YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
ABD Merkez Bankası’nın Tahvil Alımını Sonlandırması Bizi Nasıl Etkiler?
03 Kasım 2014 09:30

ABD Merkez Bankası (FED) Eylül 2012'de başlayan “3. Parasal Genişleme Programı” nı bu ay sonlandırdı. Bununla birlikte, tahvil alım programını sonlandırırken, politika faiz oranını "kayda değer bir süre" daha yüzde 0 ile 0,25 aralığında tutulmasına karar verdi.

Peki, Amerika Merkez Bankası’nın Tahvil alımını sonlandırmasından bize ne?

FED’ in tahvil alım programını kademeli olarak bitirmesi, gelişmekte olan ülkelerdeki emtia fiyatlarının yanı sıra, bu ülkelere dönük sermaye hareketleri açısından da önemli bir konudur. Dünya büyük durgunluğa ilerlerken, Fed'in kararları, para akımlarının yönünde belirleyici rol oynadığı için büyük önem taşıyor. Fed'in tahvil alımlarını durdurmanın ötesinde para arzını sıkılaştırması ve ardından faiz artırımına gitmesi, son dört yılda dünyanın her yanına yayılan likiditenin geri çekilmesine yol açabilir.

FED kararı tüm dünyayı etkiledi ve tüm dünyayı etkileyen bir olgunun Türkiye’yi etkilememesi olanaksız. 

Ortaya çıkan bu olumsuzluktan faydalanmak mümkün mü?

FED’ in varlık alımlarını sonlandırma planı, Türkiye dâhil olmak üzere gelişmekte olan ülkelere risk oluşturacak adımlarla doludur. Öncelikle şunu belirtmek gerekir Ortaya çıkan bu olumsuzluktan faydalanmak için gayret göstermek lazım.

  • İhracatçıların dış pazardaki kırılganlığa rağmen gösterdiği performansın güven verici olması 2023'e 9 yıl kala İhracatın katma değerini arttırmanın  önemini gözlerimiz önüne sermektedir. Ekim ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 artışla 12 milyar 598 milyon dolar oldu bu nemi demek , "Ekim ayı mal ihracatı Cumhuriyet tarihinin en yüksek ekim ayı mal ihracatı olarak gerçekleşti. Senenin ilk 10 ayındaki toplam ihracat ise yüzde 5,6 artışla 131 milyar 140 milyon dolar oldu" ihracattaki bu olumlu gelişmeler büyümeyi destekleyecektir.
  • Dünyada düşen petrol fiyatları hem cari açığın azalmasına, hem de ithalatın aşağı çekilmesine sebep olarak enflasyona olumlu etki yapacaktır.
  • Ayrıca düşük petrol fiyatlarının enerji ve hammadde maliyetlerini aşağı çekerek rekabetçiliklerini olumlu etkileyecektir

Bunlarla birlikte, güçlü bankacılık yapısı ve kamu maliyesi sayesinde Türkiye’nin çok fazla etkilenmeyeceği söylenebilir. Türkiye, bir taraftan mali disiplinden taviz vermeyerek, diğer taraftan kararın  kalıcı hasara yol açmasını önleyecek tedbirler alarak ekonomisi üzerindeki olumsuzlukları azaltabilir.

Mali disiplinin sürdürülmesi ve gerekli tedbirlere ilave olarak yükselen faizler nedeniyle, yatırımlardaki düşüşe izin verilmemeli; “ Faizle para kazanma” yerine, “üreterek kazanma” yöntemi tercih edilmelidir.

.

FED her ay devlet tahvili alarak genel itibari ile ülkede yatırımların ve tüketimin artmasını sağlamayı amaçlıyordu. FED’ in piyasaya verdiği bu para sadece ABD içinde kalmadı. Bu para başta Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerle birlikte bütün dünya ülkelerine dolaylı yatırımlar yoluyla, yani sıcak para olarak yayıldı. Bu para sayesinde Türkiye ve bizim gibi ülkeler cari açığını daha kolay bir şekilde finansa edebildi. Çünkü piyasadaki bol para nedeniyle faizler düştü, bunun bir getirisi olarak da borçlanma maliyetleri çok ucuz olmaya başladı. Kısacası; Türkiye ABD’den gelen sıcak para ile cari açığını ve yatırımlarını çok zorlanmadan ucuza mal edebildi.

Bu durum böyle giderken, FED’ in tahvil alımlarını tamamen durdurması Türkiye’nin işinin eskisi kadar kolay olmayacağı anlamına geliyor. Türkiye de yatımlarını kendi tasarrufları yetmediği için dışarıdan borç alarak finanse etmektedir.  Bu nedenle FED’ in tahvil alımlarını durdurmasıyla Türkiye eskisi kadar dışarıdan kolay borçlanamayacak ve yatırımlarını finanse etmekte güçlük çekecektir.

Bu durum Özel Sektör Yatırımcısını, Girişimcisini ve İş Adamını nasıl etkileyecek?

Hal böyleyken bizim özel sektörümüzün durumuna bakacak olursak;

Özel sektörün Ağustos 2014 sonu itibarı ile borcu 43,2 milyar dolar artarak, toplamda 165,2 milyar dolar borca yükselmiş, bu borcun da 72,3 milyar doları bir yıl içinde ödenmek zorundadır. FED’ in kararından dolayı döviz kurları yükselmesi, kredi bulmanın kolay olmayacağı, bulunsa bile yüksek maliyetli olabileceği işaretlerini vermektedir. Bu göstergeler her zamankinden daha fazla temkinli olunması gereken bir döneme girdiğimizin işaretidir.

İşadamı ve Girişimcilerimize önerim nelerdir?

  • Harcamaları kısıp tasarrufları arttırmalı,
  • Kredi kullananlar Sabit faizli kredileri tercih etmeli,
  • Mümkünse Dövizli kredilerden TL sabit faizli kredilere dönülmelidir.
  • Krizin olduğu veya beklendiği dönemlerde işletmeler için çok daha önemli olan kontrollü bir bütçe planı kapsamında “Yüksek Satış Cirosu, Düşük Maliyet” stratejisi büyük önem arz edecektir.
  • Yine hepimiz biliriz ki, bir sorunu çıkmadan çözmek daha az maliyetli ve risklidir. Her şirketin bir stratejik planının olması gerekmesine rağmen, kredi kullanan veya yatırımlarını borçlanarak yapan işletmelerimizin muhtemel kriz dönemleri için mutlaka stratejik planlarını oluşturmalı, hazırlıksız yakalanmamalı ve olası risklere engel olmalıdır.

 

Yazarın Önceki Yazıları
Şirket Ortağına Şirketten Borç Vermek 05.02.2018Peşin Alınan İbraname Geçerli midir? 29.01.20182018 yılında kimlere E-fatura E-defter zorunlu? 22.01.2018Doğum iznindeki Kadın İşçi İşten Çıkarılabilir mi? 15.01.2018Facebook sayfasında Google reklam geliri elde edenlerde vergi 08.01.2018İstihdam Şurasından Teşvikler Yağdı 31.12.2017Devlet memuru Refakat iznini parça parça kullanabilir mi? 25.12.2017Defter beyan sistemi ne getiriyor? 18.12.2017Çekte Zamanaşımı Var mıdır? 11.12.2017E Haciz E işkence Olmamalı 04.12.2017İş Davalarında yeni bir çözüm dava öncesi Arabuluculuk 27.11.2017Nedir bu Sanal para veya kripto para? 20.11.2017Yargıtay Kararlarıyla İşçinin İmzaladığı İbraname 13.11.2017İş kazasında manevi tazminat hakkı var mıdır? 06.11.2017Çalışma koşullarında esaslı değişiklik nedir? 30.10.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.