YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Girişimci destekleri her geçen gün artıyor
15 Şubat 2016 08:53

Hükümetin genç girişimci ve girişimcileri destekleme seçim vaatlerinin yasalarla uygulamaya konulmaya başlandığını biliyoruz.  Geçen haftalarda bu köşeden Torba yasayla hükümet birçok seçim vaadini gerçekleştiriyor  makalemde bunlardan bir bölümünü anlatmıştım.

Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası Getirilmiş Mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış ilk defa iş kuran genç girişimcilere, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren 3 yıl boyunca Vergi desteği sağlanmıştı.

Bu vaatlerden biride KOSGEB vasıtası ile girişimcilerin desteklenmesi idi bu uygulamaya başlandı. Sadece gençler değil başvuru şartlarını sağlayan herkes 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteğine başvuru yapabilecek. Geri ödemesiz destek üst limiti 50 bin TL. İşinizi kurmak için bu miktarın yeterli gelmemesi halinde üst limiti 100 bin TL olan uygun geri ödeme koşullarıyla faizsiz kredi desteğinden de yararlanabileceksiniz. 50 bin lira destek aldınız ve bu tutar kuruluşunuz için yetmiyor diyelim. 100 bin liralık krediye de müracaat edebilirsiniz. Belirtilen 100 bin liralık kredi desteği tamamen masrafsız ve sıfır faizli. Bu desteğin diğer ayrıntılarını aşağıda kısaca özetle anlatalım.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Girişimcilik Destek Programı İle Girişimciliğin Desteklenmesi Amacı İle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin bir iş planına dayalı olarak kuracağı işletmelerin başarı düzeylerini artırmak amacıyla düzenlenir.

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri;

     -  KOSGEB birimleri tarafından düzenlenen,

     - Ulusal veya uluslararası projeler kapsamında, KOSGEB tarafından yürütülen,

     - KOSGEB ile işbirliği içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen eğitimler, üniversiteler tarafından örgün eğitim kapsamında verilen girişimcilik dersleridir.

Bu eğitimler, 24 saati atölye çalışmalarından oluşan toplam 70 saatlik eğitimler olup; genel katılıma açık ve ücretsiz eğitimlerdir.

Yeni Girişimci Desteği

Bu destekten;

- Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni,

- KOSGEB Genç Girişimci Geliştirme Programı’nı,

- Küçük Ölçekli İşletme Kurma Danışmanlığı Desteği (KÖİDD) Programı’nı tamamlayarak eğitime veya programa katıldığını belgeleyen ve işletmesini kuran girişimciler,

-  İŞGEM’de yer alan işletmeler yararlanabilir.

Ayrıca, destek başvurusunda bulunacak işletmenin Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde kurulmuş olması ve girişimcinin başvuru tarihi itibariyle;

-  Son 1 (bir) yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda vergi mükellefiyetinin bulunmaması,

- Mevcutta kendisine ait gerçek kişi statüsünde başka bir işletmesinin bulunmaması,

- Tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletmede %50’den fazla ortaklığının olmaması,

- Başka bir işletme/kurum/kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmaması gerekmektedir.

destek1.png

Destekten yararlanma koşulu ve başvuru

Programdan yararlanmak isteyen işletmelerin ve girişimcilerin KOSGEB Müdürlüğü’ne iş planı ve ilgili belgeler ile birlikte başvurusu yapması esastır.

Girişimci gençlerin girişimcilik eğitimleri ile desteklenerek hibe ve faizsiz kredilerle finans ihtiyaçlarını sağlayan bu programlar sayesinde hem ülke ekonomimize katkı sağlayacak yeni girişimciler, hem de işsizlik sorunumuza bir çözüm olmasını sanırım herkesin ortak dileğidir. Bu yüzden bu son değişiklik ve desteklerden özellikle gençlerimizi haberdar etmemiz gerekir.

Yazarın Önceki Yazıları
Artık zihnimizdeki prangalarından kurtulma zamanı 23.03.2017İzne Çıkmayıp, Ücretini Alabilir miyim? 20.03.2017Düzenli Ödeyene Vergi İndirimi, Esnafa Ahilik Sandığı Geldi 13.03.2017İki milyon istihdam için getirilen teşvikler 06.03.2017İnşaat Sektörü Nereye Gidiyor? 27.02.2017Üretim Yapan Kobilere Birleşmede Vergi Muafiyeti 20.02.2017Piyasayı Canlandıracak Vergi İndirimleri Geldi 06.02.2017Vergi Erteleme Dâhil Birçok Düzenleme Yer alan Yeni Yasa 30.01.2017Girişimciler 2017 Yılında Şunları Unutmayın 23.01.2017Kriz Mi Geliyor, Şirketimizde Ne Tedbir Alalım? 16.01.2017Neden Taraf Olmak 05.01.2017Sicil Affını da Kapsayan Torba Yasa Mecliste 26.12.2016Yurtdışı Fuar Katılım Ve Marka Tanıtımına Yeni Teşvikler 19.12.2016Doların düşmesi Neden Önemli ve Nereye Kadar Düşecek? 12.12.2016Neden Dolardan Türk Lirasına Dönmeliyiz? 05.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.