YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Suriye'de taraf olmak (!)
07 Aralık 2015 16:08

En sonda söyleyeceğim şeyi başta söyleyeyim: Suriye'de taraf olunamaz. Suriye'de tek bir taraf vardır, o da Esed'in karşısında olmaktır...

Suriye'de iç savaşın başladığı tarihten bu yana neredeyse 5 yıl geçti. Bu 5 yıl içinde dünyada görülmemiş katliamlar yaşandı hemen yanı başımızda. Yaklaşık 220.000 kişinin hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın ülkesinden kaçmak zorunda kaldığı  iç savaşta taraf olmak diye bir şey söz konusu olamaz. Taraf birinden birinin haklı olduğu düşünülen yerlerde olur. Suriye'de ise bir taraf vardır, o da Esed karşıtı olmaktır.

Suriye'yi paramparça bir hale getiren katil Esed, dostları İsrail, İran ve Rusya'yı sevindirmekle kalmayıp katliamlarına tam gaz devam ediyor. Bu durumdan hoşnut olan Batı ise hala Esed'li geçiş süreci planları yapıyor. Batı'nın bu politikası bile oynanan oyunun açık bir göstergesi.

suriyeli-cocuk.jpg

Binlerce insanın öldürülmesine sebep olan Esed, İslam'ın büyük önem atfettiği mekanları bombalarken ülke içindeki birçok alimi de sürgüne gönderiyor. Böylelikle kendine alan oluşturan Esed'in hain planları elbette tutmayacak. Zira herkesin bir hesabı olduğu gibi Allah'ın da bir hesabı var.

Batı'dan medet ummak!

Bir silah patladığında bile kaçacak delik arayan Avrupalılar her gün yüzlerce bombanın patladığı Suriye hakkında ne düşünüyor acaba? Çoluk çocuk binlerce kişinin katledilmesine sessiz kalan Batı, kapılarına binlerce mülteci dayandığında çare arıyor ancak. Esed'in geleceğini ancak o zaman sorguluyor.  Bunlardan medet ummak demek, ateş çemberine benzinle dalmak gibi...

Konuyu çok da dağıtmadan sadete gelelim. Esed'i taraf olarak görmek, Esed'li bir geçiş süreci düşünmek, süreci içinden çıkılmaz hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Yaklaşık 5 yıldır ülkeyi darmaduman eden bir katilin o koltukta bir saniye bile oturması düşünülemez. Esed'in o koltukta oturduğu her saniye yüzlerce insanın daha ölümü demek. Esed devrilene kadar bize rahat uyku yok.

CHP, PKK'ya mı destek oluyor?

Kılıçdaroğlu'nun desteklediği Esed PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nın en büyük destekçisi olduklarını açıkladı. Yani PYD'nin destekçilerinden biri de CHP oluyor, dolayısıyla PKK'nın!

Kim ne dediğinin, ne yapmaya çalıştığının farkında olmadı. Ortadoğu zor bir coğrafyadır ve orada politika yürütüp hamleler yapmak büyük tecrübe gerektirir. Batı'nın yıllardır kan gölüne çevirdiği Ortadoğu'da büyük kayıplar vermesi de o coğrafyanın kime ait olduğunun bir göstergesidir. Ortadoğu, bir masa etrafında 3-5 günde şekillendirilecek politikalarla tasarlanamaz.

es1.jpg

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Esed'i desteklemekle aslında kime hizmet ettiğini iyi düşünmeli. Kılıçdaroğlu'nun geçen hafta teröristleri 'hendek kazan arkadaşlar' olarak tanımlaması da uzun süre tartışılmıştı. CHP, eski Türkiye özlemi içerisinde hala günübirlik politikalar peşinde. Kılıçdaroğlu, Rus uçağının vurulmasından sonra Rusya'ya da tek bir kelime etmemiş, olayı hükümeti eleştirerek geçiştirmişti. Bu bile CHP'nin milli iradeden ne kadar uzak olduğunu ortaya koyuyor. Anlaşılan jetlerimiz sadece Rusya uçağını vurmamış!

Şimdi de Musul telaşı...

Kahraman askerlerimiz başarılı bir operasyonla Musul'da önemli bir hamle yaptı.

Musul Başkonsolosluğumuz basıldığında 'Türkiye nerede, konsolosluğu neden korumuyor' diyenler şimdi de Türkiye'nin Musul hamlesini eleştirmeye başlayacak.

Başlayacak diyorum zira Avrupa'daki ağabeyleri bile anlayamadı Türkiye'nin onca asker ve tankla oraya nasıl girdiğini ve neler yapacağını.

Ağabeyleri Türkiye'ye karşı tavır aldığında onlar da suyun üstündeki köpük gibi çıkacak meydana. Bir nefesten ibaret olan ömürlerinde daha çok kabus görecekler!

Yazarın Önceki Yazıları
Türkiye ne okuyor? İşte okuma haritamız... 04.01.2018İsrail'in yok oluş süreci başlamıştır! 06.12.2017Beni nurlu gözlerle yaktınız... 25.11.2017İşte ABD'ye verilecek en güzel cevap 15.11.2017İdlib operasyonu kimi rahatsız ediyor? 18.10.201728 Şubat medyası yine mi diriliyor? 19.09.201720 dakikada değişir mi her şey? 17.05.2017Gün; devleti yeniden inşa etme günü... 16.04.2017Teşekkürler Avrupa... 11.03.2017Aman dikkat! Tehlike her geçen gün büyüyor 08.02.2017Allah'la savaştığınızın farkında mısınız? 20.01.2017İstanbul Üniversitesi'nde skandal uygulama 30.11.2016İşte ABD'nin anlayacağı dil... 21.10.2016Ve mutlu son! Türkler geri geldi 24.08.2016Dikkat! Birileri bize 'canbaza bak' diyor! 18.08.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.