YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Genç Paşaların sahaya inme vakti gelmedi mi?
20 Temmuz 2016 13:52

Toplum olarak olağanüstü zamanlardan geçiyoruz. Birçok darbe görmüş olan Türk milleti ilk defa böylesine bir kalkışmayla karşılaştı. Bu hadisenin kalkışmadan çok terör olduğu konusunda tüm toplum hemfikir.

Son bilançoya baktığımızda onlarca şehit, yüzlerce yaralı var.

Onlarca paşa (!) yüzlerce asker gözaltında. Darbeci katillere asker demeye dilim varmıyor. Zira onların teröristlerden hiçbir farkı yok. Hatta çok daha tehlikeliler. Ama gözaltına alınanların arasında suçsuzların da olabileceğini düşünerek asker kelimesini kullanıyorum.

SUÇU BİRBİRLERİNE ATIYORLAR

Zaman geçtikçe darbe girişiminin ayrıntıları da ortaya çıkıyor. Darbecilerin ifadeleri basına sızmaya başladı. Paşa rütbesindeki darbeciler daha şimdiden suçu birbirine atmaya başladı. İşte hainlerin fıtratı bu. İlk yaptıkları şey birbirini satmak olan bu canilerin vatanı satmasından doğal ne olabilir!

Bu hainleri komuta kademesine getirenler de mutlaka sorgulanmalı...

İfadesi alınan darbeci paşalar suçu birbirlerine atıyor. İşin içinden sıyrılmaya çalışan bu katillerin emellerinin gerçekleşmeyeceği muhakkak.

Peki kimin ifadesine inanacağız?

Darbe terörüne planlayanların doğru ifadeler vereceğini beklemek saflık olabilir. Dolayısıyla burada devreye girecek olanlar 'Paşa' rütbesinin altındaki askerlerdir.

Nitekim Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri Piyade Yarbay Levent Türkkan FETÖ üyesi olduğunu, birçok paşayı dinlediklerini itiraf etti. Bundan sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Halka bizzat silah doğrultan, tanklarla kritik bölgelere inen ve katliam yapan darbecilerin bir kısmı muhakkak suçlarını itiraf edecektir.

Kimlerden emir aldıklarını, kalkışmaya nasıl katıldıklarını, kimin ne vadettiğini alt rütbedeki askerler açıklayacaktır. Halihazırda gözaltına alınan onlarca binbaşı, yüzbaşı, astsubay var...

ORDUNUN BAŞINDAKİLER BİR AN EVVEL EMEKLİ EDİLMELİ

Darbe girişiminin neticesinde TSK içinde birçok değişiklik olacağı kesin. Ordunun komuta kademesi ivedilikle değiştirilmeli. Zira kimin darbecilerle birlikte olduğu, kimin darbecilere karşı durduğu konusu muallakta...

MİT tarafından Genelkurmay'a 'darbe girişimi' uyarısı yapıldıktan sonra bazı paşaların düğünlerde boy göstermesi nasıl açıklanacak! Saatler önce bilgi verilen Genelkurmay'da bu kadar üst düzey komutanın rehin alınması hangi neyle savunulacak!

Açıkçası toplum olarak cevabını merak ettiğimiz çok soru var...

GENÇ PAŞALAR SAHAYA...

Ordunun komuta kademesinin değiştirilmesi birçok yeni gelişmeyi de beraberinde getirecektir. Belki bu vesileyle 'paşa' dendiğinde akıllara gelen 'yaşlı adam' profilinden uzaklaşabiliriz.

Yanılmıyorsam TSK'nın verdiği son rakamlara göre orduda 358 General ve Amiral var. Bunların büyük bir kısmı emekli edildiğinde ortaya bir boşluk çıkacaktır. Bu da yaşı genç birçok subayın Paşa rütbesine yükseltilmesi konusunu gündeme getirecektir.

Belli bir yaşa takılı kalmadan, askerlerin başarılarına göre rütbe atladığı bir ordu eminim daha başarılı olacaktır. Çünkü genç yaştaki askerlerin azmi, hırsı ve istediği çok daha diridir. Maalesef yıllardır 'yaşlı' kategorisine girmeden 'paşa' olunamıyor.

TSK'NIN EN GENÇ PAŞASI...

TSK'nın en genç yaşta General olan Paşası kim biliyor musunuz? Hulusi Akar'dan önceki Genelkurmay Başkanımız Necdet Özel... Necdet Paşa 45 yaşında Generalliğe yükselerek TSK'nın en genç paşası unvanını almıştı.

Necdet Özel'den sonra gelen en genç Paşa ise İlker Başbuğ. 26. Genelkurmay Başkanı Başbuğ da Generalliğe 46 yaşında yükselmişti.

Peki Müslümanlığı dünyaya yayan ve küffarın korkulu rüyası olan Osmanlı'da bu işler nasıl oluyordu?

Dünyaya adını altın harflerle yazan Paşalara baktığımızda bir kısmının 30'lu yaşlarda bu rütbeye kavuştuğunu biliyoruz. Hele ki olağanüstü hallerde bu sayı çok daha fazla idi.

Bizim gibi dünyayla uğraşmak zorunda olan bir ülkenin genç, diri kadrolarla görevde olması birçok fayda sağlayacaktır. Üstün aklı sadece yaşta aramamak lazım. 'Akıl yaşta değil baştadır' atasözüne sahip bir milletin üst kademelere gençleri getirmemesi büyük yanlış...

Kritik süreçlerden geçtiğimiz bugünlerde daha fazla duaya, daha fazla birlikteliğe ihtiyacımız var. Evet zor zamanlardan geçiyoruz ama sabredeceğiz. Yorulmak yok, pes etmek yok, ümitsizlik yok. Hedefi ahiret olan bir millete kimse darbe yapamaz. Sabredeceğiz, kazanacağı biiznillah. Şüphesiz ki Allah sabredenlerle beraberdir...

Yazımı Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın enfes mısralarıyla bitiriyorum...

Hak şerleri hayr eyler

Zannetme ki gayr eyler

Ârif anı seyreyler...

Mevlâ görelim neyler

Neylerse güzel eyler

 

Ogün ÖCEK

20 Temmuz 2016

@ogunocek

Yazarın Önceki Yazıları
Türkiye ne okuyor? İşte okuma haritamız... 04.01.2018İsrail'in yok oluş süreci başlamıştır! 06.12.2017Beni nurlu gözlerle yaktınız... 25.11.2017İşte ABD'ye verilecek en güzel cevap 15.11.2017İdlib operasyonu kimi rahatsız ediyor? 18.10.201728 Şubat medyası yine mi diriliyor? 19.09.201720 dakikada değişir mi her şey? 17.05.2017Gün; devleti yeniden inşa etme günü... 16.04.2017Teşekkürler Avrupa... 11.03.2017Aman dikkat! Tehlike her geçen gün büyüyor 08.02.2017Allah'la savaştığınızın farkında mısınız? 20.01.2017İstanbul Üniversitesi'nde skandal uygulama 30.11.2016İşte ABD'nin anlayacağı dil... 21.10.2016Ve mutlu son! Türkler geri geldi 24.08.2016Dikkat! Birileri bize 'canbaza bak' diyor! 18.08.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.