YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Dolar Nereye Gidiyor, Daha Gider mi?
21 Eylül 2015 10:16

Son zamanlarda herkes; dolar nereye gider tahminleri yapmakta. Geçen hafta bütün gözler ABD Merkez Bankası Fed ’de idi. Faiz artıracak mı? Faiz artırması demek; bizim gibi gelişmekte olan ekonomilerde doların artması anlamına geldiği için önemliydi. Fakat kritik Eylül 2015 toplantısında; ABD Merkez Bankası Fed faizleri artırmamayı ve beklemeyi tercih etti. Bu da kurları ve piyasayı biraz rahatlattı. Peki, Amerika Merkez Bankasının faiz artırmamasına rağmen, ülkemizde dolar yükselmeye devam eder mi?

Bu soruya cevap vermeden önce, “gelişmekte olan ülkelerde neden döviz önemli” sorusunu biraz irdelemekte fayda var. Tabi şunu da hatırlatmakta fayda var; burada yapacağım yorumları bir yatırım tavsiyesi vermek için yapmıyorum. Sadece geniş kapsamlı olarak günlük gelişmelerin ne yöne doğru gittiğini yorumlamaya çalışıyorum.

Fed’ in faiz kararı, döviz kurlarını artıracağından, dövizle borçlanan ülkelerin borçlarının artması anlamına geldiği için önemlidir. Fakat asıl mesele; Türkiye’nin de içinde bulunduğu bu gelişmekte olan ülkelerin iç dinamikleri ve riskleri fazla olan ve dış finansmana ihtiyaç duyan yapılarıdır. Daha önceki ”Ekonomik Büyüme Siyasi İstikrarın Olduğu Yerde Olur“ makalemde de belirttiğim gibi; ekonomik büyüme, istikrarın olduğu yerde olur. Siyasi istikrara sahip ekonomilerin, istikrarsız ekonomilere göre daha hızlı büyüme gösterdikleri, tüm ekonomistlerin ortak görüşüdür. Bir ülkede siyasi istikrar ekonomik büyümeyi, ekonomik büyüme istihdamı, öz kaynaklarla büyümeyi getirir, öz kaynakları büyüyüp, dış borçlanmaya ihtiyaç duymayan bütün ülkelerde ekonomik krizlerde finansal olaylar daha az tahrip edici olmaktadır.

Fed’ in faiz artırmama kararı ülkemizde ve gelişmekte olan ekonomilerde geçici rahatlama sağlasa da, ekonomik kırılganlık ve dış kaynaklara bağlılığı azaltmadan, her Fed toplantısında kırılgan ekonomiler diken üstünde olacaklardır.

Şimdi Gelelim Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi Sorumuza

Son zamanlarda, bindiğim taksi şoföründen sokağın başındaki simitçiye kadar, herkes dolar kuru tahmini yapıyor.

Ekonomistlerin genel beklenti ve yorumu seçime kadar 3.20, yılbaşına kadar 3.50 seviyesini göreceği yönündedir.

Piyasalarda genel kanı ise oturmuş durumda; borsada düşüş, kurda yükseliş ivmesinin sürmesi bekleniyor. Yurtdışı ve yurtiçi konjonktürü bu hareketi destekler niteliktedir.

Yabancı yatırım kuruluşları ise; risklere dikkat çekiyor, risk primi zirvede. Uzmanlardan olumlu yönde görüş bildiren yok gibi. Dolar kurunun ise 3.12 TL’ye, ardından da 3.20’lere yükselmesi bekleniyor.
Peki dolar yeniden 2.70 TL’ye döner mi? Piyasa uzmanları bunun zor ihtimal olduğunu söylüyor.

Önümüzde seçim var. Beri yanda, özellikle ülkenin doğu ve güneydoğusunda ciddi çatışmalar yaşanıyor. Diğer taraftan işsizlik rakamları büyümeye devam ediyor. Tüm bu faktörler bir arada değerlendirildiğinde, doların aşağı doğru hareketlenmesi zor ihtimal olarak görünüyor.

Fakat unutmamak da lazım; dünya ekonomik krizle boğuşurken, bizi kriz teğet geçti. Bunun sebebi neydi; istikrarlı ekonomi politikaları, dengeli ve doğru bütçe ve vergi politikaları, yanında siyasi istikrardı. Bu bundan sonra neden olmasın ki, dolar 2.70’lere de, hatta daha da altına inebilir.
Bu senaryonun gerçekleşmesi siyasi değişimler ve gelişmekte olan ülkeleri pazar gören, onların gelişmesini çok da istemeyen ülkelerin bunu engellememesi, biraz da seçim sürecine ve yaşanacaklara bağlıdır.

Bu noktada dövize yatırım yapanların unutmaması gereken husus; fiyatların hiçbir zaman  hep yukarı, ya da aşağıya doğru gitmediğini bilmektir. Sürpriz ihtimaller de var.

İstatistik Kurumu, Nisan - Haziran, 2015 dönemini kapsayan II. Çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre; üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hâsıla tahmininde, 2015 yılının ikinci çeyreği, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre sabit fiyatlarla yüzde 3,8’lik artışla, 32 milyar 93 milyon TL oldu. Cari fiyatlarla da yüzde 12,6’lık artışla, 481 milyar 735 milyon TL oldu.

İstatistik Kurumu verilerine göre; ülkemizin büyümesinde kurdaki artışın buna etkisi olmamakla beraber, sanayi ve tarım büyüme oranının düşük, hizmet büyümesinin % 9 larda olduğunu görüyoruz. Bu da TL büyümeyi etkiliyor. Fakat TL, USD’ye karşı yüzde 15 oranında değer kaybettiği, için USD cinsinden GSYH’ mız 823 milyar USD’ den 800 milyar USD’ ye, kişi başında gelirimiz de 10.822 USD’ den 10.404 USD’ ye geriledi. Buna rağmen istikrarlı ekonomi politikalarımızın devamı ile bu düşüş önlenebilir.

Son bir değerlendirme

Şimdilerde dolara yatırım yapanlar sürekli değer kazandığını görebilmektir. Fakat bir anda gerçekleşebilecek gerilemeyle birlikte, yakalanan kazancın kaybedilme ihtimalini de göz ardı etmemek lazım.

Kurdaki bu değişimlerden Kısa vadede profesyoneller para kazanır. Kısa vadede profesyonellerin kazandığı paraların kaynağı, amatörlerin yatırımlarından gelir. Eğer profesyonel bir yatırımcı değilseniz, kısa vadede büyük paralar kazanmayı hedefleyerek riskinizi de büyütmeyin.
Benim önerim; farklı enstrümanlarla sepet yapın, yatırımlarınızdaki riskleri bölün.

 

Yazarın Önceki Yazıları
İmalatçı Kobi’lere Kosgeb’den Destek 25.09.2017Tarıma dayalı yatırımlara kırsal kalkınma destekleri geldi! 18.09.2017Yabancılara Konut Veya İşyeri Satışında KDV İstisnası 11.09.2017E Ticaret Siteleri Dikkat! 05.09.2017Artık Yıllık İzin Bölümler Halinde Kullanılabilir 21.08.2017Vergi İdaresi İncelemeye Sevk Etmeden İzahat İsteyecek 14.08.2017İşsizlik Sigortası Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Hususlar 07.08.2017İşçi çalıştıran patronlar bunlara dikkat 31.07.2017Yurtdışında Yaşayanlarda Emeklilik 24.07.2017Devlet Memurlarında Refakat Bakım İzni 17.07.2017Genç işsizliğin çözümü girişimci sayısını arttırmak 10.07.2017Hafta Tatili Kalktı mı? 03.07.2017Bayramda Sigortalı Personeller Çalıştırılabilir mi? 24.06.2017Bayram tatili için çalışanlar neler soruyor? 19.06.2017Ara dinlenme eksik kullandırılan işçi haklı fesih yapabilir 12.06.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Vasfiye
Dolar yükseldikçe sevinenlerden fazla üzülenler var. Ülkemizin parasının değer kaybetmesi hepimizin fakirleşmiş demek değil mi ? Öyleyse neden doların yükselmesine seviniyor insanlar?Ben kişilerin şahşi çıkarları için dolar almasını ve yükselme sini beklemesini doğru bulmuyorum.Başka yatırımlara yönelim dolardan lütfen uzak durun...
21 Eylül 2015 13:17