YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Aydoğan
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Derviş ve Çay
13 Mart 2015 07:15

Çaylarımız birazdan gelecek. Dervişler, kimi bağdaş kurmuş, kimi diz çökmüş oturuyorlar. Muhabbet koyu. Oradan buradan konuşarak esas noktayı bulmaya çalışıyorlar. Gençler biraz geride, konuşulanları sessizce dinliyorlar. Evin içinde, diğer odalarda bir telaşın hışırtısı duyuluyor. Kadınlar alçak bir sesle, mırıldanırcasına konuşuyorlar. Evet, kapı açıldı, çaylar tepsinin üstünde kan kırmızı, halkanın ortasına bırakıldı. Eller git gel hareketlerine başladı. Muhabbet kıvamını yitirmeden sürdü, parmaklar sakalların arasına daldı, sıcak suyun dudaklardan şelaleleşmesi başladı.

Babamın öne eğilmiş başı, konuşulanları dikkatle dinlediğinin işareti olarak bana çok şeyler anlatmaya devam ediyor. Ona bakıyorum. Ondaki büyük babalık mührünün üzerimdeki damgasını okumaya çalışıyorum. Sanki sözün eğrilikleri, içindeki meleklerce düzeltiliyor ve boşluklara birer birer yerleştiriliyor. Başının sıkı eğiminden ve yüzünün dingin sadeliğinden anlıyorum bunu. Arada bir çayını yudumlarken alnındaki aydınlığın hayy sıfatıyla ürperdiğini seziyorum. Gözlerimi kapatıyorum, dünyanın bütün kımıltısını kalbin bir tek ritminde biriktiriyorum.

Çay faslı bitti, hareketlenme başladı. Babam sanki kainata nizam veriyormuş gibi, herkesi tevhid değneği ile dürttü. Zikir başladı. Başlar kendini sağ üstten sol alta doğru bir yay gibi inkalk ritmine bıraktı. Gövdelerin başın emrine boyun eğdiği, her şeyin uyum içine girdiği muhteşem bir an. Ben sadece dinliyorum. Ritimden çok, o ritmin kastını arıyorum adeta.

Perşembe'yi cuma'ya bağlayan o sağlam ipin bizim kerpiç evin badanaları arasından sökün edip halkanın etrafını sardığını çok sonraları anlayacağım. Duvardaki kerpiçlerin nokta nokta kahverengileşmesi bundanmış demek. O kahverengi noktalara ben de katkıda bulunmuşumdur elbette. Kerpiç duvardaki pütürlü yerleri koparmak zevkim meğer o ipin bir ucunu tutmak arzusu içinmiş.

Babamın "huuu" nidasıyla birlikte ritimler yavaşladı, gövdelerin sarsılışı azaldı, sesler içe doğru çekildi, arada bir yüksek sesle tavanı delmek isteyen cezbe sahipleri dışında herkes sustu. Mendiller boyunlardaki terlere doğru dalgalandı, dizler gevşetildi, kalbin kan vuruşu sıçramayı bıraktı.

Söz dirildi, gövdeler açıklandı, yürekler parladı, karanlık geceye depolandı, yaraların üstü bir öpücükle kapatıldı, beyaz bir parlayış herkesin yüzündeki yerini aldı.

Derviş hayy'dan geldi.

Hu'ya gitti.

Annemin yaptığı çaylar gibi.

 

Yazarın Önceki Yazıları
Hayır! Bu biriciktir 07.11.2015Duygu ve Kader 28.10.2015Kıyıya vuranlar 04.09.2015Kültür, Duygu bütünlüğü ve Türkiye'nin sorunu 23.08.2015Masal 13.08.2015Yaz günleri 03.08.2015Tarih ve Zaman 27.07.2015Yunus'un aşk yolculuğu 18.07.2015Oruç geceleri 13.07.2015TV, dizi, program vs. 29.06.2015Güneş donanması 22.06.2015Siyasetin ve siyasetçinin dili 15.06.2015Yaza/bilmek 09.06.2015Okumak, bir aşk işidir 29.05.2015Noktanın sırrı 13.05.2015Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
11:38
 // bulut
Kardeşlerim;yaşadığımız bu günlerin kıymetini bilelim.eski Türkiye geride kaldı artık çok şükür(28şubatçı zihniyetleri taşıyanlar günümüzde yaşasalarda!)bu ülkede milletimiz çok acılar çekti(28 şubat,terör,çatışma,başörtüsüyle savaşanlar,paralel,devalüasyonlar,algı yönetimleri,üst akılların müdahaleleri,çeşitli medya organları,lobiler,baronlar,faiz politikaları,devleti içten kemiren oluşumlar,sokak olayları vb.değerli kardeşlerim,lütfen uyanın,kanal a,ülke TV,a haber,tgrt,kanal 7,atv,beyaz tv,TRT,360 tv, kanal 24, bu ve benzeri kanalları izleyin,değerli kardeşlerim,onyıllardır bizi tüketen IMF yi borcu kapatıp kapı dışarı eden,dünya beşten büyüktür diyen,havaalanları,hızlı trenler,büyük yatırımlar yapan,baronlara lobilere karşı çıkıp kafa tutan,mazlum Filistine kucak açan,baskılara,algılara,medya patronlarına,zulme boyun eğmeyen,anlata anlata bitiremeyeceğim kadar,benim için çok değerli olan,değerli büyüğüm sayın RECEP TAYYİP ERDOĞANIN kıymetini bilelim kardeşlerim.haziran ayında seçimlerde sandığa giderken bu yazım gelsin aklınıza,elinizi vicdanınıza koyup sorun kendinize şu soruyu;yeni türkiyemi,eski türkiyemi,IMF ye borçlu günlermi,bu günümüzmü,başörtüsü zulümlerimi,bu günümüzmü.son sözüm şu kardeşlerim,günümüzün en etkili silahı olan " algı yönetimlerine" sakın kanmayın.vicdanınızın sesi sizi doğru yola götürecektir.hoşçakalın.saygılarımla...
19 Mart 2015 11:38