21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya15 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır18 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa23 °C
 • Gaziantep21 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Dolar Düşüyor mu? Düşmeye Devam Eder mi?
19 Ekim 2015 10:48

Son zamanlarda sürekli değişen dolar öngörüleri Dünyadaki siyasi ve ekonomik değişimlerinde etkisi ile yine değişen öngörüler oluşturmaya başladı. Geçen hafta Amerika merkez bankası FED ’in faiz artışına yönelik beklentilerinin Mart 2016’ya kalacağını işaret eden açıklamaları ile Ortadoğu da değişen şartlar ve göçmen siyasetinin etkisi ile dışarıdan gelen olumlu rüzgâr TL’ye destek verdi. Dolar birkaç günde yüzde 3 değer kaybederken, seçimler sonrası için 2.60-2,70’ler konuşulmaya başlandı 

Dolar zirveyi gördüğü 3.07 TL’den bu yana yüzde 6,4 değer kaybetmiş oldu. Peki, önümüzdeki günlerde seyri nasıl olacak?

Doların yönüne etki eden iki unsur olduğunu biliyoruz. Bunlardan biri İçsel nedenler diğeri ise dışsal nedenlerdir. Son dönemde Türkiye içinde, terör ve seçim arifesindeki söylevler dolayısı ile olumsuz gelişmelerin olduğu göz önüne alınsa bile seçim sonrası ağırlıklı senaryonun hükümetin oluşması yönünde beklenmesi, Türkiye’nin hem dünyadan hem içsel sebeplerden pozitif etkilenmesini sağlıyor. Fakat bana göre dolardaki şu günlerdeki düşüşün ana kaynağı yurtdışı gelişmeler yani dışsal nedenlerdir. Seçimler sonrası içsel nedenler de devreye girecek ve dolardaki düşüş devam edecek. Konuştuğum birçok bankacı ve finans uzmanı Piyasada seçim sonrasında bir hükümetin kurulacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Buda Türk Lirası’ndaki değer kazancının devam edeceği, hatta kurun 2.70 TL’ye kadar gerileyebileceğini düşünmemizi sağlıyor.

Şimdi Doların Düşüşündeki etkili olan Dışsal Nedenlere bakacak olursak

-    ABD’nin faiz kararının ne zaman gerçekleşeceği yönündeki tahmin Aralığının 2015 ile 2016 sonu arasında uzun zamana yayılması FED ‘in faiz artırmakta zorlanacağı algısı küresel mali piyasaları olumlu etkiliyor. Küresel mali piyasalarda yaşanan bu iyimser havadan Türk mali piyasaları da payını alıyor. 

-     Son günlerde Çin’de ithalatın yüzde 17 gibi çok belirgin bir rakamla düştüğünü, buna karşın ihracatın da yüzde 1 civarında gerilediğini gördük. Bu gelişmeler emtia fiyatlarını genel olarak baskı altına aldı. Bununla beraber Avrupa’dan zaten düşük açıklanacağı beklenen enflasyon verilerine Almanya’dan beklentilerin oldukça altında açıklanan ve hatta düştüğü görülen fabrika siparişleri verisi Euro/dolar paritesinin düşeceği beklentisi piyasayı etkiledi.  Diğer yandan Fed yetkilileri faiz artırımlarının hemen olmayabileceğine dair söylemleri Dolar’ın yükselişini değil düşüşüne neden oldu.

-    Küresel kriz sonrası gelişmiş ülke piyasalarında devam eden kırılganlıklar ve küresel ekonomideki belirsizlikler sonucu, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere doğru sermaye yönelmeleri oluyor. Bu sermaye yönelmeleri sayesinde Artan risk iştahı ile TL'ye ilginin devam etmesi ile TL varlıklar değerlendi. Bu Dolar/TL' arasındaki pozitif havanın devam etmesi halinde kısa vadede dolardaki düşüş devam edecek gibi görünüyor 

-    İspanya'daki seçimler sonrası Türkiye'de de sürpriz olur mu endişesi oldu. Yabancıları koalisyon düşüncesi ürküttü. Dolarda önemli olan yurtdışı, algılar burada çok hassas. Ekonomik verilere bakınca Fed ‘in hızlı adım atacağı noktasında değiliz. Fed faiz artırımını en erken Eylül'de yapabilir.

Görülüyor buda TL'de yaşanan rahatlamanın biraz daha devam edebileceği anlamına gelir
Türkiye’de dövizi etkileyen asıl faktörlerin şu ana kadar asıl dış faktörler olduğunu vurguladım. Bizdeki hareket pek çok gelişmekte olan ülkede oluyor. Real TL'den daha fazla kaybetti. Fakat bundan sonra dış faktörlerden daha önemli Bizim kendi iç sebeplerimiz önemli olacak. Bir ülkede Siyasi belirsizlik olunca o ülkede nasıl bir ekonomi politikası uygulanacağıyla ilgili şüpheler çoğalıyor. Ekonomik büyüme, istikrarın olduğu yerde olur. Siyasi istikrara sahip ekonomilerin, istikrarsız ekonomilere göre daha hızlı büyüme gösterdiklerini ayrıntılı bir şekilde bu köşede daha önce yazdığım “Ekonomik Büyüme Siyasi İstikrarın Olduğu Yerde Olur” makalemde belirtmiştim.

Seçimlerden sonra kurulacak güçlü bir hükümet ekonomik program ortaya koyduğunda iç belirsizliklerimiz ortadan kalkar. Gelişmekte olan ülkeler arasında daha az etkilenen ülkeler arasına gireriz. Yine dalgalar gelir ama bunu çok daha hafif atlatırız. Seçim çok önemli, seçim sonrası kurulacak hükümetin uygulayacağı politika çok önemli olacak. Meselenin asıl önemli olan kısmı, seçim sonrasında “tarihin tekerrür edip, etmeyeceği”? Zira seçim sonrasında seçim sonuçlarının yaratabileceği “belirsizlik ortamı” katılımcıların bir süre kenarda bekleme stratejilerini tetikleyebilir. Buda düşmekte olan doları daha önceki öngörülerimde belirttiğim gibi 3,20-3,50 seviyelerine çıkartabilir.

Dolar/TL’de değişim olur mu?

Seçimin hemen sonrasında ödeme yoğunluklarından dolayı Doların ciddi bir alım talebi, aynı zamanda da Merkez Bankası’nın rezervlerinden yeni “eksilmeler” ile karşılaşabiliriz

Euro’daki yükseliş devam eder mi?

Euro’nun, AB ekonomisinde kalıcı olduğuna ikna olunan veriler gelmedikçe kalıcı bir yukarı hareketi başlatması zor görünüyor.

Peki, Bu arada Altın ne olur diye Düşünenler içinse kısa bir yorum yapacak olursak;

Hisse senetlerinin Dolar faizleriyle yükselişi beraberinde piyasalardaki faiz belirsizliklerinin azalmasına neden olunca altın geriledi. Bugünlerde emtia fiyatlarında yukarı yönlü hareketler de faiz belirsizliğinin azalmasına neden olduğundan altın fiyatlarının bu bağlamda hafif bir şekilde gerilemeye devam edeceğini düşünüyorum. 

Yazarın Önceki Yazıları
Şirket Ortağına Şirketten Borç Vermek 05.02.2018Peşin Alınan İbraname Geçerli midir? 29.01.20182018 yılında kimlere E-fatura E-defter zorunlu? 22.01.2018Doğum iznindeki Kadın İşçi İşten Çıkarılabilir mi? 15.01.2018Facebook sayfasında Google reklam geliri elde edenlerde vergi 08.01.2018İstihdam Şurasından Teşvikler Yağdı 31.12.2017Devlet memuru Refakat iznini parça parça kullanabilir mi? 25.12.2017Defter beyan sistemi ne getiriyor? 18.12.2017Çekte Zamanaşımı Var mıdır? 11.12.2017E Haciz E işkence Olmamalı 04.12.2017İş Davalarında yeni bir çözüm dava öncesi Arabuluculuk 27.11.2017Nedir bu Sanal para veya kripto para? 20.11.2017Yargıtay Kararlarıyla İşçinin İmzaladığı İbraname 13.11.2017İş kazasında manevi tazminat hakkı var mıdır? 06.11.2017Çalışma koşullarında esaslı değişiklik nedir? 30.10.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.