YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Eğitim Meselemiz - 3
24 Nisan 2015 14:19

Bundan önceki iki yazıda günümüzün İslami eğitim metodunun nasıl olması gerektiğinin üzerinde durduk. İşin pratiğine dönük ve çoğu tavsiye niteliğinde, yirmi dört madde sıraladık. Bu hafta da aynı konunun yeni bir boyutuyla değerlendirmelerimize devam ediyoruz: İslami eğitimin manevi boyutu…

Herhangi bir eğitim programını hem şekil hem de öz itibariyle modern benzerlerinden ayırıp ona tam bir İslami nitelik kazandıracak olan, içereceği “aşkın” boyut olacaktır. Yani deterministik tarafına ilave edilecek, “artı” boyut…

Şöyle ki, ideolojik niteliğe sahip herhangi bir eğitim programı, bizim iki hafta boyunca sıralamaya çalıştığımızın aynı ya da benzeri ilkelere yer vermek zorundadır zaten. Eğer ciddi bir sonuç elde etmek isteniyorsa… Yani bu işi yapacak olanlar komünist, eğitim programları da Marx’ın “Kapital”i üzerine kurgulanmış bir şey olabilir. Ama bu durumda Müslümanlarla onlar arasındaki fark ne olacaktır? Ki zannederim aralarında bir fark hem de ciddi bir fark olması gerektiğini, aklı başında hiçbir Müslüman inkâr edecek değildir! Öyleyse bu fark nedir?

Böylece yazının girişindeki vurguya gelmiş oluyoruz: “Aşkın/Manevi/Müteal” boyuta… (Hangisini beğenirseniz onu kullanın!) Şimdi bu aşkın boyutu tanımlamaya çalışalım. Ve maddeleri kaldığımız yerden sıralamaya devam edelim:

24- En başta duanın önemli bir yeri olmalıdır. O programlarda yer alacak kişilerin tek tek ve her zaman yapacakları dualardan, programın başında ve sonunda topluca yapılacak dualara kadar… Bakara:201’de zikredildiği üzere, genel olarak dünya ve ahiret iyiliğini istemenin yanısıra, özellikle ve öncelikle o eğitim programlarının ALLAH’ın rızasına uygunluğu, Kur’an ve Sünnet sınırları içinde oluşu, Ümmet-i Muhammed’in ve o programa katılan kişilerin ilim, takva ve İ’la-yı Kelimetullah hizmetlerine katkı yapabilmesi doğrultusunda sürekli dua edilmelidir. Çünkü her hayır ancak ALLAH’ın izin ve rızası ile mümkün olabilir. O nedenle bu programlara ALLAH en baştan itibaren ve tam olarak ortak edilmelidir ki, sonuç hayır ve selamet yüklü bir başarı olabilsin.

25-Programa katılanların düzenli ve sürekli ortak manevi paylaşımları olmalıdır. Örneğin toplu olarak hatim indirmek; gecenin saatlerini aralarında paylaşarak teheccüd namazına/nöbetine kalkmak (ki böylelikle gecenin her anında o gruptan biri diğerleri namına da uyanık, ALLAH’ın dergâhında ubudiyet halinde olacaktır); ortak zikir yapmak, vird okumak, örneğin yetmiş iki bin Kelime-i Tevhid’i aralarında paylaşarak çekmek gibi… Bunlar binlerce çoğaltılabilir. Sadece bir fikir vermek istedim.

26-Camiler ve türbeler gibi manevi merkezlere ortak ziyaretler yapmak.

27-Beraberce Hacca ve umreye gitmek.

28-Toplu olarak inzivaya çekilmek, maneviyat kampları düzenlemek… Buna toplu olarak itikâfa girmek de diyebiliriz.

Maddelerin sayısını arttırmak mümkün ama maksat anlaşıldı zannediyorum. Yukarıdan beri sıraladığımız tedbirlerin özüne gelince… Bu sayede o topluluk, ALLAH’ın katında bir manevi şahsiyet oluşturup adeta bir tek mükemmel kul gibi olacaktır. Bunun en büyük faydası ise insanların kulluklarındaki eksikleri ve günahları nedeniyle tek tek elde edilemeyecek olan çok büyük lütuf ve fetihlerin, bu manevi şahsiyete hem de çağlayanlar halinde verilecek olmasıdır. Asr-ı Saadet’ten günümüze İslami hareketlerin tarihi bu gözle incelenirse, binlerce örnek bulunur ve hem ne demek istediğimiz hem de denilmek istenenin önemi çok daha iyi anlaşılır.

Bununla “Eğitim Meselemiz”e de bir “mim” koymuş ve bu stratejik konuyu şimdilik tamamlamış oluyoruz. Haftaya yeni bir “Ne Yapmalı?” etrafında bir araya gelmek üzere…

ALLAH’a emanet olun! Azîz, Ehad, Melîk ve Kahhar olan ALLAH’a… Çünkü O, Kendisine teslim olanları başkasına teslim etmeyendir…

Yazarın Önceki Yazıları
İşbirlikçiler 10.10.2015İsrail mutlaka yok edilmelidir 01.10.2015Mescid-i Aksa saldırılarının arkasındaki gerçek 17.09.2015"Ötekine" nasıl davranalım? 11.09.2015İslam'ın hakimiyeti 04.09.2015İmanın savunulmasından İslam'ın hâkimiyetine 27.08.2015Davamızın temeli olarak iman ya da her müslüman şeriatçıdır 21.08.2015Davamız 10.07.2015Amerika'nın sevdiği Müslüman 03.07.2015Siyasetin başardıkları 26.06.2015Tek devlet, tek millet 19.06.2015Artık siyaset 11.06.2015İslam'ın mutlak hakimiyeti 28.05.2015Gezi'den ileriye... 22.05.2015Gezi'den geriye 15.05.2015Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.