YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Önce ülkene sadakat sonra işinde liyakat
05 Eylül 2016 08:44

Bir milletin varlığı ve bekası için güçlü bir devlete sahip olması zorunludur.

Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milletinin yararını gözeten, milletin refahının, güvenliğinin ve geleceğinin yegâne teminatı olan son devletimizdir. Dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti Devletini korumak, devlete sahip çıkmak her Türk vatandaşının öncelikli görevidir. Hiçbir Türk vatandaşı, devlet kurumlarına zarar verecek, bu kurumların işleyişini aksatacak, ya da devletin temel değerlerini yıpratacak bir faaliyet içine giremez. Milli görevimiz, her zaman için; devletin yanında olmaktır. Bunun aksine faaliyet gösteren bir insan, kendi bindiği gemiyi delen bir kişi gibi, kendi varlığına ve geleceğine de zarar vermiş olur.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini hedef alan hiçbir hareket başarıya ulaşamaz. Bölücü ideolojiler tarafından beyni yıkanan ve devleti yıkmak, parçalamak, ya da ele geçirmek gibi ham hayallere kapılanların, bu açık gerçek üzerinde düşünmeleri ve içine girdikleri yolun çıkmaz bir yol olduğunu görmeleri gereklidir. Aksi takdirde o çıkmaz yol devletimize hiçbir zarar veremeyecek, ancak kendilerini helaka sürükleyecektir.

Demokratik bir toplumda, ülke meselelerinin çözümü için herkesin ve her grubun farklı fikirleri olabilir. Ama önemli olan; tüm bu farklı siyasi ve kültürel akımların, devlete bağlılık konusunda ortak bir tavır göstermeleridir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlü olduğu sürece, bağımsız bir millet olarak yaşama şansımız devam edecektir. Kendi içimizde siyasi mücadeleler yürütebilir, farklı siyasi görüşlerde olabiliriz, Fakat hepimizin devlete sadakat, devletin ve devletin kurumlarının korunması konusunda aynı duyarlılıkta olma zorunluluğumuz vardır.

Son dönemlerde liyakat, sadakat kavramlarının çok konuşulduğunu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu kamu personellerinin görevden alındığını ve yerine kimin atanacağına ilişkin tartışmaları okuyorum.

Sözlük karşılıklarına baktığımızda;

Liyakat; o işi yapabilen, beceri sahibi, makamı hak eden, koltuğu doldurabilen, bilgi birikimli insanlara verilen bir sıfattır.

Sadakat; borçlu olunana ömür boyu vefa göstermek, yapılanı unutmamak, borca bağlı kalmak, bağlılığını da her ortamda göstermek yani sadık kalmaktır.

Yukarıda anlattığım gibi; atamalar ile ilgili hususta devletimiz de açık ve net olmalıdır. Bir iş yapılacaksa, o işi yapabilen, yani liyakatli olan doldurmalıdır, sadece siyasi sadakat yeterli değildir. Liyakatli sadık olabilir, ama sadakati bazı şeyleri görmemeye varırsa, o sadık insan hain insan olur. Bunun en acı örneğini 15 Ağustos’ta gördük.

Kadroların rekabeti, hakaret ve kavga ortamından hizmet ve vizyon alanına taşınmalıdır. "Sen bunu yapamazsın" diyen değil, "Benim bu konudaki bilgi birikimim fazla ve bunu senden daha verimli yaparım" diyebilen kamu görevlilerinin sayısı arttığı oranda, Türkiye'nin ufku açılacaktır. Kısacası; birbirlerini yok etmeye çalışanların yerine, birlikte yaşamanın ve pozitife dönük uzlaşmaların aktörlerine ihtiyaç duymaktayız.

Boşalan devlet kadrolarına sadece sadıktır diye yerleştirmeler yapmak yerine, liyakatli ve devletine bayrağına sadık insanlar ülkemize hizmette faydalı olacaktır.

Önceki hafta “Bu yapılandırma kaçmaz” makalemde müracaatların başladığını ve vergi yapılandırmasının detaylarını anlattım. Bugüne kadar birçok borç yapılandırması getirildi, fakat bu diğerlerinden farklı demiştim. Nedeni ise; 

“Ülkemiz hiç bugün ki gibi içerden ve dışardan hainler tarafından kuşatılmamış ve ülkemizin bekasına açıktan kastedilir hale gelmemişti. Bizim ülkemiz köklü ve büyük bir ülke, bunların hepsini bertaraf edip, 2023 gibi hedeflerine ulaşmada emin adımlarla ilerleyecektir. Hepimiz biliriz ki; bir ailenin bile ayakta kalması mücadele etmesi için ekonomik bütçesinin olması gerekir. Bu durum ülkemiz için de önemlidir; kalkınma hamlelerine, savunma sanayi yatırımlarına devam edebilmesi için bütçesini güçlü tutmak zorundadır.  Bunun içinde bütçenin en büyük gelir kalemi olan vergileri toplamak zorundadır. 162 milyar liralık vergi alacaklarının tahsili, hem vergi borcu olan 6,6 milyon insanı rahatlatacak, hem de devletimiz alacaklarını tahsil ederek, bütçe dengesini sağlayacaktır. Ayrıca vergi mükelleflerine büyük ödeme kolaylıkları sağladığı gibi, gelecek yıllarda olası vergi incelemelerinden kurtulma imkânı da sağlayacaktır.

Sözün özü; bu dönem vergi yapılandırması yapıp, bunları da ödemek işinizi, işletmenizi korumanızı sağlamanın yanında, diğer dönemlerden farklı, milli bir mesele haline gelmiştir” diye açıklamıştım.
Evet, ülkemizin yönetiminde liyakat ve sadakat kavramlarının önemli olduğu kadar, bu ülkede yaşayan herkes için de bu kavramlar önemli olmalıdır. Tacirimiz ticaretini yapmalı, fakat vergisini de ödemeli, borcu var ise yapılandırmalı, fakat yapılandırma taksitlerini de ödemeli, çünkü bu birey olarak ülkemize sadakatin gereğidir. 

Her konuda hepimiz eleştiri yaparız, bu birey olarak hepimizin hakkı. Eleştiri yapılır, ancak tüm literatürlerde de anlatıldığı gibi; yapıcı eleştiri, önerisi ile birlikte eleştiri, en önemlisi de önce özeleştiri yapılmalıdır: “Eleştirimi yapıyorum, ama ben vatandaş olarak tüm görevlerimi yerine getiriyor ve ülkem için gerekli sadakati gösteriyor muyum?” sorusunu hepimiz kendimize sorarak başlayabiliriz.

Yazarın Önceki Yazıları
Şirket Ortağına Şirketten Borç Vermek 05.02.2018Peşin Alınan İbraname Geçerli midir? 29.01.20182018 yılında kimlere E-fatura E-defter zorunlu? 22.01.2018Doğum iznindeki Kadın İşçi İşten Çıkarılabilir mi? 15.01.2018Facebook sayfasında Google reklam geliri elde edenlerde vergi 08.01.2018İstihdam Şurasından Teşvikler Yağdı 31.12.2017Devlet memuru Refakat iznini parça parça kullanabilir mi? 25.12.2017Defter beyan sistemi ne getiriyor? 18.12.2017Çekte Zamanaşımı Var mıdır? 11.12.2017E Haciz E işkence Olmamalı 04.12.2017İş Davalarında yeni bir çözüm dava öncesi Arabuluculuk 27.11.2017Nedir bu Sanal para veya kripto para? 20.11.2017Yargıtay Kararlarıyla İşçinin İmzaladığı İbraname 13.11.2017İş kazasında manevi tazminat hakkı var mıdır? 06.11.2017Çalışma koşullarında esaslı değişiklik nedir? 30.10.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.