25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın188,947
 • BIST96.395
 • Dolar4,6234
 • Euro5,3919
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1119
 • İstanbul24 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya25 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Emlaka yatırım doğru mu?
04 Nisan 2016 09:10

Paranız varsa, yatırım yapabileceğiniz birbirinden farklı yatırım aracı vardır. “En karlı yatırım aracı hangisidir?” sorusu bana çok sorulan, kolayca cevap verilemeyecek sorulardandır.

Bir yatırımın karlı olabilmesi için, ancak size uygun değer seviyede kazanç sağlamasıyla mümkündür. Yatırım tercihi yapmadan önce alternatifler arasında iyi düşünerek, hangi yatırımın daha mantıklı ve daha karlı olacağını düşünmeniz, hatta araştırmanız gerekiyor.

Yatırım aracı seçerken iki büyük faktöre dikkat etmeniz gerekiyor; riskli mi, yoksa risksiz mi yatırım yapmak istiyorsunuz? Seçiminizi buna göre yapmanız gerekir. Risksiz yatırımlar bazen beklenenden daha az kazandırırken, riskli yatırımlar genellikle daha fazla kazandırır, ama kaybettirebilir de. Bu sebeple bu iki faktör arasında seçimlerinizi belirlemelisiniz.

Riskli ve Karlı Yatırım Araçları

Biraz risk unsuru yüksek, ama karlı olan farklı yatırım araçları vardır. Bunlar arasında yatırım fonları, borsa ve forex gibi yatırım araçları riskli yatırım araçları grubundandır. Bu yazımızda bu riskli yatırımları değil, karlı ve risksiz yatırım araçlarından bahsedip, bunlardan sadece gayrimenkul yatırımlarını açıklayacağım. 

Karlı, risksiz yatırım araçlarını genel olarak faiz, devlet tahvilleri, hazine bonosu,  repo ve emlak alımı gibi değerlendirebiliriz. Emlak bu yatırım araçları arasında risksiz yatırım araçları arasında en çok tercih edilenler içinde yer alır.

Uzun vadede ileriye dönük olarak, çeşitli faaliyetlerde kullanılmak üzere alınan ev, dükkân, arsa ve arazi gibi emlak türlerine yapılan yatırım, gayrimenkul yatırımına girer. 

Günümüzde hala karlılığını sürdüren ve risksiz yatırım araçları arasında yer alan emlakta fiyatlar hep yükselecek gibi görünüyor. Çünkü Türkiye geneline baktığımızda; 81 il içerisinde göç alanların 65'inde emlak fiyatlarının yönü hep yukarı olmuş. Dünyada ve Türkiye'de kentleşme oranı arttıkça ve nüfus çoğaldıkça, gayrimenkule olan talep artacak gibi görünüyor.

Birikmiş paranızla konut ya da ofis alarak kira geliri elde edebilir veya arazi alarak uzun vadede değerlenmesini bekleyebilirsiniz. Doğru yatırım aracı seçimi ve doğru olan her yatırım yönetiminin size geri dönüşü kar olacaktır.

2015 yılına baktığımızda; birinci elde 598 bin gayrimenkul satılmış, bu oran bir önceki yıla oranla %10 daha fazladır. Aynı durum ikinci el piyasada da geçerlidir. 2015 yılında ikinci elde 690 bin gayrimenkul satılmış, bu sektörde arz talep dengesi de neredeyse birbirine yakındır. Türkiyemizin 2015 yılında %4 büyüdüğünü dikkate alırsak, gayrimenkul sektöründeki %10 luk büyüme ve yatırımların karlılığında ise %15 lik bir büyüme olması, bu sektöre yatırımın akıllıca ve doğru olduğu kanaatini oluşturmaktadır.

Gayrimenkul yatırımı yaparken de mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. 

Yatırım yapmadan buna dikkat

Gayrimenkul piyasası her ne kadar kârlı bir yatırım aracı olarak görünse de, birçok çevresel, siyasi ve ekonomik etken, fiyatların dalgalanmasına neden olabilir. Bu yüzden gayrimenkulü alırken ucuza almalı, yani alırken kazanmalı, çünkü ne zaman ve hangi şartlarda satmanız gerekeceği belli olmadığından, değerinde veya değerinin üzerinde bir emlak satın almak yatırım olarak düşünülemez. Gayrimenkul almadan önce piyasa hakkında detaylı bir araştırma yapmalı ve bu konuda uzman kişi ve kuruluşlara danışmalı ve edinilen bilgiler doğrultusunda gayrimenkul yatırımınıza yön vermelisiniz. 

Eğer gayrimenkul alımıyla ileriye dönük olarak, uzun vadede ciddi gelir elde etmeyi düşünüyorsanız, bu işin püf noktası olabilecek aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda olacaktır:

Kısa süreli yatırım yapacaksanız, yatırım yaptığınız kıymetin kolayca nakitte çevrilebiliyor olmasına dikkat edin.

Deprem yönetmeliğine göre yapılmış binalardaki konut ve işyerleri alın, çünkü bunlar depremden sonra değer kaybetmez, hatta yükselir de. 

Değerinin üzerinde biraz fazla para vermiş olsanız da, her zaman en iyi mevkiden gayrimenkul almaya çalışın.

Alacağınız gayrimenkul, şehrin büyüme istikametine doğru olsun.

Şehrin zenginleri gayrimenkul olarak ne tarafa kayıyorsa sizde o tarafa yönelin.

Yeni konut projelerini takip edin ve fırsatları avantajlara dönüştürün.

Almayı düşündüğünüz gayrimenkulün etrafında bu işlerle uğraşan ciddi ve dürüst profesyonellerden destek alın.

Pazarlık yapmadan gayrimenkul almayın.

Öğrenene kadar küçük yatırımlardan başlayın.

Zamanlama çok önemlidir. Gayrimenkul alırken veya satarken piyasanın ne durumda olduğu çok önemlidir. Borsada "Herkes alırken sat. Herkes satarken al" kuralı gayrimenkulde de geçerli olduğunu unutmayın.

Son bir öneri

Son olarak da; alacağınız gayrimenkulü yatırım aracı olarak kullanacağınızı ve zamanı gelince mutlaka bir gün satacağınızı düşünerek alın. 

Paranızın hepsini gayrimenkule yatırmayın: Gayrimenkulü ne kadar severseniz sevin, alternatif yatırım araçlarına güveniniz, ne kadar az olursa olsun, kesinlikle paranızın tamamını gayrimenkule yatırmayın. Alternatif yatırım sepetiniz olsun.

Yazarın Önceki Yazıları
Şirket Ortağına Şirketten Borç Vermek 05.02.2018Peşin Alınan İbraname Geçerli midir? 29.01.20182018 yılında kimlere E-fatura E-defter zorunlu? 22.01.2018Doğum iznindeki Kadın İşçi İşten Çıkarılabilir mi? 15.01.2018Facebook sayfasında Google reklam geliri elde edenlerde vergi 08.01.2018İstihdam Şurasından Teşvikler Yağdı 31.12.2017Devlet memuru Refakat iznini parça parça kullanabilir mi? 25.12.2017Defter beyan sistemi ne getiriyor? 18.12.2017Çekte Zamanaşımı Var mıdır? 11.12.2017E Haciz E işkence Olmamalı 04.12.2017İş Davalarında yeni bir çözüm dava öncesi Arabuluculuk 27.11.2017Nedir bu Sanal para veya kripto para? 20.11.2017Yargıtay Kararlarıyla İşçinin İmzaladığı İbraname 13.11.2017İş kazasında manevi tazminat hakkı var mıdır? 06.11.2017Çalışma koşullarında esaslı değişiklik nedir? 30.10.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.