YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türkiye ne okuyor? İşte okuma haritamız...
04 Ocak 2018 16:07

Türkiye’nin gündemi her zamanki gibi yoğun. ABD’nin skandal kararları, Rusya’yla yapılan anlaşmalar, Suriye’deki gelişmeler, İran’daki iç karışıklık… Listeyi daha çok uzatabiliriz. Ama bugün bunlara değinmeyeceğim. 2018 yılındaki ilk yazımızın konusu Türkiye’nin okuma haritası olacak.

Türkiye’nin önde gelen online kitabevlerinden idefix çok faydalı bir çalışma yapmış, ülkemizin okuma haritasını çıkartmış.

Bu güzel çalışma için öncelikli olarak idefix ekibine teşekkür etmek gerekiyor. Bir hayli zor ve çetrefilli bir çalışma.

Rakamlarda bir hata olmadığını varsayarak değerlendirmelerde bulunalım…

Yazımıza konu olan okuma haritasının idefix üzerinden verilen siparişlerle oluşturulduğunu unutmamak lazım. Bu sebeple falanca şehirde falanca kadar kişi kitap okuyor gibi net sayılara ulaşmak imkansız. Bundan dolayı haritayı oranlar üzerinden değerlendirmek gerekiyor...

OKUMA ŞAMPİYONU ANKARA

Bir Ankaralı olarak övünerek söylemeliyim ki en çok kitap okuyan iller sıralamasında Başkent başı çekiyor. Ankara’yı sırasıyla İstanbul ve Eskişehir takip ediyor.

Bu illerimizde dikkat çeken ilk nokta eğitim sektörünün gelişmiş olması. Gerek sektör çalışanları gerek öğrenciler şehirlerin okunma rakamlarını yukarıya çekiyor. Bu, tek başına bir ölçü olmasa da kültürel aktivitelerdeki yükselişe de olumlu katkıda bulunuyor.

Dediğim gibi şehirlerdeki öğrenci sayısı tek başına bir ölçü değil… Zira öğrenci sayısının yüksek olduğu bazı şehirlerimizde okuma rakamları çok düşük…

ŞANLIURFA’NIN DURUMU KRİTİK

Haritada beni şaşırtan şehirlerin başında Şanlıurfa geliyor. Şanlıurfa Türkiye’nin okuma haritasında maalesef son sırada. Şehirde 20 bini aşkın öğrenci bulunuyor ama okuma rakamları maalesef çok kötü.

Kaldı ki Şanlıurfa kültür şehri olarak tanımlanan güzide şehirlerimizden bir tanesi ve nüfusu 2 milyona yakın. Böyle muhteşem bir şehre bu okuma rakamı hiç yakışmıyor.

Okuma haritasının son sıralarını Şanlıurfa ile birlikte Yozgat, Diyarbakır ve Siirt gibi şehirler paylaşıyor.

idefix-harita.jpg

EGE VE MARMARA ZİRVEDE

Okuma rakamlarına bölgesel olarak baktığımızda Ege ve Marmara bölgesi başı çekiyor. Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizdeki okuma durumunun ise yıllardır düzeltilememiş olması üzücü…

İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en çok kitap okuyan 10 şehir arasında…

Haritaya baktığımızda Konya, Kayseri, Mersin, Adana ve Sivas da hayal kırıklığı yaşatan şehirlerden. Sivas en çok okuyan şehirler arasında 42. sırada yer alırken, Mersin 48, Konya 52, Kayseri 54, Adana 57. sırada yer alıyor.

EN ÇOK OKUNAN TÜR ROMAN, EN ÇOK OKUNAN YAZAR STEFAN ZWEIG

Peki Türkiye genelinde en çok hangi kitaplar okunuyor?

Tür olarak roman ilk sırada... En çok kitap okuyan şehirlerimizde de en az kitap okuyan şehirlerimizde de ilk sırada Stefan Zweig’in kitapları var.

Zweig’i sırayla Zülfü Livaneli, Sabahattin Ali, Yuval Noah Harari takip ediyor.

GÜNDE SADECE 1 DAKİKA AYIRIYORUZ!

Son dönemdeki rakamlara baktığımızda basılan kitap sayısında artış var. Ama okuma rakamları çok yetersiz.

TÜİK verilerine göre, kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada. Kitap okumaya ayırdığımız süre günde ortalama sadece 1 dakika. Buna karşılık vatandaşlar TV izlemeye ortalama 6 saat, internette gezinmeye 3 saat ayırıyor.

EN ÇOK FRANSA VE İNGİLTERE OKUYOR

En fazla kitap okuyan ülkelerin başında, yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere var. Bunları yüzde 14 ile Japonya takip ediyor. ABD'de bu oran yüzde 12. Türkiye'de ise oran binde bir! Okuma alışkanlığında, maalesef dünyada 86. sıradayız.

Dünyada kişi başına kitap harcaması 1.3 dolarken, Türkiye'de ise bu rakam 25 sent...

Görüldüğü gibi dostlar…

Maalesef okuma karnemiz sınıfı geçecek düzeyde değil.

Kültürel ve tarihi bağlamda birbirinden değerli olan şehirlerimizdeki okuma rakamlarının yükseltilmesi için acil girişimlerde bulunmalıyız. Belediyelerimizin bu işi yürütemediği çok açık. Bundan dolayı Valiliklerin taşın altına elini sokarak şehirlerdeki okuma rakamlarının yükseltilmesi için çalışmalar yürütmesi gerekiyor. Bunun için yayın kuruluşları olarak elimizden geleni yapmaya hazırız.

Eskiden okuma rakamlarının düşük olma sebebi kitap fiyatlarına bağlanırdı. Vatandaşlarımızın para harcadığı alanlara baktığımızda bunun kendimizi kandırmaktan başka bir şey olmadığını anlayabiliyoruz. Eğer gerçekten pahalı olduğu için kitap alamıyor olsaydık ihtiyaç listemizde 235. sırada yer almazdı.

Birbirimizi kandırmayalım dostlar… Kitap okuduğu için en çok övünen vatandaşlara baktığımızda günde yarım saat ile 1 saat arası vakit ayırdığını görüyoruz. Kaldı ki kitap sevdalısı kişiler de okuduğu kitap sayısı ya da ayırdığı zamanla övünmez, övünmemeli…

Bir de sözde kültürde sosyal medya liderleri var. Hesaplara baktığımızda birçok kitap sayfasının paylaşıldığını görüyoruz. Bunu samimiyetle yapanlar da var muhakkak ama kitapsever olarak kendini göstermeye çalışanların yoğunlukta olduğu da açık.

Hep olumsuz yerden bakacak değiliz ya. Demek ki sosyal medya vatandaşlara böyle de bir fayda sağlamış. Amaç sosyal medyadan paylaşmak da olsa okumak okumaktır.

Neyse sözü fazla uzatmayalım…

Allahü Teâlâ “Sakın cahillerden olma” diye buyururken, iki cihan sultanı Peygamber Efendimiz (SAV) “İlim Çin'de de olsa arayınız” derken biz ne yapıyoruz?

Bu aralar en çok ihtiyacımız olan şey düşünmek ve tefekkür etmek anlaşılan…

Rastgele…

 

Ogün ÖCEK

4 Ocak 2018

@ogunocek

Yazarın Önceki Yazıları
İsrail'in yok oluş süreci başlamıştır! 06.12.2017Beni nurlu gözlerle yaktınız... 25.11.2017İşte ABD'ye verilecek en güzel cevap 15.11.2017İdlib operasyonu kimi rahatsız ediyor? 18.10.201728 Şubat medyası yine mi diriliyor? 19.09.201720 dakikada değişir mi her şey? 17.05.2017Gün; devleti yeniden inşa etme günü... 16.04.2017Teşekkürler Avrupa... 11.03.2017Aman dikkat! Tehlike her geçen gün büyüyor 08.02.2017Allah'la savaştığınızın farkında mısınız? 20.01.2017İstanbul Üniversitesi'nde skandal uygulama 30.11.2016İşte ABD'nin anlayacağı dil... 21.10.2016Ve mutlu son! Türkler geri geldi 24.08.2016Dikkat! Birileri bize 'canbaza bak' diyor! 18.08.2016Tarikatlar devlete yerleşir mi? 11.08.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
ilim
 // ömer altay
İlim dediğimiz şey dünya klasikleri okumak değil ama . Fıkıh hadis siyer ve dahası okumaktır bunlardan istatistik yapıldığını hiç sanmıyorum...
10 Ocak 2018 17:17
Haritayı inceledim!
 // Ahmet Y.
Bu istatistik, bana hiçte akılcı gelmedi. Herşeye siyaset bulaştırıldığı gibi, bu istatistiğe de, siyaset bulaştırılmış gibi bir izlenim edindim. Okumaktan kasıt ne? Önce onun açıklanması gerekli. Artı hangi kitaplar ve hangi yazarların okunduğu araştırılmış? bu da önemli! Son bir şey daha söyliyeyim. Bir de hangi ilden daha çok ilim ve bilim insanının yetiştiği de araştırılmalı! İşte o zaman, hangi ilin daha çok okuduğu ortaya çıkar....
04 Ocak 2018 Perşembe 17:50