YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Prof. Dr. Cemal Fedayi
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
NATO’dan Çıkmanın Tam Zamanıdır
02 Ağustos 2016 10:59

 

Bedahet olan yerde delalete gerek yoktur. Yani bir mesele apaçık ise delile gerek yoktur.

15 Temmuz darbe girişimini FETÖ’nün yaptığı, artık delile gerek olmayacak kadar açıktır.

“Biz çok aptalız, apaçık bir mevzuyu bile anlamıyoruz” diyenlere 10 maddelik delil de hazırlanmış ve medyada yayınlanmıştır. (1)

***

Ancak FETÖ, nihayetinde bu işin tetikçisidir. Tetikçinin arkasında duran ise NATO ve onun patronu ABD’dir. Bu da çok açık.

Bu kadar geniş çaplı bir operasyonu aptal fetöcülerin tek başlarına kurgulaması mümkün değil. Bu işin teorik üst aklı NATO’dur. Üst aklın Türkiye’deki üssü de İncirlik’tir…

ABD’de oturan bir teröristin ABD’den habersiz darbe tezgâhlaması mümkün değildir. Almanya’daki Merkel’i dinleyen ABD’nin Pensilvanya’da beslediği feto köpeğini dinlememesi mümkün değil.

Sonuç olarak 15 Temmuz askeri saldırısını stratejik ve askeri bağlamda kurgulayan ve planlayan NATO’dur.

***

İmdi: Türkiye vakti zamanında NATO’ya neden girmişti? Bir saldırıya uğradığında kendisini korusun diye.

Peki, 15 Temmuz’da ne oldu: Türkiye tarihinin en ciddi saldırısına uğradı. Ve fakat Türkiye’yi korumakla yükümlü NATO kılını bile kıpırdatmadı.

15 Temmuz basit bir darbe girişimi değildir; bir işgal girişimidir. Geniş çaplı bir silahlı saldırıdır.

Doğrudan milli güvenliğimizi tehdit eden böylesine açık bir saldırı karşısında NATO bırakın fiili tepkiyi sözlü tepki bile göstermedi. Bir geçmiş olsun mesajı bile yayınlamadı…

NATO, Suriye meselesinde de, Türkiye’ye yönelik saldırılar meselesinde de Türkiye’ye ciddi bir yardımda bulunmadı. Türkiye’yi sahiplenmedi…

Son Rus krizinde de NATO Türkiye’nin arkasında durmadı. Göstermelik birkaç açıklama dışında ciddi bir çıkış yapmadı…

O halde açıkça milli güvenliğimize saldıranları destekleyen böylesine bir örgütte kalmamızın bir anlamı kalmamıştır…

***

Mecelle’de bir kaide vardır: Mânî zâil olunca memnu avdet eder. Yani: engelleyen ortadan kalkınca engellenen geri döner.

Biz NATO’ya niye girmiştik: 1945 sonrasında, vaki Sovyet tehdidi üzerine NATO’ya girmiştik.

Günümüzde Sovyet tehdidi diye bir tehdit ortada kalmadığına göre NATO’da kalmamızın da bir anlamı kalmamıştır.

Tekrar eski duruma dönmemiz lazım. Eski duruma, yani tam bağımsız döneme.

Sovyetlerin yerine kurulan Rusya Sovyetler gibi ciddi bir tehdit değildir.

Rusya’dan gelecek bir tehlikeye Türkiye’nin kendi imkânlarıyla karşı koyması mümkündür. Bunu uçak düşürme meselesinde gördük.

Ayrıca, Rusya’nın Türkiye’ye saldıracak ekonomik ve askeri gücü yoktur…

***

Kaldı ki Rusya ile bir düşmanlık ilişkimiz de yoktur. Sovyetler dağıldıktan sonra Rusya ile ilişkilerimiz başta ekonomi alanı olmak üzere her alanda iyidir.

Rusya ile son dönemdeki sorunun kaynağında da FETÖ’nün yani ABD’nin olduğu ortaya çıktı. Meğerse Rus uçağını düşüren, ABD-NATO’nun emrindeki bir Fetöcü pilotmuş…

ABD, Türkiye’nin ve Rusya’nın Ortadoğu’da artan etkinliğinden rahatsızdı. Türkiye ile Rusya’yı birbirine düşürüp Ortadoğu’da tek başına, en güçlü devlet olarak kalmak istedi.

Bu amaçla FETÖ’cü bir pilot eliyle Rus uçağını düşürttü. Rusya ile Türkiye birbirine girdi; ABD de muradına erdi…

***

Sonuç olarak Türkiye’nin NATO’da kalmasının bir faydası ve bir anlamı yoktur. Tersine zararı vardır. NATO sol gösterip sağ vuran hain bir örgüt durumuna gelmiştir.

NATO, TSK’yı domine etmektedir; hegemonize etmektedir. TSK’yı istediği gibi evirip çevirmektedir.

Türkiye’nin bağımsızlığı için önce TSK’nın bağımsız olması lazım. TSK’nın bağımsızlığı için de önce FETÖ’cü köpekler bertaraf edilmeli ardından da Türkiye topyekûn NATO’dan çıkmalıdır.

***

NATO’dan sonra Türkiye nihai planda AB’den de çıkmalıdır… AB ülkeleri hiç gizlemeden hem FETÖ’yü hem de PKK’yı desteklemeye devam etmektedirler.

Başta Almanya ve Avusturya olmak üzere AB ülkeleri, darbe sonrasında açıkça Türkiye’ye cephe aldılar. (Almanya Erdoğan’ın darbe karşıtı mitingde konuşmasını yasakladı; Avusturya da “Türkiye’ye gitmeyin, Erdoğan’ı desteklemiş olursunuz” kampanyası başlattı…)

Bundan sonra Türkiye’nin çıkarları Batı ile ittifaktan geçmiyor. Batı Türkiye’nin dostu değil düşmanıdır.

Türkiye yüzünü artık doğuya dönmelidir. Rusya başta olmak üzere bölge ülkeleriyle yakın işbirliğine girmelidir…

***

Biliyorum NATO’dan ve AB’den çıkmak reel politik düzlemde kolay değil. Ama en azından söylem düzeyinde, ideal-politik düzlemde artık daha cesur konuşmalar yapılmalıdır.

Artık onlara muhtaç olmadığımız, yeni yol haritasına sahip olduğumuz açıkça deklare edilmelidir.

200 yıldır Batı’nın kapısında oyalanıyoruz. Küçümseniyoruz. Artık bu tek yanlı aptal ilişkiye bir son vermenin zamanı gelmiştir.

Aslımıza dönelim, evimize dönelim, şarkımıza dönelim…

Not:

(1) http://www.kanalahaber.com/haber/gundem/tiyatro-diyerek-ortbas-etmek-istiyor-fetoye-cikan-10-delil-313683/

Yazarın Önceki Yazıları
Çok olağan bir CHP Kurultayı 06.02.2018Suriye: 1918’de çekiliyorduk 2018’de ilerliyoruz 23.01.20181917’den 2017’ye: Dağılıştan Dirilişe 01.01.2018Fahreddin Paşa’ya Saldıran Fino 22.12.2017Namlusunu Türkiye’ye Çeviren CHP 06.12.2017DEAŞ’ın Yerine Suudî Arabistan 20.11.2017Suudî Arabistan Saddam’ın Yolunda 16.11.2017M. Kemal de istifaya zorlamış 03.11.2017Cumhuriyet 1923’te Değil 1950’de Kuruldu 29.10.2017İyi Parti Kime Yarayacak? 26.10.2017Küçülen ABD, Büyüyen Türkiye’ye Karşı 19.10.2017Görmez Neden Ayrıldı? 14.08.2017Darbeye Katılmayan FETÖ’cü Tehlikesi? 20.07.2017Erbakan’ın İftarından Akar’ın Bayramına 28.06.2017Ramazan Üzerine Son Notlar 18.06.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.