YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Tarımsal Destekleri Biliyor musunuz?
25 Mayıs 2015 09:11

2015 yılında yapılacak “Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı” 8 Nisan 2015 tarih ve 29320 sayılı Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu teşvikleri sizler için özetledim.

Yayımlanan Karara göre 2015 üretim yılında çiftçilerimize ödenecek olan

-Mazot-Gübre ve Toprak Analizi Desteği,

-Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Fark Ödemesi Desteği,

-Hayvancılık Desteklemeleri,

-Yem Bitkileri Desteklemesi,

- Yurtiçi Sertifikalı Tohum ile Sertifikalı Fidan ve Standart Fidan Kullanım ve Üretim Desteği,

-Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemi Katılım Desteği,

-Organik Tarım ve İyi Tarım Desteği,

-Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Desteği,

- Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele desteği ve

-Araştırma ve Geliştirme Projeleri Desteğine ilişkin miktarlar belirlenmiştir.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere 2015 yılında yapılacak tarımsal desteklemelerden faydalanabilmeleri için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kayıt sistemlerine dahil olmaları ve uygulamada olan ilgili desteğe ilişkin başvuruları ile gerekli şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

Desteklerden Faydalanmak İçin Ne yapmalı?

Başvuru Yapmayanlar Desteklemeden Yararlanamıyor. Bu kapsamda çiftçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’nde ilgili kayıt sistemlerine kayıtlarını ve güncellemelerini yapmalarının yanı sıra ilgili desteklemeye ait tebliğ doğrultusunda istenen evraklarla başvurmaları gerekiyor. Başvuruda bulunmayan çiftçilerin söz konusu desteklemelerden faydalanmaların ise mümkün olmayacak

Mazot Destekleri

Resmi Gazete'de yayımlanan tarımsal destekleme kararına göre bu yıl Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere dekar başına 2,5 TL toprak analizi desteği ile mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak. Mazot destekleme ödemeleri için ortalama yüzde 5, gübre destekleme ödemeleri için de yüzde 10 artış sağlandı. Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında dekar için 3,3TL mazot, 4,75 TL de gübre desteği verilecek. Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında dekar için 4,85 TL mazot, 6,6TL gübre, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları için dekara 7,9 TL mazot, 8,25 TL gübre destekleme ödemesi yapılacak.

Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık desteklerinde ise;  Bakanlık kayıt sistemlerine ve Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü Sistemi (E-Islah) veri tabanına kayıtlı, sütçü, kombine ve etçi kültür ırkı veya kültür ırkı melezi en az 5 baş anaç sığıra sahip, ulusal düzeyde üst örgütlenmesini tamamlamış bir hayvancılık örgütüne üye olan yetiştiricilerle sayı şartına bakılmaksızın bakanlık kayıt sistemine kayıtlı anaç mandaya sahip olan yetiştiricilere, sütçü ve kombine ırkların anaç sığırı için soy kütüğüne kayıtlı olanlara ve etçi ırklara farklı olmak üzere hayvan başına ödeme yapılacak. Anaç sığır başına ödeme birim miktarları, tek işletme olarak kabul edilen, kooperatif ile birlikler hariç, 500 başa kadar tam, 501 baş ve üzeri için yüzde 50'sine karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanacak. Birlik ve kooperatiflere üye olup işletmesinde 500 baştan fazla hayvan bulunduran yetiştiricilere hayvan sayısı limitleri uygulanacak.

Sütçü ve kombine ırklar ve melezleriyle etçi ırkların melezleri her anaç sığır için 225 TL, etçi ırklar anaç sığır 350 TL, anaç mandaya 400 TL, sütçü ve kombine ırklar ve melezleri anaç sığır soy kütüğü ilavesinde 70 TL destekleme ödemesi yapılacak.

Sürü yöneticisi istihdamı desteği uygulaması 300 baş ve üzeri küçükbaş anaç hayvan varlığına sahip işletmelere, sürü yöneticisi istihdamı desteği işletme başına 5 bin TL ödeme yapılacak. Büyükbaş besi destekleme ödemesine 2015 yılında da devam edilecek.

Koyun-keçi yetiştiriciliği yapan, damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye, hayvanları Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı yetiştiricilere anaç hayvan başına 22 TL ödenecek. Ürettiği çiğ sütü süt işleme tesislerine satan birlik üyesi yetiştiricilere manda, koyun ve keçi için Bakanlığın belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar üzerinden ödeme yapılacak.

Yem Bitkileri Desteği

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı arazileri üzerinde kaliteli kaba yem üretmek amacıyla yem bitkileri ekilişi yapan üreticilere yapay çayır-mera için üretim yaptıkları ilk yıl, çok yıllık yem bitkilerinden yonca için 4 yıl ve korunga için 3 yıl süreyle tek yıllık yem bitkileri ekilişlerinde üretim yaptıkları yıl için ürünü hasat etmeleri kaydıyla dekar başına sulu yoncada 50 TL, kuru yoncada 30 TL, korungada 40 TL, tek yıllıklarda 35 TL, silajlık tek yıllıklarda 50 TL, silajlık sulu mısırda 75 TL, silajlık kuru mısırda 35 TL, yapay çayıra 100 TL ödenecek.

Hastalıklardan Ari İşletmelere İlave Destek

Hastalıklardan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip süt sığırı işletmelerinde bulunan damızlık boğalar dışındaki 6 aylığın üzerindeki erkek hayvanlar hariç tüm sığırlar için hayvan sahiplerine 375 TL ödeme yapılacak. Ari sığır başına ödeme birim miktarları 500 başa kadar tam, 501 baş ve üzeri için yüzde 50'sine karşılık gelen tutar ödenecek. Ayrıca, Onaylı Süt Çiftliği sertifikasına sahip olan işletmelerdeki ari işletme desteği alan tüm sığırlar için ilave olarak hayvan başına 50 TL ödeme yapılacak.

Sertifikalı Tohum, Fide Fidan Desteği

Kararla yurt içi sertifikalı tohum kullanım destekleri de buğday ve arpa için dekar başına 8,5 TL, tritikale, yulaf ve çavdar için 6 TL, çeltik ve yer fıstığı için 8 TL, nohut, kuru fasulye ve mercimek 12 TL, susam, kanola ve aspir için 4 TL, patates için 40 TL, soya için 20 TL, korunga, fiğ, yem bezelyesi 7 TL, yonca için 10 TL olarak belirlendi.

Standart bodur meyve, fidan türleri ile bahçe tesisi için dekar başına 150 TL, sertifikalı olanlar için 400 TL standart zeytinde yağlık çeşitleri ile bahçe tesisi için dekar başına 50 TL, sertifikalı olanlar için 150 TL; sertifikalı çilek fidesi desteği için 350 TL'da sertifikalı/standart Antepfıstığı anacı ile meyve bahçesi tesisi için dekar başına 100 TL, sertifikalı olanlar için de 280 TL'da destekleme ödemesi yapılacak.

Organik Tarım Ve İyi Tarım Desteği

Büyükbaş, küçükbaş hayvan, arı ve su ürünleri yetiştiriciliğinde organik tarım yapan çiftçilere hayvancılık desteklemelerine ilave belirlenen organik tarım destekleme ödemesi verilecek. Bu çerçevede meyve ve sebzede organik tarım desteği dekar başına 70 TL, destek belirlendi.

Sebze ve meyvede iyi tarım uygulamalarına dekar başına 50 TL, ödeme yapılacak. Bu yıl ilk defa olarak süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerde iyi tarım uygulamalarına da dekar başına 100 TL destek verilecek.

AR-GE destekleme ödemelerinin 2015-2019 dönemi içinde devamı sağlanacak. Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti alan işletmeler için destekleme ödemesi yapılacak.

Yazarın Önceki Yazıları
Şirket Ortağına Şirketten Borç Vermek 05.02.2018Peşin Alınan İbraname Geçerli midir? 29.01.20182018 yılında kimlere E-fatura E-defter zorunlu? 22.01.2018Doğum iznindeki Kadın İşçi İşten Çıkarılabilir mi? 15.01.2018Facebook sayfasında Google reklam geliri elde edenlerde vergi 08.01.2018İstihdam Şurasından Teşvikler Yağdı 31.12.2017Devlet memuru Refakat iznini parça parça kullanabilir mi? 25.12.2017Defter beyan sistemi ne getiriyor? 18.12.2017Çekte Zamanaşımı Var mıdır? 11.12.2017E Haciz E işkence Olmamalı 04.12.2017İş Davalarında yeni bir çözüm dava öncesi Arabuluculuk 27.11.2017Nedir bu Sanal para veya kripto para? 20.11.2017Yargıtay Kararlarıyla İşçinin İmzaladığı İbraname 13.11.2017İş kazasında manevi tazminat hakkı var mıdır? 06.11.2017Çalışma koşullarında esaslı değişiklik nedir? 30.10.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.