YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Aydoğan
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
K.Maraş Kitap Fuarı
20 Aralık 2014 11:01

K.Maraş Büyükşehir Belediyesi, kendisine güzel bir motto bulmuştu: "K.Maraş, şiirin başkentidir." Yedi Güzel Adam'ın şehrini belki de en iyi tanımlayan ifade budur. Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir Maraş mitinginde bu mottoyu kullandı.

Benim önerim, K.Maraş Büyükşehir Belediyesi'nin, bu mottoya sahip çıkmasıdır. Akıllarda kalıcı şekilde ama yıpratılmadan kullanılmaya devam edilmeli. Şehrin girişlerine yazılabilir mesela. Maraş kalesinin burçlarına yazılabilir. Kütüphanelerin girişine yazılabilir. Üniversitenin girişine de yazılabilir. Bir şehir, kendini nasıl tanımlıyorsa odur. Kendini tanımlayan, kendi sınırlarına kendisi hükmeder. Diğer sınırlara da o tanımla ulaşır. Geleceğine o tanım damgasını vurur. Tanımlamalar, hiç küçümsemeye gelmez. Bu mottoya sahip çıkan, K.Maraş'ın geleceğine şekil verir.

Başkan Mehmet Fatih Erkoç'un, K.Maraş'a bir kültürel açılım sağlamak için uğraştığını; Maraş'ın asıl kimliğini, irfanî kimliğini yeniden öne çıkarmak, belirgin kılmak için uğraş verdiğini söylemek gerek. Fuar vesilesiyle gittiğimde bunu gördüm.

K.Maraş'ta ilk defa bir kitap fuarı açıldı. 12-21 Aralık tarihleri arasında 10 gün boyunca kitap severlere hizmet etti. Bir şiir şehri olan Maraş'ta ilk defa bir kitap fuarı açılmış olmasına sevinmeli mi üzülmeli mi, bilemiyorum. Oysa, 10.su hatta 20.cisi açılıyor olmalıydı.  Başkan Erkoç'un belediye başkanı olmasıyla işler biraz değişmiş görünüyor. Umarım bu dikkati sürer. Sayın Başkanın fuarı çok önemsediğini söylemeliyim. Buna şahit oldum. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için fuarın her şeyiyle bizzat ilgilendiğini gördüm. Konukları karşılamaktan tutun da, imza günlerinin düzenliliği, stantların ziyaret edilmesine kadar hemen her konuda hassasiyet gösterdiğine şahit oldum.

Önceki dönemlerde de edebiyat adına, şiir adına, kültür adına önemli işler yapıldı elbette. Yapıldı ama bunlara bir canlılık, bir hareketlilik verilemedi. Büyük çabalar, kendi içinde kaldı, biraz kullanışsız bir alana sıkıştırıldı. Öyle anlaşılıyor. Mesele, binalar ve anıtlar yapmak değildir. İnsanın cıvıltısının duyulması gerekir. İnsanın acısı, hüznü, sevinci, bilinci, neşesi o alanlara çarpmalı, yankımalıdır.

Bu nasıl olacak?

Benim bu konuda pratik bir kaç önerim var:

1. Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği içinde olmalıdır. Üniversite ile de mutlak anlamda işbirliği sağlanmalıdır. Lise ve üniversite öğrencilerinin kitapla, şairle, yazarla, düşünce adamı ile buluşması sağlanmalıdır. Bunun için gerekli her türlü maddi yardım sağlanmalıdır. Kültüre ilişkin faaliyetlerde tasarruf olmaz. İsraf olmaz. Kültür, insan demektir. Bir insanın yetişmesi için bir şehir mücadele etse, bütün varını yoğunu o insanın yetişmesi için harcasa yeridir. Bin insana emek verilir, geriye bir kaç kişi kalır. Bu unutulmamalı.

2. Ortaokul ve liselerde, yazar ve şairlerin konuşmalar yapması, bu şair ve yazarların kitaplarının çocuklara okutulması ve mini imza günleri düzenlemesi için şartlar oluşturulmalıdır.

3. Okullarda yazarlık kursları düzenlenmelidir.

4. Okullarda (özellikle orta ve lisede) okuma kursları düzenlenebilir. Yunus Emre okumaları, Mevlana okumaları, Eşrefoğlu Rumi okumaları, Nuri Pakdil okumaları, Sezai Karakoç okumaları, Şiir okumaları, Öykü okumaları vs.

5. Öğretmenlere yönelik olarak da okuma kursları düzenlenmelidir bence. Öğrencilere yapıldığı gibi.

Bunlar daha da genişletilebilir ve ayrıntılandırılabilir.

Kültürü canlı, yaşanan, cıvıltısı duyulan bir şey haline getirmenin bana göre bir kaç ana ilkesi vardır, bu ilkelere uymak yeterlidir.

1. Yapılan faaliyetler özellikle 'kulağa' hitap edici olmalıdır.

2. Akla değil, gönle hitap etmelidir.

3. Dinleyici, evine bir tutam sevinç götürebilmelidir. Eve, aileye taşmayan faaliyet eksiktir.

4. Zorlamayla değil, gönüllü katılım için ciddi çalışmalar yapılmalıdır.

5. Amirler ve yöneticiler bu toplantılara zaman zaman mutlaka dinleyici olarak katılmalıdır. (Asla konuşmacı olarak değil. Protokol konuşmaları her zaman sıkıcıdır). Vali, Rektör, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Müdürleri, Müftü, Okul yöneticileri vs. Bu katılımlar, diğer katılımcıları onore eder ve işin ciddiyeti konusunda algı oluşturur.

Fuar için ve ilgileri için Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç'a teşekkürler.

Tabii, Valimiz Mustafa Hakan Güvençer'e de özel bir teşekkür borcumuz var. Şiir ve edebiyat adına. Yine aynı şekilde İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt'a ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay'a.

Umarım, önerilerimiz uygulamaya geçer ve K.Maraş, gerçek anlamda şiirin ve düşüncenin başkenti olur.

Yazarın Önceki Yazıları
Hayır! Bu biriciktir 07.11.2015Duygu ve Kader 28.10.2015Kıyıya vuranlar 04.09.2015Kültür, Duygu bütünlüğü ve Türkiye'nin sorunu 23.08.2015Masal 13.08.2015Yaz günleri 03.08.2015Tarih ve Zaman 27.07.2015Yunus'un aşk yolculuğu 18.07.2015Oruç geceleri 13.07.2015TV, dizi, program vs. 29.06.2015Güneş donanması 22.06.2015Siyasetin ve siyasetçinin dili 15.06.2015Yaza/bilmek 09.06.2015Okumak, bir aşk işidir 29.05.2015Noktanın sırrı 13.05.2015Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.