YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
3.Köprü ülkeye ne kazandıracak
29 Ağustos 2016 09:30

1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılan 3. Köprü, ilklerin köprüsü olarak tarihe geçerek, daha açılmadan kendisinden bahsettirmeye başladı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda dünya liderinin katılımıyla hizmete açıldı.

İlklerin köprüsü olan 3. Boğaz Köprüsünün hangi alanda ilklerin köprüsü olduğuna baktığımızda;
59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metresi deniz üzerinde olmak üzere, toplam 2 bin 164 metrelik ana açıklığı ile dünyanın en uzun asma köprüsü, üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü, 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü,
Dünyada ilk defa bu kadar mukavemetli bir kablo kullanılan ilk köprü; "Tüm telleri uç uca eklense, 124 bin 832 kilometre yol kat edilmiş olunur. Bu da dünyanın etrafını 3 kez dolaşmak anlamına geliyor”.

Bu projede ne var?

Yavuz Sultan Selim köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler de önemli bir yer tutuyor. Otoyolun 13,5 kilometrelik kısmı viyadükler üzerinden geçiriliyor. Şu ana kadar projede yer alan 64 viyadükten 48’inde çalışmaların tamamlandığı ve ulaşıma hazır hale getirildiği belirtiliyor. Bu viyadüklerin bazılarının yüksekliği ise 85 metre.

Kim yaptı bu projeyi?

3. köprünün (Yavuz Sultan Selim köprüsü) konsept tasarımı yapı mühendisi “Fransız köprü üstadı” olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli T-Engineering firması tarafından ortak olarak yapıldı. Projenin yüklenicisi IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding AŞ’nin lokomotif şirketi olan ve uluslararası platformda da büyük başarılara imza atan IC İçtaş İnşaat ile, yine uluslararası başarılı inşaat firmalarından Astaldi ortaklığında kurulan ICA St. dir. 

Bu projenin ülkeye faydası nedir?

Öncelikle yap işlet devret modeli ile yapılan projenin devlete maliyetinin olmadığını, sadece projeyi yapan firma 10 yıl gelirini alıp, sonra devlete devredeceğini hatırlatayım.

3. Boğaz  Köprüsü (Yavuz Sultan Selim köprüsü) ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin yapımına 29 Mayıs 2013 yılında başlanan köprü otoyollarıyla birlikte; 3 milyar dolara mal oldu. Çoğunluğu Türk mühendislerden oluşan bir ekip tarafından inşa edildi, yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü olan 3. Boğaz Köprüsü üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. Gerek estetik, gerekse teknik özellikleriyle dünyanın sayılı köprüleri arasında yer alan bu proje Türkiye’ye değer kattı.

3. Boğaz Köprüsü’nü de kapsayan bir otoyol projesidir. Odayeri - İkitelli ve Paşaköy Çamlık bağlantı yolları, hem otoyolun İstanbul’un şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak, hem de TEM Otoyolu’ndaki yoğun trafiği rahatlatacak. 

Araçlar hem kesintisiz bir şekilde transit geçiş yapabilecek, hem de İstanbul’un şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafiği azalmış olacak. Böylece, önemli ölçüde yakıt tasarrufu da sağlanacak. 

Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının ortadan kalkmasıyla, ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyeti düşecek. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye’yi bu hedefine daha da yaklaştıracak ve çağdaş Türkiye’nin simgelerinden biri olacak. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile, IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapıldı. Bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na teslim edilecek,
İnşaat ve işletme aşamasında binlerce kişiye istihdam sağladı ve çeşitli sektörlere kattığı canlılıkla Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağladı.

Şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğu azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanacak.
Araçlar kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir şekilde transit geçiş yapacak.

Zaman tasarrufuyla beraber insanlar üzerinde oluşacak pozitif etkilerin artması sağlanacak. Trafik yoğunluğu ve beraberinde trafikte kaybedilen zaman; yorgunluk stres ve iş verimliliği kaybının en önemli nedenlerinden biridir.

Marmara Bölgesi'nde oluşacak yeni ticari alanlar ve komşu illerle birlikte tüm bölge ekonomik açıdan daha da canlanacak.

Hem karayolu hem de demiryolu geçişi sağlayan köprüyle, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Türkiye'nin, taşımacılık alternatifleri ve ticaret kapasitesi artacak.

Transit trafiğin 3. Boğaz Köprüsüne yönlendirilmesiyle birlikte, ulaşımdan kaynaklı hava kirleticilerin şehir içinde oluşturduğu etki azalacak.

Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının kalkmasıyla ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyeti azalacak.

3. Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin şehir merkezi ile bağlantısı sağlanacak.

3. Boğaz Köprüsü'nü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu'nun, İstanbul (Kınalı) - Çanakkale - Savaştepe otoyolu ve İstanbul - İzmir otoyolu ile birleşmesiyle komşu şehirlere ulaşım süresi azalacak.

Dünyanın en önemli finans merkezi olmaya hazırlanan İstanbul'un, bölgeye yapılacak yeni yatırımlarla hedefine daha da yaklaşmasına katkı sağlayacak.

Köprüden geçecek olan demiryoluyla, Edirne'den İzmit'e kadar şehirlerarası ve şehir içi kesintisiz demiryolu taşımacılığı yapılacak ve bu raylı sistem Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilerek, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlayacak.

Bu proje ile dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen; 2023 yılı hedeflerinden bir mega projeyi daha Türkiye alın akıyla tamamladı. Modern Türkiye'nin simgelerinden biri olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Hafta sonu görmek için gittiğim köprü, çevre yolları, viyadükler beni gururlandırdı. Demek ki; bu ülke sevilince, her fedakarlık yapılıyormuş.

Yazarın Önceki Yazıları
Şirket Ortağına Şirketten Borç Vermek 05.02.2018Peşin Alınan İbraname Geçerli midir? 29.01.20182018 yılında kimlere E-fatura E-defter zorunlu? 22.01.2018Doğum iznindeki Kadın İşçi İşten Çıkarılabilir mi? 15.01.2018Facebook sayfasında Google reklam geliri elde edenlerde vergi 08.01.2018İstihdam Şurasından Teşvikler Yağdı 31.12.2017Devlet memuru Refakat iznini parça parça kullanabilir mi? 25.12.2017Defter beyan sistemi ne getiriyor? 18.12.2017Çekte Zamanaşımı Var mıdır? 11.12.2017E Haciz E işkence Olmamalı 04.12.2017İş Davalarında yeni bir çözüm dava öncesi Arabuluculuk 27.11.2017Nedir bu Sanal para veya kripto para? 20.11.2017Yargıtay Kararlarıyla İşçinin İmzaladığı İbraname 13.11.2017İş kazasında manevi tazminat hakkı var mıdır? 06.11.2017Çalışma koşullarında esaslı değişiklik nedir? 30.10.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.