YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Siyasetin başardıkları
26 Haziran 2015 15:39

Zaman zaman itiraflarda bulunmanın insan ruhuna iyi geldiği söylenir. Ben de bir itirafta bulunayım.

İlk gençlik yıllarımdan orta yaşlarıma gelinceye kadar, İslam’a bir hizmet aracı olarak “Siyaset”e ters baktım. Küçümsedim. O metodu tercih etmiş bulunan kardeşlerimi de hep eleştirdim. İslami enerjilerini israf ediyor olmakla, hatta daha da ötesi dine zarar vermekle suçladım.

Ve daha da açık konuşalım, bunlar, Türkiye’de merhum Erbakan’ın komutasındaki Milli Görüş, İslam dünyası genelinde ise ağırlıklı olarak İhvan-ı Müslimin ve Cemaat-i İslami hareketleri idi.

Yanılmışım. Çokbilmişlik etmişim. Haksızlık yapmışım.

Nereden mi anladım?

“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” ölçüsünden hareket ederek ulaşılan somut sonuçlardan. Şimdi birkaç örneği ele alalım.

Neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt olan başörtüsü zulmünü siyasi İslamcılar bitirdi.

Cumhuriyet’ten de eski olan faşist/militarist odağı, bir zamanlar küçümseyip burun kıvırdığım o siyasi İslamcılar yerle bir etti.

28 Şubat faşistlerinin kapattığı İmam-Hatipleri yeniden onlar hayata kavuşturdu.

yahudi devletinin burnunu, tarihinde ilk defa onlar sürttü.

28 Şubat’ın firavunu Çevik Bir’i tutuklayıp, hak ve halk düşmanlığının hesabını sormak üzere İstanbul-Ankara uçağında o süt dökmüş zavallı kedi görüntüsüyle, tarihin hafıza kaydına onlar geçirdi.

Örnekleri çoğaltabiliriz ama herhalde maksat anlaşıldı.

Kısacası bugün Türkiye’de İslam ve İ’la-yı Kelimetullah adına kazanılmış mevzilerin tamamına yakını, bir zamanlar beğenmeyip, burun kıvırdığım o siyasi İslamcılar’ın, Milli Görüşçüler’in sayesinde kazanılmıştır.

Dünyada da böyle…

Mısır’dan Doğu Türkistan’a, Filipinlerden Mali’ye kadar bugün İslam ve ALLAH davası adına ortada olanlar, aralarında nüanslar olmakla beraber, çok büyük ölçüde İslam’a hizmeti ve İ’la-yı Kelimetullah’ı aynı zamanda bir siyasi mesele olarak ele alan Müslümanlardır.

İyi niyetle siyaseti dışlayanların ve böylesi bir yaklaşımın İslam’ın anlatılmasına/yaygınlaşmasına/yaşanmasına zarar vereceğini düşünenlerin yaptıkları hiçbir hayır ve yararlı iş yoktur demiyorum.

Başka hiçbir örnek bulunmasa bile -ki çok sayıda vardır- tek başına Hz. Bediüzzaman ve onun hizmeti bile muazzam bir İslami fetihtir.

Ama toplam gerçeğin ifadesi de şudur: Bugün hem Türkiye’de hem İslam dünyası genelinde gelinen nokta, arkada bıraktığımız yüzyıl içerisinde, en başarılı İslami hizmet metodunun, siyasi İslamcılık olduğunu ispat etmiştir.

Bu kadar basit.

Ve şunu da atlamayalım.

“Euzubillahimineşşeytanirracimvessiyase!” yani şeytandan ve siyasetten ALLAH’a sığınırım diyen Hz. Bediüzzaman’dır. Doğru. Ama iki hafta önce, bu doğrunun nasıl okunması ve anlaşılması gerektiğinin üzerinde durmuştuk; isteyenler oraya müracaat edebilir.

Evet, ben kendi hatamı düzeltiyor ve senelerce gıybetlerini yaptığım o kardeşlerimden de helallik diliyorum.

Çünkü karşımda duran muazzam bir gerçeğe bakarak başka türlü davranmam ve aynı zamanda da vicdan huzuru içerinde olabilmem mümkün değildi.

“Artık Siyaset!” dememin ikinci sebebini de işte bu gerçek oluşturuyor. (Birincisini, iki hafta önceki “Artık Siyaset!” başlıklı makalede açıklamaya çalıştım.)

ALLAH (Şanı En Yüce), Hz. Bediüzzaman’la beraber, merhum Erbakan’a da gani gani rahmet eylesin. Her ikisini, bütün ALLAH davası erleriyle birlikte Cennet’in Firdevsi’nde Efendimiz’e (O’na Binler Selam) komşu kılsın.

Bizleri de şefaatlerinden yararlandırsın.

Amin.

Yazarın Önceki Yazıları
İşbirlikçiler 10.10.2015İsrail mutlaka yok edilmelidir 01.10.2015Mescid-i Aksa saldırılarının arkasındaki gerçek 17.09.2015"Ötekine" nasıl davranalım? 11.09.2015İslam'ın hakimiyeti 04.09.2015İmanın savunulmasından İslam'ın hâkimiyetine 27.08.2015Davamızın temeli olarak iman ya da her müslüman şeriatçıdır 21.08.2015Davamız 10.07.2015Amerika'nın sevdiği Müslüman 03.07.2015Tek devlet, tek millet 19.06.2015Artık siyaset 11.06.2015İslam'ın mutlak hakimiyeti 28.05.2015Gezi'den ileriye... 22.05.2015Gezi'den geriye 15.05.2015"Önder Alim" ihtiyacı 08.05.2015Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.