YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
ABD 'Bidon'undan inciler...
23 Ocak 2016 16:59

Başkent son zamanlarda üst düzey isimleri ağırlıyor...

Türkiye'nin, kendi öngördüğü şekilde Ortadoğu'da politika yürütmesi birçok ülkeyi kaygılandırdı.  

Bir gecede Musul'a giren, Rus uçağını indirmekten çekinmeyen, Suriye'deki oyunları gözler önüne seren Türkiye, Batı'yı korkutmuş olacak ki önemli isimler arka arkaya ülkemize geliyor...

Türkiye'nin Irak'ta, Suriye'de, Katar'da, Somali'de, Suudi Arabistan'da izlediği politikalar Batı'nın kabuslar görmesine neden oluyor. Türkiye'nin eli artık Ortadoğu'da hiç olmadığı kadar güçlü. Türkiye'ye yapılan üst düzey ziyaretler de bunun göstergesi.

Ülkemizin attığı bu adımlar en çok ABD tarafından takip ediliyor. Baksanıza, neredeyse tüm ülke yönetimini Türkiye'ye gönderecekler. İlk önce önce ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford geldi. Sonra ABD Başkanı Barack Obama Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefonda görüştü. Şimdi de ABD'nin 2 numaralı ismi Joe Biden Türkiye'de.

Biden, Başbakan Davutoğlu'yla yaklaşık 2 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede kritik konular masaya yatırıldı. Görünen o ki ABD hala ders almamış. PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD'ye toz kondurmuyor.

OYUN OLUR DA ABD OLMAZ MI!

Türkiye, Suriye'de oynanan oyunun farkında. ABD "IŞİD'i vuruyoruz" diyerek Suriye'ye temelli yerleşme derdinde. Esed rejiminin ülke topraklarını peşkeş çekmede üzerine yok! Katil Esed'in politikaları sayesinde Suriye'de Suriye'den çok İslam düşmanı ülkeler var! ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, İran...

PKK DÜŞMAN, PYD DOST!

Bilmiyorum son zamanlarda ABD'nin açıklamalarına dikkat ettiniz mi...

PKK'nın gönülden destekçisi ne oldu da terör örgütüne karşı söylemler geliştirdi? Silahlı kuvvetlerimizin teröristlere karşı gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar ve Türkiye'nin elinin güçlenmesi buna sebep olmuş olabilir mi? Cevabı sizlere bırakıyorum.

Bu tartışmalar devam ededursun biz ABD'nin yeni oyununu masaya yatıralım. Türkiye devamlı olarak PYD'nin silahlı bir terör örgütü olduğunu ve PKK'nın Suriye'deki uzantısı olduğunu söylüyor. Bunun kanıtları da defalarca kez ilgililere gösterildi. Fakat ABD ve Avrupa bunu kabul etmiyor. PYD'nin silahlı kolu olan YPG'ye tonlarca silah yardımı yapıyorlar hem de gizleme gereği bile duymadan. Sonunda o silahlar Türkiye'den çıkıyor. Daha geçtiğimiz günlerde Silopi'de ABD yapımı İnsansız Hava Aracı çıkmadı mı? ABD malı İHA'nın demonte bir şekilde PKK'da çıkması bile başlı başına PKK-PYD birlikteliğinin göstergesi...

ABD şu an ne yapıyor? Olabildiğince PKK'ya karşı tavır takınıp, PYD'nin PKK ile aynı olmadığı iddia ediyor.

ABD'nin son söylemleri hep PKK karşıtı. Operasyonlar neticesinde bitme noktasına gelen PKK'ya karşı tutumlarıyla göz boyamaya çalışıyorlar. PYD'ye karşı maddi manevi her türlü desteği veren ABD diğer yandan "Bakın biz PKK'ya karşı mücadele ediyor ve sizi destekliyoruz" algısı oluşturmaya çalışıyor. Yersen...

Bir yandan PKK karşıtı söylemlerle sempati oluşturmaya çalışan ABD, diğer yanda PKK'nın Suriye kolunu yardıma boğan ABD... Türkiye böyle ucuz bir oyunu yer mi?

Bu riyakar ve kişiliksiz tavır eski Türkiye tarafından hoş görülebilirdi. ABD'ye kötü haber: "Olsun canım, nasıl olsa PKK'ya karşı tavır alıyorlar, PYD'yi destekleseler ne olur" şeklindeki aciz bir düşünce Yeni Türkiye'de yok. Siz bu kafayla gittiğiniz sürece daha çok aşındırırsınız Türkiye'nin yollarını.

EL - KAİDE HENDEK KAZMAYA BAŞLARSA...

Biden - Davutoğlu basın toplantısında çok güzel bir an yaşandı. Davutoğlu'nun El-Kaide örneği Joe Biden'a tam anlamıyla şoke etti.

PKK'ya yönelik operasyonlara değinen Başbakan Davutoğlu, PKK'nın hendekleri için El Kaide'yi örnek verdi: "El Kaide Amerika sınırlarında hendek kazsa tutumumuz yine aynı olurdu"

İkiyüzlü ABD'ye karşı verilecek çok güzel bir örnekti açıkçası.

Ne dersiniz; ABD bu kafayla giderse El-Kaide ABD'de hendek kazmaya başlar mı?..

@ogunocek

Yazarın Önceki Yazıları
Türkiye ne okuyor? İşte okuma haritamız... 04.01.2018İsrail'in yok oluş süreci başlamıştır! 06.12.2017Beni nurlu gözlerle yaktınız... 25.11.2017İşte ABD'ye verilecek en güzel cevap 15.11.2017İdlib operasyonu kimi rahatsız ediyor? 18.10.201728 Şubat medyası yine mi diriliyor? 19.09.201720 dakikada değişir mi her şey? 17.05.2017Gün; devleti yeniden inşa etme günü... 16.04.2017Teşekkürler Avrupa... 11.03.2017Aman dikkat! Tehlike her geçen gün büyüyor 08.02.2017Allah'la savaştığınızın farkında mısınız? 20.01.2017İstanbul Üniversitesi'nde skandal uygulama 30.11.2016İşte ABD'nin anlayacağı dil... 21.10.2016Ve mutlu son! Türkler geri geldi 24.08.2016Dikkat! Birileri bize 'canbaza bak' diyor! 18.08.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.