YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Aydoğan
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yalnızlar koridoru
24 Şubat 2015 09:15

Yalnızlar Koridoru...

Bir kitap adı.

Ürpertici... Düşündürücü... Bir tarafıyla, acı verici bir ad.

İyi bakınca görülür: Herkes yalnızdır. Ve her yalnızlık, uzun bir koridordur. Bütün simetrilerin kaybolduğu, Hacı Bayram Velî'nin "bakıcak dîdâr görünür" diyerek bu dünyadan haberini verdiği ilâhî pencerede noktalanan bir koridor...

Şiirin, düşüncenin, irfanın, ilhamın, sanatın, yazının, anlamın ve kelimenin insana bir nefes üflemeye çalıştığı tuhaf bir koridor.

*

Edebiyat Ortamı Yayınları, yeni kitaplarla, yeni baskılarla adım adım ilerliyor. Son yayınlarından birinin adı: Yalnızlar Koridoru. Sadık Yalsızuçanlar'ın düşünce serüveninden bir dalga, bir girdap, bir serpiliş.

ss-006.jpg

Kitapta yer alan konular/kişiler şöyle: İslamcı Edebiyat, Mehmet Âkif Ersoy, Ahmet Hamdi Tanpınar, Kemâl Tahir, Fazıl Hüsnü Dağlarca, İrfanî Bilgi, Bilge Karasu, Selim İleri, Sabahattin Ali, İlhan Berk, Tarık Dursun K., Abdurrahim Karakoç, Ayfer Tunç, Turgut Uyar, Necati Tosuner, Mustafa Aydoğan, Büyük Doğu, Necip Fazıl Kısakürek, Robert Bly, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Mustafa Kutlu, İzak Babel, Franz Kafka, Anton Çehov, Kazuo İşiguro, Tevfik İleri, Fethi Gemuhluoğlu, İslam Sanatı, Sanat ve Hayret, Osman Kemâlî Hazretleri, Gelenekselci Ekol, Vâhib Ümmî, Şefik Can Dede, Âşık Veysel ve Ayşe Şasa.

Sadık Yalsızuçanlar, saydığımız isimler ve konular üzerinde düşüncelerini dile getiriyor. Farklı zamanlarda farklı gerekçelerle yazılmış bu metinlerin bir araya getirilmesi, düşünce ve edebiyat açısından önemli bir kazanım.

Sadık Yalsızuçanlar, bilgiyi, irfani noktadan kavrayan yazarlardan. Sadece bilgi açısından değil, ilgi açısından da öyle. İlgileri itibariyle, geniş bir alana nüfuz etmekten çekinmiyor ve her alanı aslî noktasından yakalamaya ve açıklamaya çalışıyor.

Bir eseri eleştirmenin ya da bir esere dikkat kesilmenin bir çok yöntemi var elbette. Ne ki en aydınlatıcı olanı, sevginin kapılarını açanıdır. Sadık Yalsızuçanlar'ın yazılarında benim görebildiğim en hassas nokta burası galiba. Zihin, kalbe her zaman "önden buyur" ediyor ve onun öncelikli yerini kabulleniyor. Okurun, düşünce evindeki "misafir"lik konumu, her zaman sevginin baş köşesi oluyor.

Bir çok isim hakkında yazmış, onların eserlerine değinmiş, hayatlarından parçalar sunmuş. Mehmet Âkif Ersoy'dan Rasim Özdenören'e, Kemâl Tahir'den Mustafa Kutlu'ya, Kazuo İşiguro'dan Robert Bly'e, Osman Kemâlî Efendi'den Âşık Veysel'e kadar, yerli yabancı, bir çok şair, düşünür ve mutasaffıvın kimi zaman bir eserinden, kim zaman bir şiirinden veya bir öyküsünden yola çıkarak bir portreler galerisi oluşturmuş. Osman Kemâlî Efendi'yi edebiyat okurunun bilgi ve ilgi alanına sunmuş, Kazuo İşiguro'nun gelenek tarihinin kavşak noktasındaki yerini tespit etmiş,  Kutlu'nun öykülerindeki beşeriyete açılan kapıları görmüş; insanlığın zihin ve gönül tarihine dipnotlar düşerek panaromik bir fotoğrafla dünyayı önümüze sermiş. Tabii bunu yaparken ara noktalara da Yunus Emre ve Hacı Bayram Velî gibi tasavvuf erenlerinin evrensel tınılarını yerleştirmiş.

Yalnızlar Koridoru, bir denemeler toplamı. Edebiyat ve düşüncenin, şiir ve sanatın, insan ve hayatın, irfan ve bilginin karşılıklı olarak birbirini açıkladığı, dönüştürdüğü, sevdirdiği bir  gönül galerisi. Sadece edebiyat okurlarına seslenmiyor, yalnızlığının farkına varmak isteyen herkese bir kapı aralıyor.

Yazarın Önceki Yazıları
Hayır! Bu biriciktir 07.11.2015Duygu ve Kader 28.10.2015Kıyıya vuranlar 04.09.2015Kültür, Duygu bütünlüğü ve Türkiye'nin sorunu 23.08.2015Masal 13.08.2015Yaz günleri 03.08.2015Tarih ve Zaman 27.07.2015Yunus'un aşk yolculuğu 18.07.2015Oruç geceleri 13.07.2015TV, dizi, program vs. 29.06.2015Güneş donanması 22.06.2015Siyasetin ve siyasetçinin dili 15.06.2015Yaza/bilmek 09.06.2015Okumak, bir aşk işidir 29.05.2015Noktanın sırrı 13.05.2015Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.