YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İslami alternatifler
20 Mart 2015 13:53

Geçen hafta yayınlanan makalemde, “Bugünün Hicreti” başlığı altında, günümüz Müslümanının bundan sonra yapması gerekenler bağlamında önemli gördüğüm yeni bir konuyu ele almıştım. Bu hafta da o makalede birer “mim” koyarak geçtiğim alt başlıklardan birincisini ele almak istiyorum. Önce kısa bir hatırlatma:

“Bu Hicret’in bir adım ötesi o kurumların (gerçekleştirilebilir olan her çeşit toplumsal kurum) İslami alternatiflerinin seküler benzerleri karşısında sadece dar manada bir dindarlık şeklinde değil, o kurumdan beklenen temel fonksiyonlar başta olmak üzere her alanda kesin bir kalite üstünlüğü oluşturmalarıdır. Öyle ki, İslami bilinç ve hassasiyetle hareket etmeyen insanlar bile o kurumları tercih etmelidir.”

Evet, geçen haftanın “mim”i böyleydi. Şimdi bunu açalım.

Örneğimiz bir özel okul olsun. İslami hassasiyetle hareket eden insanlar niçin bir özel okul açarlar? Çocuklarının “kayıp gitmesini” önlemek ve dindar olarak yetişmelerini temin etmek için? Bu doğru fakat eksik bir cevaptır. Aynı zamanda bir okuldan beklenen diğer temel fonksiyonlar da tam olarak yerine getirilmek zorundadır: Üstün bir bilgi donanımı, gelişmiş bir bilgiyi kullanma yeteneği ve oturmuş, dengeli bir kişilik yapısı gibi… O okulların sadece dindar olmaları yetmez, bu sayılanlar da “olmazsa olmaz” şartlardır. Ve İslami bir alternatif olarak o okulu, toplumun “seküler kesimlerinin” gözünde başarılı kılacak olanlar da bu tür fonksiyonlardır. Ve “bizim” okullarımız işte bu temel/ nötr fonksiyonlarıyla da diğerleri karşısında kesin bir üstünlük sağlamak mecburiyetindedir. Aksi halde bırakın toplumun İslam’ın ruhuna uygun, barışçı metodlarla dindarlaşmasını, yaşadığımız birkaç on yıldan sonra, önümüzdeki yıllarda tersine bir hicret yaşamaktan korkmamız gerekir. Okul örneğinin yerine hastaneyi, belediyeyi, manavı ya da tavuğu bile koyabilirsiniz. Türkiye’nin ulaşmış olduğu bugünkü özgür ve doğal atmosferde hemen her şeyin İslami alternatifi boy gösterebiliyor çünkü. Okulundan, tavuğuna kadar… Evet, özellikle tavuktan söz ediyorum… Çok öncelikli ve önemli olduğu için değil, İslami alternatiflerin hızla bütün toplumsal alanı kaplamaya başladığını vurgulamak için… En önemlisinden, en az önemlisine yani okuldan (piliç firmaları alınmasın ama…) tavuğa varıncaya kadar…

 Biz Müslümanlar bugünlere gelinceye dek, birçok alanda meçhul kalmanın kredisine sahiptik. Elimizde olmayan nedenlerle bir şey yapamıyorduk ve dolayısıyla elimize imkân geçtiğinde neyi nasıl yapabileceğimiz, ne kadar yapabileceğimiz ya da en önemlisi o şeyi yapıp yapamayacağımız bilinmiyordu. Ama artık hodri meydan… Ve bilelim ki elimizde sınırsız bir süre yok… Defalarca yanlış yapıp hiçbir şey olmamış gibi sil baştan etme lüksümüz de yok. İnsanlar hükümlerini çabuk verirler ve sonra da çok zor değiştirirler çünkü.

Türkiye’de ya da İslam dünyasının bir başka yerinde… Bütün toplumsal kurumların İslami alternatifleri oluşacak, bunlar kendilerini ispatlayacak ve seküler benzerlerinden çok daha başarılı olacaklar. Hem de İslami kimliklerinden utanmadan, aşağılık kompleksine düşmeden, Müslümanca başarılı olacaklar. Böylece yavaş yavaş bütün toplum onlara “Hicret” edecek… Onların üzerinden de İslam’a…

Bu olmazsa kıyametten önce ikinci bir kere daha İslam nasıl dünyanın hâkim gücü olacak ve “2. İslam Medeniyeti Çağı” nasıl yaşanacak ki?

Haftaya “Bugünün Hicreti”nin bir diğer alt başlığı etrafında buluşmak üzere ALLAH’a emanet olun!

Yazarın Önceki Yazıları
İşbirlikçiler 10.10.2015İsrail mutlaka yok edilmelidir 01.10.2015Mescid-i Aksa saldırılarının arkasındaki gerçek 17.09.2015"Ötekine" nasıl davranalım? 11.09.2015İslam'ın hakimiyeti 04.09.2015İmanın savunulmasından İslam'ın hâkimiyetine 27.08.2015Davamızın temeli olarak iman ya da her müslüman şeriatçıdır 21.08.2015Davamız 10.07.2015Amerika'nın sevdiği Müslüman 03.07.2015Siyasetin başardıkları 26.06.2015Tek devlet, tek millet 19.06.2015Artık siyaset 11.06.2015İslam'ın mutlak hakimiyeti 28.05.2015Gezi'den ileriye... 22.05.2015Gezi'den geriye 15.05.2015Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.