YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Siyaset İstikrar Dedi Şimdi Sıra Ekonomide
02 Kasım 2015 14:02

Bu köşedeki daha önceki yazılarımda Ekonomik büyüme, istikrarın olduğu yerde olur. Siyasi istikrara sahip ekonomilerin, istikrarsız ekonomilere göre daha hızlı büyüme gösterdikleri, tüm ekonomistlerin ortak görüşüdür demiştim. 

Gelişmekte olan ülkeler için istikrar çok önemlidir. Özellikle de bizim ülkemiz gibi, sanayileşme ve ekonomik kalkınmasını tam tamamlayamamış devletler için siyasi istikrar çok önemlidir. Çünkü ekonomik kalkınma siyasi istikrar sayesinde gerçekleştirilebilir.

Siyasi istikrarın olmaması, ülkelerin ekonomik kalkınmaları üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmektedir. Ülkeler ekonomik kalkınmalarını siyasi istikrar içinde daha hızlı ve daha kısa bir sürede gerçekleştirme imkânına sahip olabilirler. Türk halkıda bu seçimlerde istikrar dedi bunun ekonomimize yansıyışının işaretlerini de hemen gördük.

Doların yönüne etki eden unsurlardan birinin İçsel nedenler olduğu bilinir. Son dönemde Türkiye içinde, terör ve seçim arifesindeki söylevler dolayısı ile olumsuz gelişmelerin olduğu göz önüne alınsa bile seçim sonrası ağırlıklı senaryonun hükümetin oluşması yönünde beklenmesi, Türkiye’nin hem dünyadan hem içsel sebeplerden pozitif etkilenmesini sağlamıştı. Şimdi tek başına bir hükümet olması siyasi istikrar göstergesi olacaktır.

Güçlü, ne yaptığını bilen ve çevresine güven veren bir siyasi otorite, geleceğe yönelik birçok belirsizliği de ortadan kaldıracaktır.  Bununun yansımasını aslında hemen gördük demiştim dün akşam seçim sonuçlarının açıklanması ve AK Parti'nin seçimlerde tek parti olmasının ardından son dakika olarak dolarda düşüş gözlemlendi.

Cuma günü 2,90 lira seviyelerinden işlem gören dolar seçim sonrasında bu sabah 2,80 seviyelerine geldi hükümet kurulup ekonomi politikaları şekillendikçe bana göre kuru önümüzdeki zaman diliminde 2,50 seviyelerinde görmemizde muhtemeldir.

Ancak, böylesine güçlü bir siyasetin desteğinde ekonomi istikrarlı bir büyüme sağlayacaktır.
Türkiye sahip olduğu sosyal ve ekonomik potansiyeli ile dünyanın en büyük yirmi ülkesi içindedir. Sahip olduğumuz bu potansiyel, çağın gereklerine uygun olarak kullanıldığı takdirde, Türkiye çok daha üst sıralarda kendine yer bulacaktır.

Bundan sonra yapılması gereken şeffaf, Adil bir yaklaşımla ülke kalkınması için yapılması gereken yatırımların artmasını sağlamak olmalıdır.

Sanayinin çeşitlenmesi ve geliştirilmesi gerekir, Daha nitelikli ve katma değer kazandıran alanlara kaymak gerekir. Savunma sanayinde yerli ve millileşmenin hızlandırılarak ihraç eder hale gelmemiz çok önemlidir Toplumların ekonomik kalkınmasını ve toplumsal refah düzeylerini teknolojik gelişmeler sağlar. Önümüzdeki yıllarda daha fazla kendi teknolojisini üreten, bu teknolojiyi ticarileştirip uluslararası pazarlarda satan bir ülke olmalıyız.

Tüm gelişmiş ülkeler AR- GE çalışmalarını yaygınlaştırıp bilgi üretmek için ileri teknolojiye önem vererek, buna büyük fonlar ayırıyor. Teknoloji satan bir ülke haline gelmek en önemli hedeflerimizden biri olmalıdır. Evet, son on yılda çok yol kat ettik fakat Geldiğimiz nokta yeterli değildir. İhracattan çok daha fazla ithalat yapıyoruz.

Dış ticaret açığımız gittikçe büyüyor. Bu açığı kapatamazsak, sürekli teknoloji ithal eden ülke olarak kalırsak, teknoloji kolonisi, sömürgesi oluruz. Küresel rekabette ayakta durabilmemiz, ihracatı ithalattan daha fazla artırmamıza bağlıdır. Buda ancak Sanayi, Teknoloji, Tarım alanlarında üreten ve satan ülke olmamızla mümkün olacaktır. Bu sayede dış ticaret açığımız kapanacak kalkınmışlık seviyemiz artacak 2023 hedeflerimiz daha kolay gerçekleşebilecektir.

Bu vesile ile dün gerçekleşen seçim sonuçlarımızın ülkemiz açısından hayırlı olmasını , yeni kurulacak hükümetimizin büyük ülke hedeflerimize hızla ulaşmasını dilerim.

 

Yazarın Önceki Yazıları
Artık zihnimizdeki prangalarından kurtulma zamanı 23.03.2017İzne Çıkmayıp, Ücretini Alabilir miyim? 20.03.2017Düzenli Ödeyene Vergi İndirimi, Esnafa Ahilik Sandığı Geldi 13.03.2017İki milyon istihdam için getirilen teşvikler 06.03.2017İnşaat Sektörü Nereye Gidiyor? 27.02.2017Üretim Yapan Kobilere Birleşmede Vergi Muafiyeti 20.02.2017Piyasayı Canlandıracak Vergi İndirimleri Geldi 06.02.2017Vergi Erteleme Dâhil Birçok Düzenleme Yer alan Yeni Yasa 30.01.2017Girişimciler 2017 Yılında Şunları Unutmayın 23.01.2017Kriz Mi Geliyor, Şirketimizde Ne Tedbir Alalım? 16.01.2017Neden Taraf Olmak 05.01.2017Sicil Affını da Kapsayan Torba Yasa Mecliste 26.12.2016Yurtdışı Fuar Katılım Ve Marka Tanıtımına Yeni Teşvikler 19.12.2016Doların düşmesi Neden Önemli ve Nereye Kadar Düşecek? 12.12.2016Neden Dolardan Türk Lirasına Dönmeliyiz? 05.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.