YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İdlib operasyonu kimi rahatsız ediyor?
18 Ekim 2017 16:58

Yaklaşık 10 gün önce başlamıştı İdlib operasyonu... Askerlerimiz herhangi bir çatışmaya girmeden bölgede ilerlemeye devam ediyor. Bu durum Türkiye kamuoyunda bazılarını da rahatsız etmiş görünüyor... Şimdi soruyorlar, "neden çatışma çıkmıyor" diye... Kendi evinize çatışmasız girmeniz mi normaldir, çatışarak girmeniz mi?..

İdlib operasyonu  7 Ekim'de başlamış gözükse de bölgeyle ilgili çalışmalar aylardır TSK ve istihbarat tarafından yürütülüyor. Bu çalışmalar neticesinde operasyonun başlamasına müteakip bölgenin en etkin örgütü Heyet Tahrir Şam (HTŞ) "bölgeyi TSK'ya bırakabiliriz" açıklaması yaptı.

Başarılı çalışmalar neticesinde askerlerimiz herhangi bir sorun yaşamadan bölgeye yerleşmeye başladı. Bu sayede bölgede gözlemevleri ve askeri üsler kuruluyor. Bölgenin güvenliği Türkiye eliyle sağlanmış oluyor...

Peki Esed muhalifi kesimlerin kontrolünde olan İdlib'e neden operasyon başlattı? Bölgede dost unsurlar ağırlıktayken neden askerimiz o bölgeye girme gereği duydu?

Son zamanlarda kafaların en çok karıştığı konu burası. Dilimiz döndüğünce cevaplamaya çalışalım...

Birincisi; İdlib diğer bölgelerdeki zulümden kaçan vatandaşlarla birlikte 3,5 milyon nüfusa sahip.  Muhaliflerin kontrolünde olması hasebiyle katil Esed'in hedefi olma durumunda. 
Türkiye İdlib'de güvenliği sağlayarak olası bir mülteci krizinin önüne geçiyor. Rusya'yla yapılan anlaşmayla birlikte İdlib'e girme sebebimiz bu. Yani Rusya Esed'in İdlib'e saldırmaması için sigorta durumunda.

Türkiye bu hamleyle birlikte ABD'nin karşı çıktığı "güvenli bölge"yi de kendi eliyle oluşturmuş oluyor...

TSK'nın İdlib'e intikali bölge halkı tarafından da sevinçle karşılandı. Bu da ABD'yi rahatsız eden diğer mesele. Türk askeri bir yandan Türkiye'ye yönelme ihtimali olan tehlikeleri bertaraf ederken diğer yandan da bölge halkının güvenliğini sağlıyor. Hatırlanacağı üzere Halep'teki katliamlar esnasında Türkiye devreye girmiş, Halep'teki vatandaşları İdlib'e taşımıştı.

Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı'yla birlikte Cerablus'u temizlemesi ve bölge halkının güven içinde evlerine geri dönmesi İdlib halkı için de umut oldu. Bölge halkı Türkiye'yi kurtarıcı olarak görüyor.

İkincisi; ABD beslemesi PKK/PYD'nin etrafının sarılması... Türkiye harekat kapsamında İdlib'de konuşlanarak Afrin'deki PKK/PYD terör örgütünün de etrafını sarmış oluyor. Böylece hem terör örgütünün Lazkiye üzerinden Akdeniz'e inmesi engelleniyor, hem de terör örgütünün hareket etme kabiliyeti yok ediliyor. Bir sonraki aşama ise bir gece ansızın Afrin'in teröristlerden temizlenmesi. İdlib operasyonu bu yönüyle de büyük önem arz ediyor.

Dünyanın en büyük terör devleti olan ABD'nin en büyük sıkıntısı da bu. ABD'nin beslediği terör örgütünü vurmanın ABD'yi vurmaktan bir farkı yok. Günümüz savaşlarının da terör örgütleri üzerinden yapıldığını bir yere koyarsak Türkiye'nin hamlelerinin ne derece önemli olduğu ortaya çıkıyor. Nitekim ABD'nin vize başvurularını askıya alması operasyonun başlamasına müteakip geldi.

ABD hiçbir sözünü dinlemeyen ve Ortadoğu'daki politikalarına darbe vuran Türkiye'yi kendince cezalandırıyor. Yoksa ABD'nin en büyük düşmanı Rusya'ya bile uygulamadığı vize ambargosunu müttefiki (!) Türkiye'ye uygulaması ne ile izah edilebilir ?

ABD'yi bu kadar rahatsız eden nedir sorusu birçok cevabı da yanında getirecektir.

Sonuç olarak İdlib operasyonu hem Türkiye'nin güvenliği hem de bölge halkının güvenliği açısından çok büyük önem arz etmektedir. İdlib operasyonunun etkisi birkaç yıl değil uzun yıllar boyunca sürecektir. Bu operasyonun da Fırat Kalkanı Harekatı gibi ABD'ye rağmen yapılabildiği unutulmamalıdır...

Yazarın Önceki Yazıları
İşte ABD'ye verilecek en güzel cevap 15.11.201728 Şubat medyası yine mi diriliyor? 19.09.201720 dakikada değişir mi her şey? 17.05.2017Gün; devleti yeniden inşa etme günü... 16.04.2017Teşekkürler Avrupa... 11.03.2017Aman dikkat! Tehlike her geçen gün büyüyor 08.02.2017Allah'la savaştığınızın farkında mısınız? 20.01.2017İstanbul Üniversitesi'nde skandal uygulama 30.11.2016İşte ABD'nin anlayacağı dil... 21.10.2016Ve mutlu son! Türkler geri geldi 24.08.2016Dikkat! Birileri bize 'canbaza bak' diyor! 18.08.2016Tarikatlar devlete yerleşir mi? 11.08.2016Dünya böyle kahramanlık görmemişti 06.08.2016İşte özlediğimiz tablo... 23.07.2016Genç Paşaların sahaya inme vakti gelmedi mi? 20.07.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.