YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İşsizlik Ödeneğini Katlayan Değişiklik Geliyor
11 Mayıs 2015 09:58

İşsizlik Ödeneğini Katlayan Değişiklik Geliyor

Türkiye’deki önemli sorunlardan birisinin işsizlik olduğunu hepimiz biliriz. Hiç iş bulamayanların yanında, bir iş sahibi iken işsiz kalanlar da toplumda çok önemli bir toplam oluşturmaktadır.

Sosyal güvenlik mevzuatımızda işsiz kalan işçinin korunması amacı ile geliştirilmiş olan işsizlik ödeneği; işçinin işsiz kaldığı dönemde hayatını yeni bir iş bulana kadar sürdürebilmesi amacı ile belirli şartlarla  işsizlik maaşı ödenmektedir.

İşsizlik Sigortası Hizmetlerinden Yararlanabilme Koşulları Nelerdir?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre: “İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler, hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr portalı üzerinden başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ile, işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılmaktadır.

Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.”

İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Süre İle Ödenmektedir?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.

Yeni Çalışma İle Ne Getiriliyor?

Bu işsizlik ödeneklerinin ödenmesi için işçi ve işverenden her ay kesintiler yapılmakta, bu kesintiler de işsizlik sigortası fonunda birikmektedir. Şu ana kadar İşsizlik Sigortası Fonu'nda 81 milyar lira birikti. Bu fonda biriken paraların işsizler için kullanılması ve işsizlerin daha fazla desteklenmesi amacı ile Çalışma Bakanlığı işsizlik sigortasından daha fazla yararlanılması amacıyla kanunda değişiklik yapma çalışmalarına başladı. Bu çalışmalara göre altı önemli adım atılacaktır.

Buna göre;

  1. İşsizlik maaşı kademeli olarak artırılacak,
  2. Primi yüksek yatanlar işsiz kaldığında daha fazla para alacak,
  3. Mevcut uygulamada 600 gün işsizlik sigortası ödenmesi koşulu 100 güne düşürülüyor. Kusurlu olduğu için işten çıkarılan da işsizlik maaşı alabilecek,
  4. İşsizlik ödeneğinden 10 ay olan yararlanma süresi 16 aya çıkarılacak,
  5. Ödenek miktarı uzun süreli işsizler, eğitim ve yaş dikkate alınarak yeniden belirlenecek, 
  6. Prim ödeme gün sayısını doldurmayanlara da ayrıcalık tanınacak. Prim gün sayısı aşağı çekilerek kademeli bir sistem kurulacaktır.

Mevcut koşullar nedeniyle üç milyona yakın kişi İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yararlanamıyor. Bu getirilecek değişiklikler ile prim gün sayısının yetersiz olması gibi birçok sebep yeniden düzenleniyor. Fonun daha aktif kullanımı için hazırlanan paketle, prim ödeme gün sayısını doldurmayanlara da ayrıcalık tanınacaktır. Şu anda işsizlik maaşı alabilmenin şartlarından olan 120 gün prim ödeme zorunluluğu 30 güne indirilerek, kademeli bir sistem kurulacaktır. İşsizlik ödeneği, ücretler seviyesi dikkate alınarak son beş aylık kazancın asgari ücretin yüzde 80'inini geçmemek üzere, aylık yüzde 40'ı olacak şekilde belirleniyor.

Avrupa  ülkelerinde  Durum Nasıl?

OECD ülkelerinde işsizlik ödeneğinden yararlanma süresi 16,5 ay maaş ödenerek uygulanıyor.

Avrupa ülkelerinde ise işsizlik sigortasından yararlanma koşulları birbirinden farklı. Lüksemburg'da bir işsiz, çalışırken aldığı maaşın yüzde 84.2'sini 1 yıl kadar alabiliyor. Birçok ülkede işsizlik maaşı en fazla bir yıl ödenirken, Hollanda'da 18 aya kadar ödeme alınabiliyor. Almanya maaşın yüzde 72'sini ödüyor.

Yeni Sistemle Ne Amaçlanıyor?

Çalışma Bakanlığı İşsizlik Ödenekleri ile ilgili düzenleme ile işsizlere daha fazla ekonomik desteğin yanında, kayıtdışının önüne geçmeyi de hedeflemektedir. Mevcut sistemde 476 TL ile 953 TL arasında olan işsizlik maaşı, yeni sistemde 2.000 TL’ye çıkacak.

Yeni sistemde işcinin adına yatan prim ölçü alınacağı için, maaşı yüksek olan yüksek işsizlik ödeneği alacağından, çalışanlar da maaşlarının tam gösterilmesinde takipci olacaktır. Bu da sosyal güvenlikte kayıtdışını daha kontrol edilebilir kılacaktır.

Ayrıca, bu yeni sistem İşsizlik Ödeneği hususunu OECD ve Avrupa Birliği ülkelerine de uyumlu hale getirecektir.

Yazarın Önceki Yazıları
Şirket Ortağına Şirketten Borç Vermek 05.02.2018Peşin Alınan İbraname Geçerli midir? 29.01.20182018 yılında kimlere E-fatura E-defter zorunlu? 22.01.2018Doğum iznindeki Kadın İşçi İşten Çıkarılabilir mi? 15.01.2018Facebook sayfasında Google reklam geliri elde edenlerde vergi 08.01.2018İstihdam Şurasından Teşvikler Yağdı 31.12.2017Devlet memuru Refakat iznini parça parça kullanabilir mi? 25.12.2017Defter beyan sistemi ne getiriyor? 18.12.2017Çekte Zamanaşımı Var mıdır? 11.12.2017E Haciz E işkence Olmamalı 04.12.2017İş Davalarında yeni bir çözüm dava öncesi Arabuluculuk 27.11.2017Nedir bu Sanal para veya kripto para? 20.11.2017Yargıtay Kararlarıyla İşçinin İmzaladığı İbraname 13.11.2017İş kazasında manevi tazminat hakkı var mıdır? 06.11.2017Çalışma koşullarında esaslı değişiklik nedir? 30.10.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.