YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sadık Yalsızuçanlar
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Körleşme
24 Mart 2014 09:54

Seçim yaklaştıkça siyasî iktidardan kurtulmak isteyenler tam bir körleşme yaşıyor.

“Câmiâ” narsistik biçimde kendinden başka bir şey görmüyor. İçine kapandıkça kapanıyor. Tam bir körleşme içinde.

Öteden beri Türkiye’de sadece kendinde söz söyleme hakkı vehmetmiş ‘beyaz’ seçkinler Erdoğan’a adeta ‘tiksinti’yle bakıyor, halkı ‘böcek’ gibi görüyor, Ak Parti’nin yüzde kırkın üstünde oy alması durumunda oy veren bu ‘kütle’ ile ilişkilerini gözden geçireceklerini söylüyor. Onlara göre Erdoğan sadece diktatör değil, aynı zamanda donanımsız ve çapsız. Yalancı, niteliksiz, boş.

‘Câmiâ’nın siyasî iktidara yönelik bu ölümcül saldırısı belli ki seçim akşamında boşa çıkacak ve ‘yaralı arslan’ın pençesi çok fena çarpacak. Fakat sözcüler emin. Ak parti onlara göre yüzde otuz civarında oy alacak, tepetaklak gidecek.

İş, ‘câmiâ’ sözcülerinin askerî darbe kehanetine kadar vardı. Tapeler, kasetler olmayınca öyle ya geriye iki ihtimal kalıyor : Ya askerî darbe veya birilerinin öngördüğü/istediği gibi, sokakları şiddete bulaştırmak.

Bu arkadaşlara göre Erdoğan (siyasî iktidar sorumlu değil, sorun Erdoğan’a onlara göre) diktatör. Demokratik kazanımları adım adım yok ediyor. Türkiye alabildiğine otoriterleşti. Her şey çok kötü. Güvenlik sorunları had safhada. Ekonomi berbat. Dışpolitika rezil. Türkiye’nin uluslar arası toplumda hiçbir itibarı kalmadı. Erdoğan’la bütün alay ediyor. Erdoğan son derece cahil, kaba, baskıcı…özetle bir kabus. Seçime doğru Suriye uçağının düşürülmesi de gösteriyor ki Ak Parti (tabii Erdoğan) zor durumda. Seçimden gâlip çıkabilmek için her yolu deneyebilir.

Câmiâ, eski sosyalistler, bazı ‘liberaller’, MHP, CHP, Aydınlıkçılar, DHKP-C vs vs. ‘Türkiye’nin başına tam bir bela olan Erdoğan’dan bir an evvel kurtulmalı. Yüzde elli oy da alsa Erdoğan seçimden sonra gidecek. Parti çözülecek. ‘Türkiye toplumu’ bu kabustan kurtulacak.

Bunları okudukça ve dinledikçe şaşırıyorum. Bu kadar körleşilebiliyor demek ki. Canetti’nin Körleşmesi’ni güncellemek gerek.

Ya da ben başka bir gezegende yaşıyorum.

Kan durmuş. Türkiye, demokratik kazanımlarını berheva etmek bir yana, onküsur yıllık AK Parti iktidarında Birinci Meclis’ten bu yanaki demokratik kazanımlarını birkaç kat artırmış. Dün hayal edilemeyenler bugün gerçekleşmiş. Kronik enflasyon unutulmuş. Diplomaside içe kapanık, hiçbir risk almayan, vizyonsuz poltika terkedilmiş, Türkiye örneğin sadece Afrika’da elliyi aşkın büyükelçilik açmış. Taridaşlarıyla buluşma yönünde ciddi adımlar atmış. Çok değil onbeş yıl önce ‘Kürt’ kelimesini kullandığı için yıllarca hapis yatan insanlar bugün devletin tv’sinde kürtçe program yapar hale gelmiş. IMF öcüsü yok olmuş. Kendi halkını tehdit olarak gören darbeci TSK sivil siyasetin emrine girmiş.  Vs.

Sanırım ‘Türkiye toplumu’ körleşmiş soğuk savaş aktörlerinden kurtulmanın sancılarını yaşıyor. Gürültünün bu kadar çok çıkması, seçkinlerin tükürükler saçarak Erdoğan’ı ve partisine oy verenleri aşağılaması, tehdit ve tahkir etmesi bu değişimi sancısının belirtisi.

Erdoğan dönemi, Türkiye’nin Yeni Türkiye olma yolunda kritik bir dönemeci ifade ediyor.

O, görevini yapıp gidecek.

O’na küfreden, onu böcek gibi gören kaşarlanmış seçkinler de gidecek.

Yeni Türkiye’nin dingin dönemlerine tanıklık edecek yeni kuşaklar Erdoğan’ı rahmetle yadedecek. Seçkinler için aynı şeyi söylemek zor.

İbn Arabi’nin güzel bir sözü var : Günahın cezası kendisidir.

 

Sadık Yalsızuçanlar

Yazarın Önceki Yazıları
Her yer Kerbela her dem Muharrem 12.10.2016“Sizin Çocuklar” Artık Başaramayacak 19.09.2016Allah ihmal etmez, mühlet verir 19.08.201615 Temmuz'un düşündürdükleri 02.08.2016"Ten Cehennemdir" 07.06.2016Medeniyetin kaynağı : Aşk ve İrfan 12.04.2016Modern edebiyat ve insani değerler 25.02.2016Suzan Anne de Göçtü 14.01.2016Üsküdar'dan dünyaya yeni bir yayın soluğu 02.11.2015İslam medeniyetinin kalbi: Doğu Türkistan 23.10.2015Üçüncü Dünya Savaşı 12.10.2015Terörün Meşrulaştırılması 27.09.2015Yeni Türkiye’nin gittikçe artan engelleri 27.08.2015Kısa Keseyim 03.08.2015Yunus Emre dizisi bağlamında televizyon - kutsal ilişkisi 10.07.2015Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.