YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yeni Türkiye'de yeni muhalefet
28 Ağustos 2014 15:54

Hala ve hala muhalefet partileri halkı anlamıyorlar. Anlamak mı istemiyorlar, anlayıştan mı yoksunlar, yoksa işlerine mi gelmiyor akılla, mantıkla anlamak zor. Bir yerlerde birden çok yanlış yapıyorlar. Tabii ki böyle olunca da halk da onları anlayamıyor ve tanımıyor. Kredileri bitti.  Yeni Türkiye'de, yeni bir muhalefet yapısının oluşması şart. Muhalefetsiz bir iktidar olamaz. Olmamalı.

Eski Türkiye’nin muhkem kaleleri bir bir yıkılırken eski alışkanlıklar bitirilirken, üstelik bunlar siyaset kurumu ile yapılırken, Yeni Türkiye’ye yeni hedefler çizilirken, eski anlayış da bir muhalefet, bu ülkeye, büyük bir lanet. Eski Türkiye tarzı muhalefet, Anadolu insanına ağır bir ceza, demek.

CHP

Neredeyse yetmiş yıldır CHP ana muhalefet. Yani iflah olmaz, müzmin bir muhalefet. Bu kadar uzun süre muhalefette kalınca, sanırım bağımlılık yapmış. Bırakamıyorlar. Yakın bir gelecekte de zor görünüyor iktidara yürümeleri. Onun içinde muhalefet, CHP'den başlayarak yenilenmeli.

CHP yıllarca muhalefet etmeyi, statükoyu koruyup kollamak olarak algıladı. Sistemin değişmez gerçek sahibi olarak kendini gördü. İktidar olamadı amma iktidarlara hedefler dayattı. Kendine biçtiği bir nevi kontrol memurluğu türünden noterlik makamıydı. Bu da risksiz ve sınırsız bir imtiyazdı. İktidar olup riskler almaya ne gerek vardı. Bu yalanı da yıllarca halka ‘biz sistemin yılmaz bekçileriyiz’ diye anlattı.

Hiç iktidar olmadan, sırtına yumurta küfeleri almadan iktidarın tüm nimetlerinden yararlandı. Hiç risk almadı. Hükümetlere siyaset dışı kurumlar üzerinden, statükocu sistemi sürekli dayattı.

Eski Türkiye'de CHP'nin dışındaki tüm değerler diğerleriydi. Yani çağdışı, yobaz, akılsız, bidon kafalıydılar ve bir tek CHP (liler) akıllıydı.  CHP devletin ve halkın sahibiydi. Her şeyin en iyisin bilirdi. Hiç itiraz edilirmiydi.

Türkiye deki sol CHP yüzünden gelişemedi doğal seleksiyonun gerçekleştiremedi. Yani solun önündeki en büyük engel CHP idi yıllarca. Hem statükocu, hem devletçi, hem faşist olacaksın hem de solcu, oldu canım oldu. Suyundan da koy.

Devlet partisi olmanın ayrıcalığı varken cahil halkla uğraşmak da çok anlamsızdı. Hem ne gerek vardı. Fakat, yeni Türkiye CHP'nin kendine biçtiği tüm görevleri ve imtiyazları elinden aldı. CHP de dım dızlak ortada kaldı.

Ve o devirler bitti. Onlar değişmese de değişmek istemese de halk değişti. Millet özgürlüğün ve demokrasinin tadına vardı. Geriye dönüş yok.  Zaman dedelerinin zamanı, değil. Millet, hiç değil. Dedelerinin köleleştirilmiş halkları yok. Bundan sonra, Yeni Türkiye ve Yeni Ankara'da, tamamen milli, tamamen yerli, yep yeni bir anlayış var.

Şu an CHP'yi yönettiğini iddia edenlerde, ancak birer orta kademe idarecidirler. Gerçek sol bir CHP'yi, çok zor gerçekleştirirler. Olsa olsa sorunları derinleştirip, içinden çıkılmaz krizler haline getirirler

Zorunlu olarak CHP ye oy verenler (%25 bile), uzun zamandır inanmıyor artık CHP yi yönetenlere ve söylemlerine. Kerhen oy veriyorlar, zorunlu ve zorlanarak.

Umut kalmadı ne seçmende ne yöneticilerde. Hâsılı siyaset yapacak alanda kalmadı. Yani deniz bitti. CHP için, kâğıttan gemi yüzdürecek bir bardak bile su kalmadı.  

CHP nin şu anki siyasi dinamiklerinin toplumda hiçbir karşlığı kalmadı. Bunu en büyük örneği, Cumhurbaşkanlığı seçimlerdeki İhsanoğlu örneği. Adını bile söyleyemedikleri, tanıyıp bilmedikleri, tasvip etmedikleri, emri vaki ile aday göstermek zorunda kaldıkları Ekleme ESLEMEDDİİNLERİ. Mecburi felaketti. CHP kimseye bırakmadan, kendi eliyle, kendini uçuruma itti.

Yeni Türkiye CHP'yi de dönüştürecek. Dönüştürmeye başladı bile. Halkıyla ve değerleriyle barışık, demokrasiye inan, halkın her kesimine hitap edebilen, gerçek sol değerlere sahip bir CHP'ye bu milletin çok ihtiyacı var. Gerçek manada halkçı sol bir partiye, ülkenin her zamankiden daha fazla gereksinimi var.

Sonuç olarak daha önce defalarca yazdığımız gibi, bu kurultayda yönetim olarak pek değişen bir şey olmaz, CHP'de. Bir sonraki olağan büyük kurultayda, küçük kıyamet kopar, esas. Kayıp edenler koparlar ve geçerler başka kulvarlara. Bu parti kurma ya da başka partiye geçmekde olabilir.

Hep yazdığımız gibi, CHP yi bekleyen bölünmedir. 2 yada 3 olabilir. Ulusalcıların ve Kemalistlerin elinde kalan CHP'den bir şey olmaz. İkisinin toplamı beyaz Türkler yüzde 10 bile etmez bundan sonra, bu ülkede. Alevilerin ve Kürt Alevilerin elinde kalan CHP'den belki bir şeyler olabilir. Onlarda HDP ile birleşirler büyük ihtimalle. Belki o zaman kalabilirler ana muhalefette.   

 

MURAT YAMAN

KASİAD YÖN. KRL. BŞK

Yazarın Önceki Yazıları
Ahir zaman zalim İmparatorluğu ABD’nin sonu geldi 07.02.2018Ülkemizin menfaatleri ve ümmetin dirliği için İran rejiminin değil amma 10.01.2018Özel üretilen Kudüs krizini, neden bir de bu yönden irdelemiyoruz? 21.12.2017Zarrab davası; Gerçek ve esas sebebi henüz kimse yazmadı ve konuşmadı 07.12.2017Suudi Arabistan'da yaşananlar bir değişim hareketi 28.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-2 16.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-1 07.11.2017Dur de artık İzmir dur de! 25.10.2017Asimetrik kuşatma ve bir şekilde ikna edilenler 02.10.2017Çalışma hayatı ve Beş Maymun Hikaye’si 21.09.2017Aile kutsaldır 16.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 2 05.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 1 24.08.2017Selam olsun... 15.08.2017Hukuk ve adalet, savaşta bile! 07.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
CU HA PA HAKKINDA
 // mehmet İSLAMİ
Küfür eşittir hakaret eşittir rencide edici kelimelerden kASTINIZ HAQKİKATİN SÖYLENMEMESİ İSE AÇIK SÖYLEYİN HAKİKAT HAKSIZLIK YAPANLARI İNCİTİR İDRAKLERİ ZERRE VİCDANLARI VARSA CU HAPA EŞİTTİR UMUMHANE SENARYOSU Kİ EHLİ KÜFRÜN DİZAYNIDIR BUNU AKİL BİR KİMSENİN DİLİNE ALIPTA TASVİR ETMESİ GÜNAHI MUCİBTİR MÜSLÜMAN OLAN İÇİN DİYORUM GAYRİ MÜSLÜM MUAFTIR SÖZLERİMDEN VATAN MİLLET DİN DÜŞMANI BİR VERSİYONDAN BAHSETMEK NE DEMEKTİR BU ŞEKİLDE ?...
09 Aralık 2015 Çarşamba 00:19
siyaset
 // yıldırım erbayındır
siyaseti biliyonuz sizi tebrik ediyorum tv lerde görelim sizi siz büyük adamsınız...
01 Ekim 2014 Çarşamba 01:19
haklı
 // mehmet sedef
yazılarınızı beyendim çevremdekilere okuttum onlarda çok beyende tv de görmek isterim açıkcası sizi...
01 Ekim 2014 Çarşamba 01:16