23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
20 dakikada değişir mi her şey?
17 Mayıs 2017 14:11

Dünyanın merakla beklediği Erdoğan - Trump görüşmesi dün itibariyle gerçekleşti.

Kritik görüşme 20 dakika sürdü. Görüşmenin bu kadar kısa sürmesi bize çok şey anlatıyor fakat dünden beri takip ettiğimiz yayınlar gördüklerimizle tamamen çelişir vaziyette.

Öncelikli olarak medyada dikkat çekilen  husus Erdoğan'ın Trump tarafından kapıda karşılanmasıydı. Bu olay çok büyük bir şeymiş gibi lanse edildi ama son derece normal bir olaydı. Ülke liderlerinin kapıda karşılanması hemen hemen her ülke için geçerli bir durum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kapıda karşılanması değil karşılanmaması haber değeri taşırdı.. Nitekim böyle bir hadise de cereyan etmedi. Dolayısıyla karşılama hadisesini büyütmek anlamsız...

Amerikalıların gösteriş meraklısı olduğu gerçeğini ne de çabuk unutuyoruz. Şu gerçeği hala göremedik mi?

 "ABDliler seni bir yandan pohpohlarken diğer yandan kuyunu kazar ve seni oraya ittireceği günü bekler!"

Bu noktadan bakacak olursak ABD Başkanı Trump'ın, "Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz. Güçlü ve somut bir görüşme yapacağız. Erdoğan'ı ağırlamak benim için büyük onur" demesi de hiçbir şey ifade etmiyor. Aynı sözleri darbeci Sisi için de söylemedi mi?

Gelelim iki liderin basın toplantısına...

GÖRÜŞMENİN 20 DAKİKA SÜRMESİ NE İFADE EDİYOR?

Görüşmenin 20 dakika sürmesi iki tarafın da tavrından taviz vermediğinin bir göstergesi. Nitekim Erdoğan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada terör örgütü YPG'ye verilen desteğin doğru olmadığını beyan etti. Trump ise o konulara hiç girmedi. Türkiye'nin sinir uçlarına dokunmamaya özen gösterdi.

ABD Başkanı Trump, toplantıdan önce görüşmenin uzun ve zorlu olacağını söyledi. Görüşmenin zorlu geçtiği doğru. Zannediyorum ki Trump özellikle YPG konusunda, Erdoğan'ın taviz vereceğini düşündü. Ama Erdoğan'ın YPG ve FETÖ konusundaki tavrı görüşmenin kısalmasına neden oldu. Trump, karşısında eski Türkiye'yi beklerken yanıldığını kısa sürede anladı...

TSK'NIN YPG'Yİ VURMASI ABD'Yİ ÜRKÜTTÜ

Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye karşı tavrı çok net. TSK'nın Sincar ve Karaçok bölgesine yaptığı operasyon ABDlileri endişelendirmişti. Trump'ın dünkü tavrı da bunu kanıtlar nitelikte.

Türkiye'nin terör örgütleri karşısında duruşunun sadece lafta kalmadığını tüm dünya gördü artık. Türkiye'nin 'bir gece ansızın' operasyon düzenleme kabiliyeti ve cesaretinin olması büyük bir avantaj sağladı. Bu avantaj dünya siyasetinde de Türkiye'nin elini güçlendiriyor.

ERDOĞAN ÇOK NET: YPG'Yİ BARINDIRMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın toplantısındaki mesajları çok netti.

Erdoğan, YPG'nin bir terör örgütü olduğunu ve Türkiye'nin YPG'ye karşı taviz vermeyeceğini tüm dünyaya deklare etti, "Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir" dedi.

Bu açıklamanın Trump'la yan yanayken ve dünya medyasının önünde yapılması etkisini kat be kat arttırıyor.

ABD İLE İLİŞKİLERİ İYİYMİŞ GİBİ GÖSTERMEK NEYE YARIYOR?

Görüşmeyi özetleyecek olursak...

Türkiye - ABD ilişkileri ne uzadı ne kısaldı.

Ekonomik ilişkilerde bir takım ilerlemeler olabilir. Ama siyasi anlamda durum aynı.

ABD terör örgütü YPG'yi beslemeye devam edecek, Türkiye de ABD'nin milyarlarca dolar yatırım yaptığı terör örgütünü 'bir gece ansızın' yok edecek...

Her şey bu kadar netken medyamızın bu görüşmeden 'dostluk' çıkarma çabasını anlamakta güçlük çekiyorum.

Yok Trump Erdoğan'ı böyle karşılamış, şöyle elini sıkmış vs... Bunlar işi sulandırma çabaları.

ABD'nin terör örgütü YPG'ye Türkiye'ye bile vermediği silahları verdiğini ne çabuk unuttuk!

Her gün FETÖ'ye söven medya kuruluşlarının örgütün elebaşı Gülen'i ve yönetici kadrosunu himaye eden ABD'yi 'dost' gibi göstermesine ne demeli?

Bu medya kuruluşları FETÖ'nün de YPG'nin de arkasında ABD'nin olduğunu defalarca beyan etmedi mi? Bunun kanıtları birçok kez kamuoyuna sunulmadı mı?

ABD ile dost olmak YPG ile FETÖ ile dost olmak anlamına gelmiyor mu? Takdiri okuyucularımıza bırakıyorum.

Şeksiz şüphesiz dünyanın en büyük terör devleti ABD'dir!

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren ve Türkiye'nin gözünün içine baka baka terör örgütlerine destek veren ABD ile dost olma çabasına girenler ihanetin fitilini ateşlemiş olur, benden söylemesi...

 

Ogün ÖCEK

17 Mayıs 2017

https://twitter.com/ogunocek

 

Yazarın Önceki Yazıları
Türkiye ne okuyor? İşte okuma haritamız... 04.01.2018İsrail'in yok oluş süreci başlamıştır! 06.12.2017Beni nurlu gözlerle yaktınız... 25.11.2017İşte ABD'ye verilecek en güzel cevap 15.11.2017İdlib operasyonu kimi rahatsız ediyor? 18.10.201728 Şubat medyası yine mi diriliyor? 19.09.2017Gün; devleti yeniden inşa etme günü... 16.04.2017Teşekkürler Avrupa... 11.03.2017Aman dikkat! Tehlike her geçen gün büyüyor 08.02.2017Allah'la savaştığınızın farkında mısınız? 20.01.2017İstanbul Üniversitesi'nde skandal uygulama 30.11.2016İşte ABD'nin anlayacağı dil... 21.10.2016Ve mutlu son! Türkler geri geldi 24.08.2016Dikkat! Birileri bize 'canbaza bak' diyor! 18.08.2016Tarikatlar devlete yerleşir mi? 11.08.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Farklı bakış
 // ERCAN YILMAZ
Tebrik ederim, goy-goyculardan farklı bir konu dile getirdiniz....
17 Mayıs 2017 Çarşamba 23:53
 // Gülsen. Büğükçam !
Ogün öcek,in tarafsız. Düşüncelerine katılıyorum Aynen bahsettikleriniz senelerdir arkamızdan dost görünerek hançerlediler ! Farkında oluşunuz önemli !çok Dikkatli. Olmalıyız ! Gülsen Büğükçam !Önceliğimiz VATAN gerekirse öürüz ! Boşuna uğraşmasınlar. !...
17 Mayıs 2017 21:47
 // Türkoğlu
Aslında dost görünümlü düşmanca tavırlar devam ediyor. Onlar değişmedi. Ama asıl değişen Türkiye. Eskiden bu sahte tavırlara bile bile katlanıp avunuyordu. Şimdi ise tamamen farklı bir durum söz konusu. Bir gece ansızın dilediği bölgeyi vurup bölgede asıl racon kesenin kendisi olduğunu gösteriyor. Kimse de gıkını çıkartamıyor. Sözle eylemler uyumlu yani. Ne diyor Cumhurbaşkanı: Burada bu üç harfli şeytanları barındırmayacağız. Aksini düşünenler düşünsün şimdi...
17 Mayıs 2017 19:45