç yıldır işgalin değil, topraklarımızın Zafer tarihlerini kutlamanın gururunu yaşıyoruz. 18 Mayıs 1992 tarihi Laçin bölgesinin işgal günü olarak kaydedilmesine rağmen bu tarihin yerini 1 Aralık 2020 almaktadır. Büyük Dönüş programı başarıyla uygulanmaktadır. Bu yıl Laçin halkı Laçin’e dönecek. Devlet başkanı İlham Aliyev, bir süre önce eski yerleşimcilerin bu yıl sonuna kadar Laçin şehrine geri gönderileceğini söylediğimi söylüyor.

Milletvekili öyle bir genelleme yaptı ki Azerbaycan her hedefe emin adımlarla ilerliyor ve bunu üst düzeyde gerçekleştiriyor.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu